14 Май 2024вторник03:43 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата

/ брой: 45

автор:Дума

visibility 1051

1823 - в Копривщица се ражда Найден Геров, писател и общественик (умира 1900 г.). Син на килийния учител Геро Добрович - прототип на Каравеловия Хаджи Генчо от повестта "Българи от старо време". По негова инициатива за първи път на 11 май 1851 г. в епархийското училище "Св. Кирил и Методий" в Пловдив се организира празник на светите братя - създатели на славянската писменост. Като фолклорист записва около 500 народни песни. Най-забележителният му филологически труд е "Речник на блъгарский язик с тлъкование речити на блъгарски и руски".

1874 - в Англия е патентована играта тенис. Произходът й може да бъде проследен до древната гръцка игра сфаиристике. Британецът майор Уолтър Уингфийлд взел назаем името. По-късно, по препоръка на бъдещия министър-председател Артър Балфър, Уингфийлд решил спортът да бъде "тенис на трева". Според историците майорът създал играта, за да забавлява гостите си по време на градинските партита в имението му в Нантклайд, Уелс.

1893 - Рудолф Дизел получава патент за създадения от него двигател. Първият дизелов двигател е направен през 1897 г. в Аугсбургския машиностроителен завод (от 1904 г. - МАН). Мощността му е 20 к.с. при 172 оборота в минута, КПД 26,2% при тегло пет тона. Можело е да бъде задвижван и с растителни масла. Първият кораб с дизелов двигател е построен през 1903 г., през 1908-а е направен първият двигател с малки размери за локомотиви и камиони, а през 1936 г. за първи път е пуснат в серийно производство лек автомобил с дизелов двигател ("Мерцедес Бенц 260D").

1899 - ражда се Ерих Кестнер, немски писател (умира 1974 г.). Лирик, белетрист, сценарист и сатирик, автор на популярни книги за деца. Обявен за "политически неблагонадежден" от нацистите, които горят "нездравите" му творби. На два пъти е арестуван и като по чудо се изплъзва от Гестапо. Хитлер забранява издаването на творбите му в Германия, като властите му позволяват временно да публикува "аполитични" книги в чужбина, за да се набавя чужда валута за Райха. Сред най-известните му творби са "Антон и Точица", "Двойната Лотхен", "Хвърчащата класна стая", "Емил и детективите" и др.

1959 - проведена е първата сесия на Европейския съд по правата на човека. Правораздавателна институция на Съвета на Европа, създадена с Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи от 1950 г. Седалището му е в Страсбург, Франция. Европейската конвенция за правата на човека е в сила в България от 1992 г., когато страната я ратифицира. В момента нашата държава е на първо място по подадени жалби на глава от населението. Първият, осъдил България в ЕСПЧ през 1997 г., е Андрей Луканов (посмъртно) заради съдебен произвол.

1971 - първа копка на Централната гара в София. Направена е от тогавашния министър на транспорта Григор Стоичков. На 6 септември 1974-а е открита за експлоатация. Първата гара в София датира от 12 август 1888 г. През 1948-а е пуснат първият етап от разпределителна гара Подуяне, като така се разделят пътническата от товарната работа. Тогава гара София е наречена Централна. През 1962 г. Министерството на транспорта обявява международен конкурс за нова гара, който е спечелен от колектив с ръководител Ханс Герике от Берлин.

Русия отбелязва Деня на защитника на Отечеството. Исторически е свързан със събитията от 1918 г. Тогава отрядите на Червената гвардия печелят първите си победи край Псков и Нарва срещу редовните войски на кайзерова Германия, което става и "ден на рождението на Червената армия". До 1995 г. се отбелязва като Ден на Съветската армия и военноморския флот.

500 000 агнета продадени за празниците

автор:Дума

visibility 425

/ брой: 87

800 000 българи тръгват за сезонна работа в чужбина

автор:Дума

visibility 449

/ брой: 87

Правят електронна партида за всеки имот

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 87

Уникредит подменя картите на 1 милион клиенти в България

автор:Дума

visibility 429

/ брой: 87

Москва започна офанзива в Харковска област

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 87

Силяновска се закле като президент на "Македония"

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 87

Захарова изгледала "погребението" на Европа

автор:Дума

visibility 456

/ брой: 87

Русия откри запаси от нефт и газ в Антарктида

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 87

Тихи фанфари

автор:Аида Паникян

visibility 457

/ брой: 87

Тъжна равносметка

автор:Велизар Енчев

visibility 463

/ брой: 87

Големият скок на Китай

visibility 507

/ брой: 87

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ