15 Август 2025петък04:29 ч.

Борисов се накара на ГЕРБ заради партийната субсидия

автор:Дума

visibility 791

Премиерът Бойко Борисов публично се разграничи от парламентарната група на ГЕРБ и дори обвини своите, че действат „на сляпо% заради гласуването партийната субсидия да стане 8 лева за глас от 2020 година. Припомняме, че първоначално депутатите направиха така, че партиите останаха без държавно финансиране. При гласуването на бюджета в четвъртък, нито предложението на ГЕРБ за субсидия от 1 лев, нито това на БСП за 8 лева, събраха достатъчно гласове. След съвещание между ГЕРБ и Патриотите, точката бе прегласувана и се прие предложението за 8 лева субсидия за действителен глас. Още тогава финансовият министър Владислав Горанов обяви, че коалиционните партньори са настояли да се приеме решение за субсидиите, иначе няма да продължат да гласуват бюджета на държавата. Това бе определено като извиване на ръце, въпреки че на другия ден от „Обединени патриоти“ отрекоха да са поставяли ултиматум на депутатите от ГЕРБ.

Борисов обаче нахока своите и обясни, че те „на сляпо“ са приели предложението на БСП. Той поиска от финансовия министър Владислав Горанов анализ защо субсидията трябва да е в този размер, както и изрични правила за какво партиите могат да използват държавното финансиране.

“Затова искам анализ от финансовия министър Владислав Горанов, защото ние сега на сляпо подкрепихме предложението на БСП - колко пари трябват на партиите за нормална политическа дейност. От къде дойде това число осем? Може да са 5, може да са 7, или 30?“, ръзсъждава премиерът. После Борисов призна, че за да има нормален живот на политическите партии трябва да има финансиране от държавата. Не каза обаче и как от ГЕРБ са стигнали до сумата от 1 лев, която предложиха и приеха през лятото и то заради гнева на Владислав Горанов. От когото БСП поискаха да понесе отговорността за това, че партиите са получавали не по 11, а по 13 лева субсидия със знанието на Финансовото министерство.

ЕК иска по-строги мерки за шарката

автор:Дума

visibility 3802

/ брой: 150

Над 49% от българите подкрепят еврото

автор:Дума

visibility 3844

/ брой: 150

Иван Иванов разпореди проверка на АПИ за раздадените бонуси

автор:Дума

visibility 3547

/ брой: 150

Евакуация на гръцки град заради пожар

автор:Дума

visibility 4183

/ брой: 150

Лондон бори опасното шофиране с конфискация

автор:Дума

visibility 3692

/ брой: 150

Крайнодесните набират скорост в Германия

автор:Дума

visibility 3780

/ брой: 150

Накратко

автор:Дума

visibility 3936

/ брой: 150

Прозрачен механизъм

visibility 3904

/ брой: 150

Какво да очакваме от срещата Тръмп - Путин

автор:Юри Михалков

visibility 3848

/ брой: 150

Добро семейство пред висока заплата - изборът на младите българи

автор:Дума

visibility 3717

/ брой: 150

Александър Йосифов - достоен, харизматичен, гениален

автор:Петър Михайлов

visibility 3851

/ брой: 150

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ