05 Май 2024неделя09:30 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата

/ брой: 67

автор:Дума

visibility 261

Световен ден на метеорологията. Отбелязва се от 1961 г. в деня на влизането в сила (1950 г.) на Конвенцията за световната метеорологична организация - специализирана агенция на ООН. Първите наченки на метеорология водят към Индия, където още 400 г.пр.Хр. връхлетяващите мусони поставят необходимостта от измерването на тяхното количество, както и прогнозирането им. Терминът метеорология е предложен от Аристотел 350 г.пр.Хр., за да опише това, което са наричали по онова време Науки за Земята.

1842 - умира Стендал, френски писател (р. 1783 г.). Истинското му име е Анри Мари Бейл. Най-добрите си произведения като "Арманс", "Червено и черно", "Люсиен Льовен" издава с псевдоним. Съвременниците му недооценяват неговите творби, написани през епохата на романтизма. Бива признат едва през ХХ в. Самият Стендал е сложил за мото на много от ръкописите си фразата "На малцината щастливци", обръщайки се към онези, които в бъдеще ще разпознаят гения му.

1866 - Ботевград е обявен за град. Със султански ферман с. Самунджиево е преименувано на Орхание и получава статут на град, център на кааза. През 1934 г. получава сегашното си име - Ботевград.

1907 - умира Филип Тотю, революционер (р. 1830 г.). Истинското му име е Тодор Тодоров Топалов. Хайдутин в няколко чети, сам води дружина в Стара планина. Приема четническата тактика на Раковски и начело на чета от около 40 души преминава р. Дунав при Свищов (1867 г.). Действа заедно с четата на Панайот Хитов. Участва в Руско-турската освободителна война 1877-1878 г. След Освобождението живее в с. Две могили и в Русе. Занимава се със земеделие и получава скромна пенсия за участието си в национално-освободителните борби.

1910 - ражда се Акира Куросава, японски кинорежисьор (умира 1998 г.). В половинвековната си кариера режисира около 30 филма. Смятан за един от най-значимите и влиятелни автори в историята на киното. През 1989 г. получава "Оскар" за цялостен принос. Сред най-известните му ленти са "Седемте самураи", "Телохранител", "Червената брада" и др.

1991 - умира Елисавета Багряна, поетеса (р. 1893 г.). Истинското й име е Елисавета Любомирова Белчева. Новатор в българската литература. Първа изразява най-съкровените и интимни душевни преживявания на жената. Автор на детски книги и преводач. През 1927 г. издава първата си книга "Вечната и святата". Сътрудничи във "Вестник на жената", в. "Лик", сп. "Съвременник", в. "Литературен фронт" и др.

2001 - унищожена е руската станция "Мир". Базовият модул е изведен в околоземна орбита на 20 февруари 1986 г. През следващите 15 години са изстреляни и скачени още шест модула. На 23 март 2001 г. "Мир" е потопена в Тихия океан на няколко хиляди км източно от Австралия. През 1994 г. Русия официално се включва в проекта за създаване на Международната космическа станция "Алфа", която заменя станция "Мир".

2006 - умира Дезмънд Дос, американски войник (р. 1919 г.). Първият човек, който отказва да носи оръжие по време на Втората световна война, но въпреки това получава Медал на честта - една от най-висшите военни награди на САЩ. Поради своите религиозни убеждения желае да служи на своята страна, без да убива, затова е санитар. Спасява десетки войници. Историята му става известна на широката публика благодарение на документалния филм "Да откажеш по съвест".

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1427

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1394

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1255

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1448

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1668

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1391

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1375

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1604

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1403

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1538

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ