21 Февруари 2026събота20:42 ч.

Д-р Кирил Свиленов: Атипична пневмония, идваща от Китай, засяга предимно деца

автор:Дума

visibility 10173

Не трябва да се притесняваме, с притеснението не допринасяме за разрешаването на проблема. Стресът намалява допълнително имунните ни защитни сили и организмът ни не може да се бори . Това каза за “Денят на фокус" по Радио “Фокус" д-р Кирил Свиленов.

Той спомена още, че не се знае какво заболяване се задава от Китай, но теорията, която имат в момента е , че става въпрос за т.нар. атипична пневмония причинена от микроорганизма микоплазма. “Тя засяга предимно деца, защото те не са имали това време да се срещнат с този микроорганизъм и при тях протича с по-драматични симптоми. По-рядко засяга възрастните, тъй като в течение на годините те са изградили известен имунитет. Симптомите са нетипични от самото й име, и другото име е "пневмония на крак". Не са толкова тежки, колкото при класическите пневмонии причинени от вируси или бактериални причинители".

“Пневмонията протича с ниска температура, без температура, възможно е да няма кашлица. И от това идва голямата трудност за диагностицирането й.  Тази пневмония е атипична, идваща от Китай.  Освен нея има и други пневмонии, които идват като усложнение след грип, вирус или Ковид", обясни д-р Свиленов.

Той посъветва пациенти, изпитващи някакъв вид инфекция, може да е само с отпадналост, главоболие, някакви първоначални симптоми, да отидат и да се консултират с лекар. “Първите симптоми, които вече говорят за напредване на инфекциозния процес са задух, умора, отпадналост, безсилие".

“След пандемията се наблюдава един спад на имунната система на пациентите, което тепърва ще се изяснява на какво се дължи това. Стерилността е една от причините, самият патоген с който се сблъскахме втората, трета причина е обстановката, въздухът, нетипичните бързо контрастиращи температурни промени. Всичко това комплексно би могло да доведе до това, което наблюдаваме в момента", подчерта д-р Кирил Свиленов.

Според него, антибиотик не е добре да се изписва в самото начало, за да може да се види как ще се справи организма сам. По-късно след 4-5 дни в зависимост от клиничната картина да се прибягва към тежката артилерия с антибиотици. Тази атипична пневмония се повлиява от антибиотици.

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 2977

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 4192

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 3606

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 3905

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 2610

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 4387

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 4218

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 4097

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 4547

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 3225

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ