05 Май 2024неделя03:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата

/ брой: 71

автор:Дума

visibility 200

1868 - ражда се Максим Горки, руски писател (умира 1936 г.). Рожденото му име е Алексей Максимович Пешков. Романът му "Майка", написан през 1906-а, е класика в руската и световната литература. Създава легендарно-героични и романтични образи - "Песен за сокола", "Песен за буревестника" и др. Автор на пиеси, сред които "На дъното" и "Васа Железнова", на романа-епопея "Животът на Клим Самгин".

1887 - в Копривщица се ражда Димчо Дебелянов, поет. Написал едни от най-хубавите елегии в българската поезия - "Да се завърнеш в бащината къща", "Спи градът", "Помниш ли, помниш ли", "Аз искам да те помня все така". Участва като подпоручик в Първата световна война. Загива в бой на 2 октомври 1916 г. близо до Демир Хисар като командир на рота. Родната му къща е превърната в музей през 1958 г.

1910 - край Марсилия излита първият хидроплан. Наречен е шеговито "Патицата". Плод на труда на френския авиатор и изобретател Анри Фабр. "Патицата" извършва за един ден четири полета над вода, най-дългият от които е между 600 и 800 м. По време на Първата световна война Фабр създава компания за хидроплани. Първият презокеански полет е осъществен на 27 март 1919 г. от хидроплан на американските ВМС. Самият Фабр доживява до дълбока старост и умира през 1984 г. на 102-годишна възраст.

1929 - в София се ражда Вера Мутафчиева, писателка (умира 2009 г.). Историк - специалист по османска история, почетен член на БАН, академик. Автор на 30 художествени книги, между които "Летопис на смутното време, "Книга за Софроний", "Случаят Джем", "Аз, Анна Комнина", "Предречено от Пагане", "Разгадавайки баща си", "Семейна сага". Лауреат на много отличия, включително Хердерова награда. Удостоена с орден "Стара планина" I степен.

1971 - започва производството на автомобил "Жигули". Пусната е в експлоатация първата поточна линия на Волжския автомобилен завод, от която излизат първите "Жигули", създадени на базата на италианския "Фиат-124". Всъщност първият автомобил е свален от конвейра на 19 април 1970 г. от италианския шеф-инструктор Бенито Гуидо Савоини. Исторически "Жигули" е първият модел на "Лада" с фирмено наименование ВАЗ-2101. В руския жаргон колата се нарича "копейка" (от последната цифра на модела). От 1970 до 1984 г. ВАЗ произвежда около 3 милиона "Жигули".
 
1973 - Марлон Брандо отказва да приеме наградата "Оскар". Така американският актьор изразява протеста си срещу дискриминацията на коренното население в САЩ. След участието си в трилъра "Кръстникът", режисиран от Франсис Форд Копола, Брандо печели втори "Оскар" в краиерата си - за най-добра мъжка роля (Дон Вито Корлеоне). Не се явява обаче на церемонията, а изпраща актрисата индианка Сачийн Малкото перо.

1986 - ражда се Лейди Гага, американска поппевица. Истинското й име е Стефани Джоан Анджелина Джерманота. Става популярна за две години - в периода 2008-2010-а. Албумът й "The Fame Monster" е най-продаваният за м.г. Успехът й се дължи на нейната агресивна провокация и ексцентричност. Артистичната й кариера е съпътствана от непрекъснати обвинения в плагиатство.

2001 - умира Въло Радев, режисьор (р. 1923 г.). Оператор, сценарист и режисьор на незабравими български филми, сред които "Крадецът на праскови", "Цар и генерал", "Осъдени души", "Адаптация" и др. Неговите творби събират милиони зрители в киносалоните. Музеят на модерното изкуство в Ню Йорк съхранява в Златния каталог филма на Въло Радев "Крадецът на праскови". Носител на престижни награди и отличия, посмъртно е удостоен с орден "Стара планина" I степен.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1427

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1394

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1255

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1448

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1668

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1391

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1375

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1604

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1403

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1538

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ