02 Май 2024четвъртък04:42 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Позиция

Човек от първа величина

С апостолското си дело проф. Дойно Дойнов се вписваше в темелите на българската историческа наука и култура, и ни зареждаше с енергията да се гордеем, че сме българи

/ брой: 162

visibility 575

Христо ЦЕКОВ

На 16 юли т.г. проф. Дойно Дойнов щеше да навърши 85 години. Съдбата обаче отреди шест месеца преди това, на 18.01.2014 г., големият българин с възрожденски дух, неуморен изследовател и популяризатор на делото и личността на Васил Левски, човек с неповторимо лично обаяние и с безпределна обич към България, да се раздели с белия свят.
Времето неумолимо, след раздялата с него, започна да лети, но ние в Общобългарския комитет "Васил Левски" все още не можем да приемем, че него го няма. Напротив, всеки час, всеки ден "разговаряме" с него, с внимание и уважение се вслушваме в благата му дума при изказ на позиция, мнение, становище, при даване на съвет и препоръка, без да приповдига високата си култура и компетентност. Навсякъде в страната, каквато и да е аудиторията, той бе желан, изслушван с интерес и любезност и от стари, и от млади, защото със словото си завладяваше сърцата им. И не само от трибуната, но и при обикновения разговор. За вси люде бе богатство да контактуват с него, защото Бог го бе възнаградил с хармонията да бъде любезен, точен, неподправен и открит, дори към оногова, който е с противно мнение. Широкият му диапазон от разностранни интереси, съчетани с вродено трудолюбие, бяха в основата на израстването му като учен - творец от първа величина.
Взрем ли се в хрониката на житейския му и професионален път, установяваме неговата изява с най-продуктивни резултати. Там, където изпълняваше функционалните си задължения като историк-специалист, оставяше дирята на стила и метода "Дойнов". Даденост, поради която с основание можем да кажем, че остави почерк за следващите колеги, отдали се на научното историческо поприще.
Нека припомним - роденият в с. Буново, Софийско, Дойно Дойнов, възпитаник на СУ "Св. Климент Охридски", започва професионалната си кариера през 1952 г. като уредник, а сетне като научен сътрудник във Военноисторическия музей - София. От 1971 до 1978 г. е директор на Археологическия музей при Археологическия институт на БАН. От 1978 до 1981 г. е генерален директор на отдел в Комитета за изкуство и култура. От 1981 до 1991 г. е началник на Главно управление на архивите при МС, от 1991 до 1994 г. е ст.н.с. І ст. в Института по история на БАН. Междувременно от 1971 г. Дойнов работи като хоноруван доцент и професор по българска история в Художествената академия в София. Впоследствие, в началото на ХХІ век, е извънреден професор и декан на Факултета по хуманитарни науки и изкуства към Варненския свободен университет. Накрая, последните две десетилетия, като председател на обществени начала на Общобългарския комитет "Васил Левски" отдаде всичко от себе си за съхраняване и превръщане на неправителствената фондация с името на Апостола на свободата във високо патриотична организация, заела достойното си място в обществено-културния живот на Отечеството.
За почти четвърт век с неговото име като председател на ОБК "Васил Левски" отнасяме проведените около 90 научни конференции, кръгли маси, дискусии, конкурси, литературни салони и др. На голяма част от тези форуми е научен ръководител и автор на повече от 70 доклада по различни теми, основно свързани с Българското възраждане. С неговото пряко участие като идея и реализация бяха издаваните юбилейни вестници за Левски, Ботев, Раковски, Каравелов, Бенковски. С неговото име е свързано и създаването на обемния годишник на комитета "Българско Възраждане - идеи, личности, събития", чийто пореден том 14-и проф. Дойнов не можа да държи в своите ръце, защото ни напусна само ден преди предаването на материала в печатницата. Почина в София на 18 януари, събота, 2014 г. Този том, посветен на 175 години от рождението и 140 години от гибелта на Васил Левски, по който работи проф. Дойнов, въпреки болестта си, за да не спира традицията читателите да получават истинско научно, високоинтелектуално издание, се оказа последен, чрез който ще продължим да сме в жив "диалог" с неговата мъдрост, пословична всеотдайност и съхранена памет до сетния му ден.
Осиротели, страдаме без него, защото с апостолското си дело, освен че се вписваше в темелите на българската историческа наука и култура, по Дойновски ни зареждаше с енергията да се гордеем, че сме българи.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 315

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 326

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 419

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 402

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 357

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ