03 Май 2024петък05:26 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата

/ брой: 103

автор:Дума

visibility 138

Ден на храбростта и празник на Българската армия. За първи път се отбелязва като празник на кавалерите на Ордена за храброст през 1880 г. с указ на княз Александър Батенберг. До 1947 г. се чества от българското войнство като Ден на храбростта и празник на войската. На този ден по традиция се освещават бойните знамена на Българската армия. С решение на МС от 21.I.1993 г. става празник на Българската армия, а с решение на НС от 6.V.1998 г. е обявен за официален празник. В българския народен календар Гергьовден е един от най-големите празници през годината. С него започва лятната половина на стопанската година, завършваща на Димитровден. Гергьовден се празнува в чест на св. Георги, традиционно схващан като повелител на пролетната влага и плодородието, покровител на земеделците и най-вече на овчарите и стадата. Честването на 6 май като традиционен празник на земеделците е възобновено с Гергьовденски събор през май 1990 г. На този ден от 1984 г. празнуват и етнографите в България.

1651 - в Рим излиза първата печатна книга на новобългарски език "Абагар". Автор е Филип Станиславов, Никополски католически епископ. Названието на книгата произхожда от поместеното апокрифно послание на цар Абагар до Исус. От изданието са запазени пет екземпляра в чужбина и един в Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий". Съдържа апокрифни молитви, които са в разрез с католическите догми.

1829 - във Виена е регистриран първият патент за акордеон. Това правят производителят на органи и пиана Сирил Демиан и синовете му Карл и Гуидо. Звукът на акордеона традиционно се свързва с народната музика - френските шансони в Европа, тангото и кумбията в Латинска Америка.

1882 - ражда се Георги Атанасов- Маестрото, родоначалникът на българското оперно творчество (умира 1931 г.). Първата си опера "Борислав" пише през 1911 г. по едноименната драма на Иван Вазов. Следват "Гергана", "Цвета". Историческите му опери са "Косара" и "Алцек". Автор и на детски оперети. Значителни са заслугите на Маестрото като творец на песни и маршове, като оперен и симфоничен диригент.

1941 - ражда се Гена Димитрова, световноизвестна оперна певица сопран (умира 2005 г.). Неин учител е големият български оперен певец и педагог проф. Христо Бръмбаров. Специализира в известното оперно училище към "La Skala" в Милано. Пее на световните оперни сцени заедно с Хосе Карерас, Пласидо Доминго, Лучано Павароти и др. Печели престижни конкурси. Част от поколението световноизвестни български певци, от което са Николай Гяуров, Борис Христов, Никола Гюзелев, Никола Николов, Димитър Узунов, Райна Кабаиванска. Носител на орден "Стара планина I степен.

1994 - открит е тунелът под Ламанша. Евротунелът е с дължина 50 км. Свързва френския гр. Кале с британския Фолкстоун под протока Ла Манш. През 1802 г. френският инж. Албер Матю дава идея и проектира първия тунел. След доразработване на проекта на 1 декември 1987 г. започват строителните работи. На 1 декември 1990 г. строителите от Великобритания и Франция се срещат под пролива. Три години и половина по-късно британската кралица Елизабет II и френският президент Франсоа Митеран откриват официално тунела. Месец по-късно започва редовното движение на влакови композиции.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ