06 Май 2024понеделник04:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ДА СЕ СМЕЕШ ЛИ, ДА ПЛАЧЕШ ЛИ

Защо се водиха грозните пазарлъци за минималната заплата

/ брой: 158

автор:Йордан Съев

visibility 1662

Ура! Минималната заплата се вдига от 240 на 270 лв. от 1 септември, или става с 30 лв. по-висока. Всъщност реално като брутна тя се повишава с 23 лв. (от 188 на 211 лв.). Но щом мизата се вдига на 270 лв., означава да се повиши потребителската такса за доктор, за адвокатски и административни услуги. Това обаче се отнася и за пенсионерите, а техните доходи не мръдват и на йота.
Колкото до повишението с 30 лв., то е просто

едно жалко подаяние

И с него ние оставаме на космически години от равнището на страните от Западна Европа. Химера е да се мерим с Люксембург, където минималната заплата е 1640 евро (12 пъти по-висока от тази, която ще се получава у нас след увеличението). Но нека се сравним с Гърция, която е обявена в нещо като фалит. Там минималната заплата е 680 евро. В Ирландия, която също е банкрутирала, минималната почасова ставка е намалена до 7,16 евро, което означава надница от 57,28 евро. При пълна месечна заетост това се равнява на 1260 евро. Могат да се приведат примери и с други страни, при което негативите ще бъдат в наш ущърб. Така е дори ако се прави сравнение с бившите социалистически страни, които са в Евросъюза. А и такива, които са извън него, като Хърватия, Сърбия, та даже и Македония, са с по-високи доходи. Само с Румъния се борим кой да е на последното място, но май ние сме на него, защото северните ни съседи масово идват у нас, за да си прекарат уикенда и годишната почивка, а българи в Мамая и Синая рядко ходят. Но

не такъв е халът на всички

нашенци. Дойде време властимащите да си подават данъчните декларации и от тях става ясно, че те са се сдобили с доста солидни капитали. За 1 г. сметките им са нараснали най-малко с по 40-50 хил. лв., но има и такива, които са придобили по неколкостотин хиляди, а дори и милиони. За тях всеки дава някакво обяснение - един си продал фирмата, друг е оказвал консултантски услуги, а повечето са ги спестили от заплатата си. Но как става, ако заплатата на един висш служител (какъвто е например шефът на ДКЕВР) е към 3000 лв., а от нея той за година е спестил 200 хил. лв., при положение че брутният му доход е 36 хил. лв.? Основателен е и въпросът защо депутати и министри ги канят за консултантски услуги, а не канят професори от университетите и ст.н.с. от БАН. Но това вече е явно установена практика, която в бъдеще ще се доразвива. Следва въпросът дали посочените доходи в данъчните декларации са реални. Защото има съмнение, че ако в тях фигурират примерно 150 хил. лв., то са прикрити поне още толкова. Но дори да приемем, че данните са достоверни, какво следва от това? Само в Народното събрание 240 души са декларирали среден доход от 80 хил. лв., като общо сумата е 19,2 млн. лв. Към тях като се прибавят министри, шефове на агенции, държавни и общински фирми, кметове, посланици, консули, генерали, полковници и още ред други, само от тях данъчните приходи трябва да възлизат на около 120-130 млн. лв. Това са достатъчно пари, за да се осигури повишаването на минималната заплата на 300 лв. и на минималната пенсия - на 200 лв., и така да се приближим до равнището поне на Румъния.
Иначе

за положението на Гърция

ето какво е казал премиерът Папандреу на митинг пред близо 4000 души: "Нима вие искате да получавате български заплати, където въобще не са чували за великденски и коледни премии, а какво остава за 14-а заплата? Нима пенсионерите искат да получават пенсии от по 50-100 евро, вместо сегашните 600-700? Нима искате да си плащате изцяло лекарствата, а не както сега само 25%? Нима искате да живеете като в лунно бунище, защото точно на това прилича България с нейните дупки и бокулуци, разхвърляни навсякъде от претендиращите за по-висока интелигетност българи? Нима искате децата ви да пушат, пият и да вземат наркотици под зоркия поглед на полицията? Това ли искате? Аз знам, че ние винаги сме били по-цивилизована нация от нашите северни съседи и винаги сме успявали да се обединим в трудни моменти. Затова и сега съм убеден, че в този труден момент ще застанем един до друг, ще прежалим трийсетте процента от допълнителните възнаграждания, които получаваме, и след няколко години ще можем отново да се наредим сред страните с най-добър жизнен стандарт, докато българите ще си останат в положението, в което са и сега. Защото нашата нация е изградена на основите на православната вяра и християнските добродетели, а българите са учени атеисти, сменящи на 4 години политическото си верую. Но намират ли те там спасение? Нека да се стегнем и да не позволим на нашата младеж да напусне страната, така както българската напуска своята. И ще видите, че след 50 г. ние все още ще сме тука, а за българите ще се носят само легенди. Аз много се смях, когато разбрах, че управляващите в България плашат народа си, че щели да стигнат до нашето положение, ако не вземат мерки. Та те нашето ниво могат само да го сънуват. Жалко за българите, че се оставят така лесно да ги манипулират, за да могат да ги грабят безпрепятствено. Но това си е техен проблем. Нека ние да решим нашите, пък те да се утешават, че не са ни стигнали. Кое е по-страшно - Гръцката криза или Българската стабилност?"
Българи, които в Гърция са вършели най-нискоквалифицирана работа, са получавали надница от 47 евро. След приемането на извънредните мерки минималната надница е намалена на 36 евро, което при пълна заетост означава 792 евро на месец. В продължение на 2 г. няма да се дават коледни и великденски добавки, както и 14-а заплата, което е било обичайно от 1955 г. Минималната пенсия обаче се запазва на равнище 640 евро, а средната е 960 евро.
В Испания минималната заплата е 980 евро, а в Португалия - 910 евро. Разбира се, най-добре е да се работи с минимално заплащане в Лихтенщайн и Люксембург. Но оказва се, че дори в Малта също не е лошо. Там една камериерка в хотел получава 870 евро, а спасител на плажа - 930 евро. Обаче

в Малта няма нито един милионер

Собственикът на най-големия курортен комплекс декларира доход от 200 хил. евро годишно, за което плаща данък 120 хил. При това положение, за да стане милионер, трябва да упражнява дейността си най-малко 13 г., през които да не харчи нищо. Но вместо това той прави инвестиции, разкрива работни места, плаща данъци и осигуровки. А у нас само с един подпис, че някой си направил някаква консултация, той на мига става милионер. Понеже не може да се установи доколко "консултантът" е квалифициран за оказване на подобна услуга, за такива случаи трябва да се въведе специфично данъчно облагане.
Целесъобразно е така получени доходи да се облагат по специална скала. Като се започне от тези с 50 хил. лв., върху които данъкът да бъде 20%, и се стигне до такива от над 500 хил. лв. - с 85%. Защото е ясно, че в повечето случаи става въпрос за пране на пари. Затова и на фирмите, които изплащат баснословни консултантски хонорари, те не трябва да им се признават като разход, но и

допълнително да се облагат

по същата скала. Постъпленията да се влагат в благотворителен фонд, от който да се отпускат средства за подпомагане на крайно нуждаещи се, за лечение на деца и възрастни с тежки заболявания. В САЩ, където корпоративният данък достига до 85%, 95% от милионерите и милиардерите са създали или участват в благотворителни фондове. Други, по примера на Нобел, създават фондации за подпомагане на талантливи учени, студенти и ученици. Мой сънаборник, който през 1994 г. отиде в Тайланд и сега е зам.-ректор на университета в Банкок, ми каза, че миналата година го поканили за член на журито в Сингапур, където се провела олимпиада по информатика. На нея българският отбор се е класирал на второ място, но за малко да не участва, защото с големи усилия са се осигурили средства за самолетните билети. В същото време един министър може да се качи на аероплана по всяко време и да отпътува в желаната от него дестинация. Ама не е само той. У нас летят още депутати, висши и от среден ранг чиновници. Това би било все пак оправдано, ако за България се осигуряват милиардите обещани за нея евро. Ние обаче усвояваме само по няколко десетки милиона, като при това често се налага част от тях да връщаме. Престъпници осъждат държавата да им плати големи суми, защото правораздавателните органи не са си свършили работата. До 1989 г. България е раздала 4,7 млрд. долара кредити, от които през следващите 21 г. са събрани едва 390 млн., а само лихвите по тях са 630 млн.
Ето, това са някои от причините да се водят пазарлъци дали минималната заплата да бъде 270 или 290 лв., а въпросът за индексация на пенсиите да се отлага за незнайно кога. Пак поради тях не могат да се осигурят средства за нормално здравеопазване и образование. Само у нас се движат влакове и автобуси, които са произведени в ЕС преди повече от 30 г. и затова често стават произшествия, в които гинат хора. Ето защо в дилемата дали да се смеем, или да плачем, все повече надделява последното.

 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1679

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1656

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1495

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1781

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1940

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1599

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1625

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1855

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1624

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1777

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ