11 Юли 2025петък10:25 ч.

Благодарим, Жан-Клод!

/ брой: 148

автор:Наталия Гергова

visibility 4224

Луда радост обзе вчера председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. Толкова луда, че чак проговори на български, за да каже "Благодаря, Бойко!" Защото България дава 100 млн. евро за т.нар. план "Юнкер", който предвижда да се инвестират 315 млрд. евро в икономиките на държавите от ЕС през следващите три години.


Който и да е, дори и пишещият тия редове, ще благодари на всички езици, които съществуват на планетата, ако му дадат 100 млн. евро, от които трябва да върне 38 млн. евро.


Защото в нашия случай е точно така. Спомняте ли си доклада на работната група на ЕК по проектите, които кандидатстват за финансиране по плана "Юнкер"? Той излезе през април и в него се казваше, че от 18 проекта, с които България кандидатства, не е одобрен нито един. Все пак имало шанс един проект да бъде одобрен. Той е съвместен с Гърция и е за 38 млн. евро.


Дни след като излезе докладът, у нас пристигна зам.-председателят на ЕК Юрки Катайнен. Надпреварата да го посрещат и целуват бе впечатляваща - то Росен Плевнелиев, то Бойко Борисов, Томислав Дончев, Божидар Лукарски. Обаче Катайнен им каза, че планът "Юнкер" не е за правителства, а за частни инвеститори, и че по-голямата част от парите ще отидат в старите държави членки.


Опала-а! И какво правим сега? Даваме 100 млн. евро, за да си купим нечие благоразположение. Май излиза точно така. Защото освен че проговори на български, Юнкер каза, че като дава тези 100 млн. евро, България показва, че "възприема сериозно задачите си по отношение на ЕС".


Е, не ни остава нищо друго, освен и ние да благодарим на Жан-Клод Юнкер за сериозното отношение. Ми да. Местните избори чукат на вратата, а той срещу едни нищо и никакви 100 млн. евро похвали и Бойко, че и кметовете му. 

Обиски в енергетиката заради договора с "Боташ"

автор:Дума

visibility 3544

/ брой: 125

Въвеждат пълен контрол върху шофьорските курсове

автор:Дума

visibility 6146

/ брой: 125

Обявите за работа намаляват

автор:Дума

visibility 5784

/ брой: 125

Едва 31% от българите са чували за европроекти

автор:Дума

visibility 6245

/ брой: 125

Македонският език отхвърлен в Страсбург

автор:Дума

visibility 3211

/ брой: 125

Санчес с мерки против корупцията в Испания

автор:Дума

visibility 5831

/ брой: 125

Арестуваха заподозрян за терор в Германия

автор:Дума

visibility 3148

/ брой: 125

Единение

автор:Александър Симов

visibility 5789

/ брой: 125

За убеждаването

автор:Първан Симеонов

visibility 3744

/ брой: 125

Пет препоръки към България от ЕС

автор:Дума

visibility 2403

/ брой: 125

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ