18 Май 2024събота15:38 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Бизнесът оттегли подкрепата си

/ брой: 301

автор:Светлана Велева

visibility 1024

Бизнесът даде ясни сигнали за доверието си в кабинета. Според НСИ през декември бизнес климатът се е влошил. И ако това са някакви епизодични статистически данни, да ги подминем с пренебрежение. Но това е влошаване на бизнес климата за пореден месец през последната половин година, а това вече е трайна тенденция и очертава ясна картина на нагласите на корпоративния сектор и доверието му в кабинета.
Бизнес климатът не само че се влошава, но и ускорява темпа на влошаване. В последния месец на годината строителството, което през първото полугодие даваше сигнали, че се оттласква от дъното, сега спада с цели 8,2 пункта. Причината, както и за спада в другите основни сектори, е несигурната икономическа среда и по-песимистичните оценки и очаквания на стопанските ръководители. И те са логични. 
Освен политическата нестабилност, провокирана от противоречия и непредсказуемост, бизнесът вече има опит с управлението на кабинет с лидерството на ГЕРБ и е по-резервиран в нагласите си. При предишния мандат на кабинета "Борисов" в резултат на липсата на реформи и политиката на стагнация бизнессекторът претърпя една от най-сериозните си катастрофи. Реално политиката на неплащане към корпоративния сектор от страна на държавата постепенно прехвърли върху бизнеса всички негативи на икономиката. Отделно за малкия и среден бизнес нямаше стимули. Напротив. Приемаха се лобистки поправки, които обслужваха монополите, пазарът се картелира, а малкият и среден бизнес затъна в дългове, като междуфирмената задлъжнялост достигна рекордни нива. Това именно доведе до ликвидирането на огромна част от малкия и среден бизнес (над 100 000 фалита) и закриването на 450 000 работни места. Оказва се, че мерките за поддържане на отлични макропараметри чрез рязане и стагнация не създават работеща икономика, нито приходи в бюджета.
Картината, която предвещава Бюджет 2015, не е по-оптимистична. В него не са заложени повече средства за провеждане на оздравителни реформи, а ограничаване на разходите, най-вече в основни сектори. Няма и очертани намерения за съживяване на икономиката и мерки за стимулиране на малкия и среден бизнес, който е двигател на икономиката. Това именно е причина бизнесът да има песимистични нагласи и доверието да се понижава с всеки изминал месец. Самият финансов министър заяви, че "развързване на кесията догодина няма да има, усилията ще се насочат към свиване на разходите и по-добра събираемост на приходите". Вече виждаме и стъпките в тази посока - акции на данъчните и агресивен натиск за увеличаване на събираемостта.
За сравнение, през първата половина на 2014 г. бизнес климатът отбелязваше ръст, като през май показателят се повиши с 4,3 пункта. Доверието на мениджърите тогава идваше от започналите реформи - премахването на над 100 административни режима, Законът за обществените поръчки беше променен така, че да осигури по-лесен достъп на малките фирми, държавата се разплати с фирми, на които по обществени поръчки бяха забавяни парите с месеци. Чувствайки се сигурен, бизнесът започна да инвестира в нови работни места и да разширява инвестициите си, а това доведе до по-висок ръст на БВП и десетки хиляди нови заети. За да продължи тази тенденция обаче, трябва да продължи политиката на редовно разплащане, реформи и подкрепа към малкия и среден бизнес, който именно е гръбнакът на икономиката.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1055

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 998

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1045

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1040

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1152

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1001

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1213

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1148

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 990

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ