18 Май 2024събота01:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Близначките на Земята

Учените продължават да се надяват, че не сме сами във Вселената

/ брой: 285

автор:Велиана Христова

visibility 1755

Когато на 8 декември учени, работещи за НАСА, потвърдиха, че са открили планета, която много прилича на Земята, сензацията плъзна по всички световни медии. Телескопът "Кеплер", предназначен да търси небесни тела от типа на Земята, откри "близо" до Слънчевата система друго слънце, което прилича на нашето и около което обикалят планети. Една от тях потенциално е възможно да бъде обитаема, тъй като условията на нея са подходящи за живот. Планетите, които са откривани досега, винаги са обикаляли около звезди, по-прохладни от Слънцето. Дали около дадена звезда има планети се разбира по периодичните промени в яркостта на звездата, предизвикани от преминаването на планетата пред нейното слънце. "Кеплера" може да "прегледа" около 150 хил. звезди.
Новооткритата звезда получи името "Кеплер 22" и се намира на 600 светлинни години от нас. Тя е малко по-лека от Слънцето, но спада към същия спектрален клас G. Границите на "обитаемата зона" на звездата са разположени малко по-близо до нея, което ще рече, че орбитите на планетите са по-приближени до нея. 
Набелязаната планета - Кеплер 22б, се намира в този "комфортен" регион, който позволява на  повърхността да има течаща вода. Планетата се завърта около своето слънце за 289 дни, така че нейната година не се отличава кой знае колко от земната. Според НАСА тя е най-малкият обект, който се върти в средата на "обитаемата зона". Диаметърът на потенциалната ни близначка е 2,4 пъти по-голям от този на Земята.
Според астрономите планетата Кеплер 22б обикаля по-близо до своята звезда, отколкото Земята около Слънцето. В същото време обаче тя получава от звездата с около 25% по-малко светлина. С това се обяснява "мекият климат" на планетата. Учените засега не могат да кажат какъв е съставът на планетата и какво преобладава - скали, течност или газ. Според съобщението на НАСА това е най-близката до Земята планета двойник. Общо кандидатите за близнак на Земята са 48. Средната температура на повърхността на Кеплер 22б е 22 градуса.
Досега телескопът "Кеплер" е открил вече  2326 кандидатки за планети извън Слънчевата система. От тях 207 са достатъчно сходни с нашата планета по размер, останалите са по-големи, 55 обекта са дори по-едри и масивни дори от Юпитер. Според учените 10 от новите планети спадат към земния тип, т.е. се състоят от скали и са сродни по големина със Земята. От тази челна десетка е потвърдено със сигурност съществуването единствено на Кеплер 22b. Директорът на центъра за търсене на извънземни цивилизации Джил Тартър обаче заявява: "За пръв път можем да насочим телескопите си към звезди, за които знаем, че имат планети и поне една от тези планети прилича на Земята". 
Всъщност сензациите винаги са преувеличени и всяка следваща измества предишната от вниманието на широката публика. Ако си спомним подобни сензационни съобщения от последните години, трябва да признаем, че има и доста по-близки до Земята потенциални нейни близначки. Например - системата HD 113766, която има две слънца и бе намерена с помощта на друг телескоп на НАСА - "Шпитцер". В нея вероятно вървят активни процеси на формиране на планети, които ще приличат на нашата Земя. Тази звездна система е на 10 млрд. години и се намира на разстояние 424 светлинни години от нас. Учените са открили, че там има огромен пръстен от топла прах, достатъчна да се образува планета с размерите на Марс. Този пръстен се намира в годен за живот участък, в който е възможно да има течаща вода. 
Още по-сензационна изглеждаше през февруари т.г. новината от Европейската южна обсерватория за откриването на планета, на която е възможен живот, намираща се само на 31 светлинни години от Земята - HD85512b. Масата на тази планета и разстоянието до нейната звезда са максимално сходни с тези на Земята, заявиха тогава астрономите. Размерите на планетата предполагат, че в нейната атмосфера има кислород, а не водород и хелий, които преобладават в атмосферите на гигантските планети. Още повече че планетната система, в която се намира HD85512b, е достатъчно стара, така че тя е имала достатъчно време да зароди и да развие живот. Учените обаче не могат да кажаг със сигурност, че на тази планета има атмосфера, а доколкото тя се движи по кръгла орбита, възможно е да е по-сходна с Венера, отколкото със Земята.
Пак сензационни според световните медии бяха откритията на планетите от серията Gliese, които също са потенциални кандидатки за "наши" близначки. За всичките тях компютърното моделиране показа, че на повърхността им може да се зароди и да се запази живот. Очевидно с всяко ново откритие на астрономите сензациите ще се множат. Но всъщност единствената сензация вероятно би било съобщението, че е построен космически апарат, който се движи със скоростта на светлината и може да достигне поне някой от посочените обекти, където го чакат извънземните обитатели...


Рейтинг на планетите по обитаемост

 

Гейзерите на Енцелад са най-красноречивото свидетелство за наличието на течаща вода, скрита под повърхността. Затова Енцелад е един от обектите, където теоретично е възможно да бъде намерен живот (илюстрация - Джо Бергерън).

 

Учените набелязват немалко светове, където би трябвало да има умерен кимат и би могло да има живот, макар да не са потвърдили досега съществуването на нито един от тях. За да бъдат насочени по-точно търсенията, неотдавна международна група астрономи, астробиолози и геохимици състави рейтинг на небесните обекти по възможна обитаемост, като той е разделен на две части. В единия рейтинг - ESI, включва обекти, които са подобни на Земята по състав и условия. Във втория - PHI, влизат небесни тела, на които би могло да има живот, в позната или непозната за нас форма.  
"Първият въпрос е можем ли да намерим други планети с условия, приличащи на земните, за които знаем, че са годни да поддържат живот", обяснявя один от авторите на изследването Дирк Шулце-Макуш от университета във Вашингтон. "Втори въпрос е може ли условията, съществуващи на планети извън слънчевата система, да предполагат наличието на някаква форма на живот изобщо", допълва той. Индексът PHI  е по-сложен, той съдържа множество допълнителни фактори освен простото сходство: скалиста ли е повърхността или ледена; има ли атмосфера и магнитно поле, колко енергия достига до евентуалните организми; има ли органични съединения и някакъв течен разтворител и пр. Теоретично организми биха могли да съществуват и в по-топъл или по-студен климат от земния, без кислород и дори без вода.
И в двата рейтинга са смесени обекти, които се намират в Слънчевата система или извън нея.

Индекс ESI:


- Gliese 581g - 0,89 (според последните наблюдения такава планета няма, но тя все още е в списъка);
- Gliese 581d - 0,74;
- Gliese 581c - 0,70;
- Марс - 0,70;
- Меркурий - 0,60;
- HD 69830d - 0,60;
- 55 Cnc - 0,56;
- Луна - 0,56;
- Gliese 581e - 0,53.

Тази таблица поражда въпроси, понеже трудно може да приемем за сходни със земните условията на горещия Меркурий или на Луната с нейния вакуум на повърхността и резките смени на температурата. но тези обекти са в "обитаемата зона" на Слънцето и това означава, че на тях може да има океани, езера и реки с всички произтичащи от това последици.

Индекс PHI:


- Титан - 0,64;
- Марс - 0,59;
- Европа - 0,49;
- Gliese 581g - 0,45;
- Gliese 581d - 0,43;
- Gliese 581c - 0,41;
- Юпитер - 0,37;
- Сатурн - 0,37;
- Венера - 0,37;
- Енцелад - 0,35.

Около високия рейтинг на Марс въпроси няма, но водещото място на Титан озадачава, защото този естествен спътник на Сатурн е разположен твърде далеч от Слънцето. На него обаче според учените има разнообразие от сложни органични съединения. И макар че там е много студено, изследователите смятат, че на Титан протичат химически реакции, способни да поддържат специфични живи микроби.   


 
 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 603

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 573

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 659

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 583

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ