27 Юли 2025неделя20:37 ч.

Близо 8000 деца останаха без място в градините и яслите в София

автор:Дума

visibility 811

Над 7900 деца останаха без място в детските градини в София след първото класиране за прием в ясли, градини и подготвителни групи в училищата. Повече от 18 800 бяха кандидатурите за първото подреждане, което беше направено в петък. От тях приети са 9102 деца.

В същото време незаетите места са 3048. За тях ще може да се кандидатства на второ класиране. Бройката може да се увеличи, ако някои от класираните се откажат от записване. Част от свободните места вероятно са и в подготвителни групи в училищата.

От кандидатстващите тази година над 18 000 деца 1793 участват, за да бъдат преместени в друга градина. Това означава, че те вече имат място в забавачка и за това се вадят от общия брой неприети.

Най-голям е недостигът на места в яслените групи и в първа група в градината, обясни зам.-кметът по образованието Тодор Чобанов. За яслените групи недостигът е 5100 места, а за първа група – 1100 места.

Най-голямо разминаване между търсенето и предлагането на места в яслите има в районите "Младост", "Витоша", "Красно село", "Триадица" и "Овча купел". За първа група най-голям е недостигът във "Витоша", "Овча купел", "Триадица", "Красно село" и "Лозенец", обясни Чобанов.

След 17 часа до полунощ в петък родителите могат да видят класирането на страниците на градините в системата за кандидатстване. Те ще получат и мейл на посочените от тях адреси за това дали детето им е успяло да се класира за градина, или не.

Записването започва от понеделник, 18 май, и е до 29 май. То ще се прави на място в градините и училищата, когато става въпрос за предучилищна група в училище. В този срок родителите, чиито деца, които не са приети, ще могат да актуализират данните за тях и да участват във второто класиране, което е насрочено за 30 май.

Третото и четвъртото класиране са съответно на 13 и 27 юни.

Въвеждат еднодневни винетки от 2026 г.

автор:Дума

visibility 12639

/ брой: 136

Газът поевтинява с 3,8% през август

автор:Дума

visibility 12727

/ брой: 136

Подадохме ново искане за 653 млн. евро по ПВУ

автор:Дума

visibility 12762

/ брой: 136

Пекин и Брюксел се сближават

автор:Дума

visibility 13099

/ брой: 136

Евродепутат заплаши Фон дер Лайен със съд

автор:Дума

visibility 12809

/ брой: 136

Москва и Киев върнаха по 1200 пленници

автор:Дума

visibility 12545

/ брой: 136

Накратко

автор:Дума

visibility 12697

/ брой: 136

Тромб

автор:Александър Симов

visibility 13061

/ брой: 136

Островът - вчера, днес, утре...

автор:Атанас Зафиров

visibility 12993

/ брой: 136

Законът - позор на Зеленски

visibility 12760

/ брой: 136

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 12936

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ