13 Юли 2025неделя05:28 ч.

Борисов даде на заден за болничните

Синдикатите остават в протестна готовност

/ брой: 223

автор:Дума

visibility 1227

Премиерът Бойко Борисов очаквано даде на заден ход за идеята първият ден от болничните да не се плаща на работника. Предложението няма да бъде внесено в Народното събрание, съобщи той, въпреки че мярката беше лансирана миналата седмица от управляващата коалиция именно след среща при него. Отстъплението идва след сериозни критики от работещите, синдикатите и част от бизнеса. КНСБ и "Подкрепа" заплашиха с национални протести и стачка.

Независимо от решението на Борисов стачните комитети на двата синдиката не възнамеряват да отменят планираното за края на месеца недоволство. Председателите на националните стачни комитети на двата синдиката Любка Георгиева и Тодор Капитанов потвърдиха, че структурите са в протестна готовност. По думите им е крайно време правителството да разбере, че не може да си играе с нервите на хората, да се подиграва и да си прави експерименти с тях.

КНСБ иска незабавна среща с Борисов и спешно свикване на Националния съвет за тристранно сътрудничество, защото идеята за орязването на болничните грубо заобикаля социалния диалог. "С едностранни и необмислени решения проблемът с издаването на фалшиви болнични няма да бъде решен. Необходима е комплексна експертна оценка и включване на всички контролни и правоохранителни органи за отстраняването му", заявиха от КНСБ. Предложението за орязване на болничния създава несигурност и недоверие в осигурителната система, която би трябвало да подкрепи правоимащите при възникнала временна нетрудоспособност, за който риск те се осигуряват и имат права, смятат синдикалистите.

Твърдението на някои работодателски организации, че между 1/3 и 2/3 от болничните листове с продължителност до 3 дни са фалшиви, защото работещите ги използват за удължаване на почивките преди или след празнични дни, не са основателни, категорични са от КНСБ. Те цитираха статистика на НОИ, че за 2018 г. болничните листове с продължителност до 3 дни, които се плащат само от работодателите, се равняват на 55 хил. дни, или 0,31% от изплатените в страната 18 млн. дни. Най-голям принос, приблизително 58,5% от общото нарастване на изплатените дни за последните 5 години, имат болничните между 15 и 30 календарни дни, следвани от тези между 8 и 14 дни - 19,7%, казват от синдиката.

От "Подкрепа" опровергаха Асоциацията на индустриалния капитал в България, чиито представители оповестиха на кръгла маса преди месец как се изплащат болничните в страните членки на ЕС. Според работодателите в 12 от 28-те страни първите 1 до 3 дни от болничните не се плащат. В Швеция например правилото важи за 7 дни, ако не се прави избор. В случай че се прави избор, изчакването може да бъде от 1, 14, 30 или 90 дни. 

Експертите на "Подкрепа" твърдят, че в 22 държави членки болничните се плащат от първия ден, в 5 държави не се плаща от първия ден, а в две работодателят плаща от 5 до 9 дни.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 4711

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2815

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 3411

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 4298

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2961

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 4269

/ брой: 126

Тупик

visibility 4304

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 3740

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 4670

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 4349

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ