02 Май 2024четвъртък21:01 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата

/ брой: 105

автор:Дума

visibility 181

Празник на Перущица. Отбелязва се всяка година на тази дата в памет на подвига на Априлци. По време на Априлското въстание през 1876 г. седем дни перущинци удържали атаките на многократно превъзхождащия ги по брой и въоръжение турски башибозук. В църквата "Св. Архангел Михаил" (на снимката) въстаналите перущинци избрали смъртта пред опасността да попаднат в ръцете на поробителя. Те намерили сили да посегнат върху живота на собствените си жени и деца, а след това и на себе си. Загинали 347 човека. По-късно костите на мъчениците са събрани и погребани в същата черква. Перущица била опожарена и срината до основи.

Професионален празник на химика. На тази дата от 2001 г. празнуват българските химици. Празникът се отбелязва втората неделя на м. май съгласно разпореждане на МС от 1970 г. С.г. той е отбелязан за първи път от химиците в цяла България, след което става традиционен. Традицията се прекъсва след 1989 г. През 2001 г. Българската камара на химическата промишленост възстановява празника и определя дата за неговото честване 10 май.

1840 - в Сливен се ражда Хаджи Димитър (умира 1868 г.). Истинското му име е Димитър Николов Асенов. Едва 22-годишен излиза в Балкана, за да се бори срещу поробителите, на 24 г. е знаменосец в четата на Стоян войвода. На 26 г. заедно с Жельо войвода и Стефан Караджа отново води чета. Загива едва 28-годишен след тежко сражение на четата му с османски части. Христо Ботев възпява подвига му в баладата "Хаджи Димитър" с думите "Жив е той, жив е!"

1876 - убит е Георги Обретенов, революционер. Най-малкият син на баба Тонка Обретенова е помощник-апостол в Сливенския революционен окръг. След избухването на Априлското въстание с четата си се присъединява към четата на Стоил войвода и тази на Иларион Драгостинов. Дружината, към която се включват още въстаници, наброява 70 души. Георги Обретенов загива в бой с турските башибозуци край с. Нейково, община Котел.

1899 - ражда се Фред Астер, американски певец, актьор и танцьор (умира 1987 г.). Един от най-великите майстори в музикалния и танцувален жанр в американското кино. Неговата театрална и кинокариера обхваща период от 76 години, в течение на които се снима в 31 музикални филма. Считан за танцьора, оказал най-голямо влияние на жанра мюзикъл в киното и телевизията. Американският институт за кино го нарежда сред петте най-велики актьори на всички времена.

1953 - възстановена е Българската патриаршия. След падането на България под турско робство през 1393 г. е отнета независимостта на БПЦ, като преминава под юрисдикцията на Цариградската патриаршия. На 12 март 1870 г. е издаден султански ферман за учредяване на Българската екзархия. Третият църковно-народен събор (8-10 май 1953 г.) възстановява Българската патриаршия и утвърждава пловдивския митрополит Кирил (на снимката) за патриарх.

1994 - Нелсън Мандела полага клетва като първи чернокож президент на ЮАР. Преди това е сред изявените противници на апартейда и ръководител на Африканския национален конгрес. През 1962 г. е осъден на доживотен затвор, прекарва в затвора 27 г. След освобождаването си през 1990-а води преговорите с правителството, довели до установяването на многорасова демокрация в страната през 1994 г. Носител на над 250 награди, вкл. на Нобелова награда за мир (1993) и на орден "Стара планина" (2009).

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ