17 Май 2024петък19:12 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Палитра

Богомир Лазов и неговите пейзажи от Кюстендилския край

/ брой: 152

автор:Дума

visibility 1681

Изложбата "Богомир Лазов (1906-1969) и българският акварел" за мнозина ще бъде откритие. Тя може да се разгледа до 29 септември в Квадрат 500, пл. "Св. Александър Невски", ул. "19-ти февруари" 1.

Акцент е акварелната живопис на Богомир Лазов от 1930-те до 1960-те - основно пейзажи от красивия Кюстендилски край, представени в контекста на творби от други български акварелисти, сред които Константин Щъркелов, Йордан Гешев, Павел Францалийски, Христо Йончев-Крискарец, Страхил Титиринов, Владимир Мански. С тях освен приятелството и работата в акварелната техника го сближават общи теми, мотиви, сюжети и живописни проблеми, които всеки решава посвоему. 

Лазов следва при проф. Никола Маринов в Художествената академия. Член е на Дружеството на новите художници още от неговото основаване през 1931 г. Един от "кюстендилската художествена школа", както я нарича Асен Василиев, заедно с приятелите си: Владимир Димитров-Майстора, Кирил Цонев, Иван Ненов, Борис Елисеев, Стоян Венев, Мориц Бенционов, Николай Дюлгеров, Евтим Томов, Асен Василиев и др. 

През 1930-те живописните търсения на Богомир Лазов са изцяло в духа на времето, на новите художници, на синтетизма и на новата предметност. Вярващ като Майстора, че "човек е най-смислен с творчеството си там, където се е родил", през 1939 г. Лазов се завръща в родния си Кюстендил и остава там до края на дните си. Това го отдалечава от центъра на художествения живот, маргинализира го, но му позволява да създаде в близък контакт с природата богато и лирично творчество. 

 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 397

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 365

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 420

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 441

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 377

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ