05 Май 2024неделя22:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

БСП трябва да води по-настъпателна политика

Спешна задача е да спрем похода срещу интелигенцията и финансовото съсипване на образованието и науката

/ брой: 272

visibility 46

Доц.дфн Ваня Добрева,
член на ИБ на НС на БСП


Фалшивите аргументи на "балансирания бюджет"

Всеки момент в НС ще се гласува бюджетът за 2012 г. Философията му е подчинена на идеята за нисък дефицит и на твърденията на правителството, че България е "остров на стабилност". За съжаление финансовата стабилност, доколкото я има, или т.нар. "балансиран бюджет", се осигурява чрез преразпределение на все по-намаляващите средства до тяхното изчерпване. Когато ги няма, следват заеми и т.н. Катастрофа за държавата е, че бюджетът днес не се основава върху стимулиране на икономиката: върху производство и растеж, върху мерки, които да повишат потреблението и да стабилизират социалната система. Всички знаем, че този подход на т.нар. "финансова стабилност" не е измислен от Дянков. Правителства на държави от Южна Америка, от Азия, от Африка провеждат политика, подчинена изцяло на препоръките на мощни финансови институции като Световната банка, превръщайки населението в заложник на непоносими финансови задължения за десетилетия напред. 
Фискалната програма обаче залага и на парите от еврофондовете. Много е тънък ледът, по който стъпва премиерът. Първо, гербаджийската чистка в държавната администрация изхвърли на улицата с години подготвяни служители, а на тяхно място постави "калинки". Второ, ЕС също изпитва големи трудности и едва ли ще налива пари в чувал без дъно. Трето, обречени сме като нация, ако разчитаме само на подаяния отвън, а не заложим на собствения си производствен потенциал, на собствената си способност за иновации и технологично развитие. Четвърто, Бойко Борисов направи така, че България да е единствената държава членка на ЕС, чиято политика се ръководи от Световната банка, а се одобрява от посланика на САЩ. Пето, световните класации показват, че България за времето на управлението на ГЕРБ двойно е увеличила индекса си за корупция. Бариера пред изпълнението на бюджета ще са корупцията, сивата икономика, контрабандата,  непрозрачната и несправедлива приватизация на "Булгартабак", готвената продажба на "Български пощи", ликвидирането на БДЖ и др.

Кой стои зад ГЕРБ

Все по-очевидно става, че ГЕРБ носи вина за пораженията от сивата икономика, контрабандата, непрозрачната приватизация. Същото обаче Бойко Борисов твърди и за БСП. Понеже винаги съм настоявала да се говори истината, ще посоча следното. Време е най-после да се каже, че фигури на БКП/БСП, наследници на номенклатурата, участват в криминализацията на прехода, от който те спечелиха. Не разбирам защо стотиците хиляди социалисти и симпатизанти на БСП, които живеем както и повечето хора в недоимък, трябва да бъдем пренесени в жертва на "новите българи"? За какво носим вина? От какво да се срамуваме? А истината е, че през изминалите две десетилетия голямата част от тези "нови българи" се обявиха за "десни" и станаха противници на БСП. В настоящия момент те са политическият и финансово-икономическият тил на Бойко Борисов и ГЕРБ.
Ще си позволя да изтъкна, че в този момент именно ГЕРБ изразява и защитава интересите на олигархията и по това едва ли може да се спори. За определени кръгове в партията това обаче не е пречка да работят за коалиция между ГЕРБ и БСП, което би довело освен всичко останало до морален крах на партията. Част от атаките срещу Сергей Станишев идват от тези кръгове.

Предизвикателства след изборите

Току-що преминалите избори за президент и местна власт поставят в нов по-изострен контекст не само щрихираните проблеми, но и цялостната политическа ситуация у нас. Премиерът Борисов се самоуспокоява с твърдението, че изборите са потвърдили подкрепата на българските граждани за ГЕРБ. Това обаче далеч не е така. Или може да е така, ако резултатите от последните избори се приемат за обективни. Избори, състояли се в обстановката на изключителен натиск, манипулации, сплашване на хората, подмяна на вота, купване на гласове. Всъщност все по-малко хора виждат в ГЕРБ шанс за социално възмездие срещу криминализирания преход. Освен това, наблюдава се пълна безкритичност и медийна подкрепа за ГЕРБ, осигурена от собствениците на основни електронни и печатни медии, които откриват в управляващите гаранции за монопол и печалба. Да не забравяме и масовизацията на чалга-културата, презрението към класиката, към традициите на националната ни култура, към науката и образованието. Тази загуба на ценности ражда обществена апатия.
Защо въпреки всичко това БСП не успява достатъчно да обедини опозиционно настроените българи? Според мен една от причините е, че имаме различия по това какво е опозиционно поведение. На мен като на преподавател, повече подхождат аудиторията, теоретичният разговор, аргументите. Но в политиката, и то в опозиционна ситуация, само това не стига. Нужна е и друга енергия, която да импулсира действие, съпротива, нов вид доверие. Невинаги мога да я открия в опозиционното поведение на БСП. Това, че Сергей Станишев посочва мутренско-олигархичния характер на ГЕРБ, настоява за енергични действия в името на социални или национални каузи, не означава, че всички депутати или голяма част от партийните лидери работят енергично за разкриване на истината за управляващите. През юни Изпълнителното бюро зае категорична позиция срещу проучването и добива на шистов газ, която депутати от левицата тогава доразвиха в НС. В предизборната кампания това беше основен въпрос, по който Ивайло Калфин зае националноотговорна позиция. Но изборите приключиха. И нашата позиция започна да избледнява. За щастие, тези дни депутатите от Коалиция за България внесоха в НС законопроект за забрана на проучванията и добива на шистов газ. Което е политика в правилната посока. 
Проблем е също така, че БСП не успява да присъства достатъчно в медиите, особено в електронните. Тези дни, след като Сергей Станишев оглави европейската организация на социалистите, мадиите все пак нямаше как да отминат този изключителен факт.
Но ръководството на БСП можеше през изминалите 20 години много по-прозорливо и активно да реши отношенията си с медиите. И днес, най-слабо звено в работата на БСП е медийната политика. Смятам, че в най-близко време е нужно да има специален пленум на НС на БСП, на който да бъде обсъдена медийната среда, нарушената свобода на медиите, защо БСП не успява в контактите си със собствениците, но и с най-авторитетните журналисти, как да се "преодолее" нарочната блокада за левите позиции? Как да бъдат по-широко разпространявани левите медии. Твърде много лъжи тиражира ГЕРБ в публичното пространство, те трябва да бъдат опровергавани най-активно.

Кой е победителят на последните избори

Върху тази материя се упражниха социолози и политолози. А и различните партии с техните ръководства се опитват да придърпат чергата към себе си. НС на БСП вече даде оценка на изборите и тя според мен е реалистична. Няма как да не кажем, че ГЕРБ спечели тези избори. Но местните избори, а и минималната разлика в президентските избори опровергаваха слуховете, че социалистическата партия няма да бъде първостепенна политическа сила в България. Справедлива е оценката, че тези избори са добра основа за бъдеща работа.
С една уговорка. Необходима е преоценка на партийната ни работа, особено в големите градове. БСП губи изборите в осемте най-големи български градове. А в тях живеят милиони български граждани. В София, например, ГЕРБ спечелиха пълно болшинство - 33-ма от общо 61 общински съветници. Непростимо голяма е и загубата в Бургас и областта. Ще посоча и Благоевград, който за първи път от толкова години сега се управлява от десен кмет, гербаджия. С тежката загуба на Варна, Стара Загора, Русе, Ямбол, Пловдив, Плевен изпадаме в политическа ситуация, която няма как да бъде омаловажена - нужни са конкретни стъпки, включително и кадрови, за да отвоюваме авторитет на социалистическата партия. Така че ни чака конкретен анализ на ситуацията по места. Разбира се, общинските и областните председатели ще трябва да поемат своя отговорност. Също така смятам, че трябва да се намери баланс между предизборните щабове - централен и по места - и политическия орган - изпълнителни бюра и пленум.
Успоредно с това, до провеждането на редовния конгрес е нужно да продължи настъпателно политиката, която се противопоставя на пагубното за България герберско управление. От това, доколко участваме в протестите на българските граждани ще зависи и защитата на лявата ни идентичност.
Във вътрешнопартиен план е наложително партията да се стабилизира, като се привлекат за активна дейност всички кадри, които са пренебрегвани или отстранявани по необективни причини. Трябва да се премахне ситуацията, когато вътрешнопартийно течение претендира за пълен идеологически и кадрови монопол. Час по-скоро е необходимо да се осигурят по-истински прерогативите на централното ръководство спрямо ръководствата по места. Добре е, ако отсега започне да работи постоянен предизборен щаб - на централно и на местни нива - с променени състави. Крайно време е да приведем в действие уставните положения за мандатност и за несъвместяване на високите позиции в партията с високи позиции в законодателната или в изпълнителната власт. Това е полезна демократична мярка, защото осигурява нормална процедура на смяна и обновление на кадровия потенциал, предпазва от концептрирането на партийна и държавна власт в едни и същи лица.
 
Политиката в науката и образованието - път към никъде

Сега един друг проблем, свързан отново с "връзването" на годишния бюджет. В бюджета за 2012 г. се твърди, че образованието и науката са приоритет. Не виждам обаче никакви гаранции за приоритетно отношение към областите на знанието. Чух неотдавна изказване на премиера, в което той обясняваше колко са важни иновациите и високите технологии, как имаме шанс да се включим в разработки, свързани с производство на "части за човешкото тяло", как съпровождал висш американски военен до археологическите разкопки, който така се развълнувал, че Борисов мигом разбрал смисъла от развитието на културния туризъм и т.н., и т.н. Тези изказвания според мен съдържат зародиша на бъдещи шедьоври на комедийния жанр.
Но реалностите са други. За следващата година за образование са отделени 3.4% от БВП, което ни изравнява с държави като Непал или Соломоновите острови. За научните изследвания публичните инвестиции са 0,13% от БВП (0.3% от консолидираната финансова рамка), което пък ни доближава до Еквадор (0.15% от БВП) или до Колумбия (0.17% от БВП). Не мога да направя сравнение с европейска държава, защото такава държава просто няма.
Особено тежка е ситуацията в БАН. Надявам се, че след изявленията на Плевнелиев ГЕРБ ще върнат поне онези 5 млн. лв., които искат да отнемат от бюджета на академията за идната година. Това обаче е крайно недостатъчно, защото бюджетът на БАН за 2012 г. ще бъде същият като тази година - т.е. съсипващ. За какво бяха протестите и спуснатите черни знамена? Очаквам, г-н Плевнелиев като прагматичен човек да помогне за привличане на частни инвеститори, които да поръчват и да ползват научните продукти от БАН.

Каузата БАН не е нито лява, нито дясна

От идването на власт на ГЕРБ, БСП последователно защитава позицията, че БАН като водещ национален център за научни изследвания трябва да има условията да се развива в полза на икономиката и обществото, както това се прави с националните научни центрове във всички европейски държави. Разбира се, че каузата БАН не е лява или дясна, тя е национална кауза. Затова всички трябва да сме единни срещу похода, който правителството на ГЕРБ през последните три години организира срещу интелигенцията на България.
Управляващите не искат и да знаят за оценките на европейския одит за БАН и за основната им препоръка: повече публични инвестиции в научни изследвания. Не обърнаха внимание и на реформите, които БАН под груб финансов натиск осъществи; на обстоятелството, че всеки месец средно 45 учени напускат БАН. Не ги интересува, че всеки вложен лев за наука в БАН се възвръща трикратно и че заради спирането на парите не само БАН, но и България губи финансови източници и възможности за нов вид развитие. И най-накрая, ГЕРБ не се срамуват, че са оставили учените с 480 лв. средна заплата, без отопление, без ток, докато по министерствата обилно се пръскат хилядарки.  
Не по-розово е положението в държавните висши училища. Притеснявам се, че 2012 г. ще бъде много тежка финансова година за Софийския университет, за Техническия, за Висшето транспортно училище и т.н. Идеята чрез закона за бюджета да се вдигнат студентските такси с 16% е порочна и е недопустим акт в условията на тежка демографска криза. Всички сме наясно, че това ще роди нова емигрантска вълна от млади хора. Надявам, че академическите съвети да не приемат този гербаджийски данайски дар, тъй като за всеки ректор, за всеки преподавател е ясно, че и сега студентите живеят изключително трудно.
Смятам, че е много важно в много кратки срокове да се стабилизира научният капацитет на държавата. Ето защо БСП предлага разходите за наука да нараснат с минимум 82 млн. лв. От тези средства искаме БАН да получи допълнително 30 млн. лв., от които 5 са онези - обещаните от Плевнелиев. Останалите средства следва да бъдат разпределени на държавните висши училища, за да се изпълни законовото положение: за научни изследвания в тях да се дават средства, равни на 10% от издръжката. Поне няколко милиона трябва да отидат към Селскостопанската академия. Особено важно е през 2012 г. да се укрепи Фонд "Научни изследвания", чиято задача е да подпомага научната работа с проекти чрез конкурс.
Смятам, че е нужно да продължи настъпателно политиката на БСП, която се противопоставя на пагубното за България герберско управление. От това доколко участваме в протестите на българските граждани ще зависи и защитата на лявата ни идентичност. Във вътрешнопартиен план е наложително партията да се стабилизира, като се привлекат за активна дейност всички кадри, които са пренебрегвани по някакви причини. Трябва да се премахне ситуацията, когато вътрешнопартийно течение претендира за пълен идеологически и кадрови монопол. Добре е, ако отсега започне да работи постоянен предизборен щаб - на централно и на местни нива - с променени състави. Крайно време е да приведем в действие уставните положения за мандатност и за несъвместяване на високите позиции в партията с високи позиции в законодателната или в изпълнителната власт. Това е полезна демократична мярка, защото осигурява нормална процедура на смяна и обновление на кадрите на партията, предпазва от концентрирането на власт у едни и същи лица.


 

 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1679

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1656

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1495

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1781

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1940

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1599

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1625

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1855

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1624

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1777

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ