Да има министър на детето предлагат експерти
Министър на детето и семейството и детски омбудсман да са част от политиките, свързани с децата в България. Това поискаха от Националната мрежа за децата на конференция днес, която се проведе едновременно в София и още 11 града на страната. От организацията предлагат министърът на детето да отговаря за взимането на решения по отношение на образователните, здравните и социалните политики. Защото държавната политика по отношение на децата се оказва неефективна.
България се нуждае от лидерство и поемане на ясна отговорност за извеждане на преден план и по-добро координиране на политиките за детето и семейството, подчерта изпълнителният директор на НМД Георги Богданов. Той допълни, че през последните няколко месеца сме свидетели на интензивна комуникация по отношение децата и техните семейства. Общественият интерес доведе до поляризиране на мненията. Според него трябва да започне сериозен обществен дебат и диалог, като фокусът да бъдат семействата и децата. Богданов изтъкна и необходимостта от детски омбудсман, който да помага в разбирането на правата на децата, както от самите тях, така и от останалите.
Освен министър на детето и семейството се нуждаем и от нова институция, която да следи за неговата работа, смятат от НМД. Затова от организацията настояват за омбудсман за детето, чиято роля би била да се застъпва за правата на децата и решение на проблемите, които родителите срещат, включително и при потенциални нарушения от страна на държавните институции. България е една от малкото страни в Европа, която няма омбудсман, който да отговаря за децата.
В момента в България има над 20 различни нормативни и поднормативни акта, планове и стратегии, които регламентират и планират подкрепата за децата. Което я прави разпокъсана и дори понякога политиките в различните сектори – образование, здравеопазване, социална грижа, си противоречат и си пречат, обясни Богданов.
В България има две агенции, които отговарят за правата на децата, но само имитират работа, каза от своя страна Марияна Бисерска, член на УС на НМД. Институциите прехвърлят една на друга случаите, без да помагат на хората. Имаме едни кухи институции, които изпълняват текстовете на законите, но не могат да доведат до развитие, каза още тя.