04 Май 2024събота18:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Проф. Петър Луканов:

Държавна политика може да върне блясъка на балета

Освен това е необходимо непрекъснато обучение и усъвършенстване, смята именитият хореограф и член на журито на ХХVІ МБК - Варна

/ брой: 175

автор:Дума

visibility 412

Държавна политика може да върне блясъка на българския балет, коментира балетният хореограф проф. Петър Луканов. По думите му балетът има нужда от системна подготовка и грижа и затова освен държавна политика трябва и още нещо - непрекъснато обучение и усъвършенстване. Никой не е гениален, всички трябва да учим непрекъснато, допълва той. Проф. Петър Луканов е една от легендите в българския балет. Високо ерудиран, енергичен защитник на развитието на това изкуство, хореографът години наред изгражда естетиката на съвременния балетен театър. Той е пряко свързан и с националните институции за подготовка на балетни кадри - основоположник е на специалността "Балетна педагогика" в ДМА "Панчо Владигеров", а по-късно е професор в АМТИИ в Пловдив. Пряко свързан е с организацията и провеждането на Международния балетен конкурс във Варна от основаването му преди 50 години до днес. И в 26-ото му издание бе член на международното жури, което оценява младите таланти, борещи се за наградите на най-старата балетна олимпиада. В интервю за БТА проф. Петър Луканов споделя мнението си за състоянието и развитието на това изкуство.

- Проф. Луканов, в Международния балетен конкурс тази година има само петима български състезатели. Не е ли много скромно участието на страната-домакин?
- Да, съгласен съм, че е скромно. Но балетът е скъпо изкуство, както останалите, и дори в по-голяма степен балет се прави или с пари, или с много пари. Твърде малко се дава за това изкуство у нас. Навън, в чужбина, има меценати. При нас спонсорите са готови да отпуснат пари за всичко друго, но не и за балет или пък за някакъв друг вид изкуство. Българското участие е скромно, защото балетът има нужда от системна подготовка и грижа. Това говори много и за нивото на нашето училище. Освен Националното училище за танцово изкуство, има балетни класове и в много градове в страната. Аз съм очевидец какво им е нивото. И за да не питате, веднага ще ви отговоря - ниско е. Но вината не е само на педагозите. Клас, който е под 8 деца, се закрива или се слива с друга паралелка, а това води до непълноценна подготовка. За да се запази класът, трябва да се пишат високи оценки. И сега нашите деца знаят, че както и да се представят, те остават в училището.
- Има ли въобще интерес у младите хора към това изкуство или не виждат перспектива за развитие?
- Има интерес. Искам да се спра и на още нещо - освен училищата, в страната има и много балетни школи, в които също танцуват талантливи деца. От години говоря на тази тема, само че никой не ме слуша, и сега пак ще кажа - педагозите от училищата трябва да са по-инициативни, малко да се поразмърдат, да обиколят школите, да отидат по селата, да видят и там децата, да убедят родителите им да ги пуснат да учат балет. Ако се обърне по-сериозно внимание и се направи по-широк подбор, ще имаме резултати. Но това също до голяма степен пак е държавна политика. Ние имаме добра национална балетна трупа, но знаете ли каква мъка е, когато дойдат завършилите училище, да започнат да учат, и то страшно много неща. Те трябва да дойдат готови, научени, не да усвояват в движение. А в театъра да се работи върху тяхното актьорско присъствие и да правят роли.
- През последните години на конкурсите виждаме много представители на страни от Азия. Как се развиват техните школи?
- Да, от няколко години корейците доминират. Там държавата дава много пари. Подготовката им е почти целогодишна и са от конкурс на конкурс. Във Варна пристигнаха от Турция, после не знам къде отиват. Но преди всичко държавата обръща голямо внимание на това изкуство и резултатите всички ги виждаме.
- Само промяна в държавната политика ли е необходима, за да си върне българската балетна школа славата на една от най-силните в Европа?
- Преди всичко наистина е нужно държавата да обърне внимание и да подкрепя това изкуство. Основата я имаме. Но трябва да посоча и още нещо - педагозите ни трябва да се усъвършенстват. Ще ви дам един пример. В университета, в който преподавам, идват специалисти от Санкт Петербург, които са на изключително високо ниво. Едната година успяхме да направим нещо като семинар, те бяха лектори, поканихме колеги от страната. И познайте - почти никой не дойде. Оказа се, че нашите знаят всичко. Така че освен държавна политика трябва и още нещо - непрекъснато обучение и усъвършенстване. Никой не е гениален, всички трябва да учим непрекъснато.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1329

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1305

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1176

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1350

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1551

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1300

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1292

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1502

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1314

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1437

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ