04 Май 2024събота03:11 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Сърбия:

Дългият път и препятствията до Брюксел

Незаобиколимото условие за членство в Евросъюза си остава признаването на Косово

/ брой: 25

visibility 54

Марко Марков

Най-сетне през новата 2014 година Сърбия се запъти към Европейския съюз, въпреки немалките евроскептични нагласи сред обществеността и особено сред част от интелигенцията. По-запалените привърженици на "евроатлантическата идея и ценности", които пребивават в медийното пространство като "другата Сърбия", са също част от сръбските интелектуални кръгове. Помежду им постоянно прехвърчат искри, които при сегашната ситуация в навечерието на изборите през март сигурно ще се ожесточат.
Но влизането на Сърбия в ЕС все повече зависи от управляващата Сръбска прогресивна партия (СПП), която се готви да затвърди властта си на свиканите предсрочни избори. Преди СПП да дойде на власт, малцина очакваха, че именно тя, зародила се в недрата на партията на сръбския радикал и хагски затворник Воислав Шешел, ще поведе решително страната към евроинтеграцията.
Пътят обаче до Брюксел е осеян с препятствия, не толкова заради отварянето и затварянето на преговорни глави и преодоляване на някои проблеми, свързани с добросъседството. Главното препятствие е проблемът Косово, по който сръбската стратегия залага първо на някакво съчетание на непризнаването на Република Косово с влизането на Сърбия в ЕС. И второ - избягване на минаването през "задължителната чакалня" пред брюкселските порти - НАТО. Възникналият след 1999 г. антинатовски синдром след безпрецедентните нехуманни бомбардировки от НАТО на една независима европейска държава е обсебил трайно масовото съзнание в Сърбия. Сегашните управляващи в Белград целят да избегнат влизането в "чакалнята", като активизират участието на Сърбия в Програмата на НАТО "Партньорство за мир" и разширят военното сътрудничество със САЩ.
На няколкодневно посещение във Вашингтон се намира сръбският министър на отбраната Небойша Родич. Там се очаква да бъде подписано междуправителствено споразумение за мерките за сигурност при защитата на строго поверителната (класифицирана) информация. Споразумението е задължително при доставки на американско военно оборудване за сръбската армия. Второ споразумение между двете правителства за статута на американските военнослужещи пък ще даде възможност за участие на въоръжени сили от САЩ на територията на Сърбия при учения в рамките на Програмата на НАТО "Партньорство за мир". Най-близко по време е учението "Платинен вълк" през юни 2014 г. в сръбската военна база "Юг" край гр. Вранье, в което ще участва подразделение от военноморските сили на САЩ, Националната гвардия на щата Охайо и войскови части от съседни държави. САЩ оказват помощ на военната база "Юг" като център за обучение за участие в многонационални операции. От Америка за сръбската база вече е доставена интегрирана лазерна система "Майлс", чиято стойност възлиза на около 1,2 милиона щатски долара, като в нея е включено и въоръжение за рота с 84 автомата, 8 картечници и 9 снайпера.
Още през 2013 г. бяха направени съвместни изявления за интереса на двете държави да развиват и разширяват сътрудничеството в областта на отбраната, което включва съвместни учения, обучение на военни подразделения и усъвършенстване на отбранителната система.
Засиленото военно сътрудничество по линия на натовската Програма "Партньорство за мир" несъмнено има значение при преценката на готовността на Сърбия за бъдещото й еврочленство. Голямото препятствие обаче - Косово, остава. Колкото и на брой разговори да се водят между Белград и Прищина, с или без посредничеството на баронеса Аштън, ЕС като олицетворение на т.нар. международна общност няма да се откаже от искането Сърбия да признае безусловно държавата Косово. В съзвучие с това незаобиколимо условие на Брюксел напоследък могат да се чуят и гласове от официална Прищина, че е най-добре Сърбия и Косово да влязат заедно в Европейския съюз! Такива послания едва ли улесняват пътя на Сърбия към ЕС, а и намирането на балансирано и по-справедливо за нашата западна съседка решение на сложния казус Косово.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1053

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 973

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1095

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1085

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1031

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1236

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1056

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1176

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ