18 Май 2024събота09:20 ч.

Бразилия - Колумбия е първият 1/4-финал

"Селесао" се измъкна след дузпи срещу Чили, тимът на Пекерман изхвърли "осиротелия" Уругвай

/ брой: 147

visibility 711

Отборите на Бразилия и Колумбия ще бъдат съперници в първия 1/4-финал на ХХ Монидал. Те ще излъчат и първия полуфиналист в сблъсък на стадион "Кастелао" във Форталеза на 4 юли.
Преследващите 6-а титла домакини надвиха драматично Чили с 4:3 след дузпи в първия мач от 1/8-финал на Мондиала. Така за 23-и път двубой от елиминациите беше решен с дузпи, като Бразилия за 3-и път бе победител (включително и на финала в САЩ 1994 срещу Италия).
"Селесао" поведе с автогол на Гонсало Хара (18), който забучи топката в собствената си врата, притиснат от защитника Давид Луис. "Златистожълтите" се втурнаха да прегръщат бранителя си като голмайстор. Алексис Санчес (32) изравни, останал непокрит след изпълнение на тъч. Преди головете и двата тима имаха претенции за дузпа след падания на Варгас и Хълк в наказателните полета, но английският рефер Хауърд Уеб не се подведе по артистичните им изяви, но не ги и предупреди официално. След изравняването "селесао" пропусна да поведе отново след неуспешни атаки на Неймар на три пъти и Дани Алвеш. За Чили пък Аранхис стреля в тялото на бразилския вратар.
През втората част Чили засили пресата, а бразилците необяснимо се дръпнаха и заложиха на контраатаки. "Селесао" изненада съперника в 55-ата минута, когато Хълк получи топката в наказателното поле, но я пое с ръка и попадението му бе отменено.
10 минути по-късно Чили пропусна страхотна възможност, след като удар на Арангис бе спасен от Жулио Сезар. Бразилия отвърна с три положения с участието на Жо, Неймар и Хълк, които не успяха да насочат по-добре топката към вратата на Чили. В продълженията отново Хълк пропусна след хубав пробив. Чили можеше да шокира домакините във 120-ата мин., след като резервата Маурисио Пиния се измъкна и с шут извън пеналта разтресе гредата над Жулио Сезар.
Преди дузпите бразилският вратар се просълзи, но после успя да хване ударите от бялата точка на Пиния и Алексис Санчес, а Хара улучи страничния стълб при решителния 5-и удар. За бразилците Вилиан не улучи вратата, а ударът на Хълк бе спасен от вратаря Клаудио Браво. Дузпите реализираха Давид Луис, Марсело и Неймар, а за чилийците - Шарл Арангуис и Марсело Диас.
Колумбия пък надигра безапелационно с 2:0 осиротелия без "канибала" Луис Суарес тим на Уругвай. Вместо него титуляр излезе голмайсторът на миналия Мондиал Диего Форлан, но той бе далеч от формата си в ЮАР 2010.
Блестящи голове на съотборника на Димитър Бербатов в Монако Хамес Родригес (28 и 50) класираха Колумбия за първи път на 1/4-финал. Младокът заслужено бе избран за "Играч на мача", а освен това излезе начело при голмайсторите с 5 гола, следван с по 4 от Неймар, Томас Мюлер (Гер) и Лионел Меси (Арж).
Родригес откри с фамозен гол, след като пое топката на гърди и с воле 20 метра под гредата не остави шансове на вратаря Муслера. След поредната перфектна контраатака на колумбийците Джаксън Мартинес центрира, Куадрадо върна с глава топката близо до точката на дузпата и оттам Хамес отново бе безмилостен.

Бразилия - Чили 1:1 (4:3 след дузпи) 1:0 Хара (18-авт) 1:1 Санчес (32), при дузпите Давис Луис, Марсело и Неймар вкарват за Бразилия, Вилиан и Хълк пропускат. За Чили точни са Шарл Арангуис и Марсело Диас, пропускат Маурисио Пиния, Алексис Санчес и Гонсало Хара (ИМ: Жулио Сезар). Колумбия - Уругвай 2:0 Родригес (28 и 50) (ИМ: Хамес Родригес). 1/4-финал на 4 юли 23.00 Бразилия - Колумбия (Форталеза)