Болни доплащат лекарства за епилепсия
Касата поема 100% стойността на медикаментите с най-ниската цена в група
/ брой: 67
Пациенти с епилепсия доплащат за скъпоструващо лекарство, научи ДУМА. Стойността на препарата е между 53 и 176 лв. в зависимост от колко милиграма са таблетките, а ако е перорален разтвор, цената е 171 лв. Допреди дни НЗОК поемаше 100% стойността на медикамента, но в позитивния лекарствен списък вече е включен генеричен препарат, а касата плаща само за лекарства с най-ниската цена в група.
Големият проблем е, че пациентите научават за тези промени едва като отидат в аптеката и не са подготвени за доплащането, коментира пред ДУМА Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия (АРДЕ). В квартална аптека в София, където над 2 десетилетия болен от епилепсия си купува лекарството, аптекарката не взема 20-те лева от дългогодишния клиент, за когото знае, че е с инвалидна пенсия 135 лв. "Трупам загуби за аптеката, но как да взема пари от болния", казва жената.
Алтернативата е пациентите да вземат генеричното лекарство, но не при всеки то би работило, обясняват от АРДЕ. От пациентската организация са получили уверение от българското представителство на фирмата, която държи разрешителното за търговия с препарата, че е възможно тя да поеме стойността от лекарството, която трябва да доплащат пациентите. Най-вероятно проблемът ще бъде решен до 2 април.
Само за четвъртото тримесечие НЗОК е платила 3 450 491 лв. за лекарства за домашно лечение на около 27 730 души с различни форми на припадъци.
Епилепсията е най-често срещаното детско неврологично заболяване, около 1,2% от хората у нас страдат от него. Има над 300 вида епилепсии, групирани в три вида. При епилепсията има малка наследствена обремененост. Според някои източници има увеличаване на случаите на болни от епилепсия във време на кризи, когато обществото живее в по-бурни времена и недоимък. "Нямаме епидемиологична картина за епилепсията в България. Разчитаме само на данните на НЗОК за това колко хора получават медикаменти, което съвсем не е истинската картина", коментира Събева.