02 Май 2024четвъртък20:56 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата

/ брой: 106

автор:Дума

visibility 174

Ден на библиотекаря. Празнува се официално у нас от 2006 г. след решение на МС. Датата първоначално е отредена от БПЦ за честване на славянските първоучители - светите братя Кирил и Методий. От 1851 г. се отбелязва и като празник на българската просвета. За първи път е честван в Пловдив по инициатива на Найден Геров в Епархийското класно училище. С промяната на календара честването се премества на 24 май - Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост. На 11 май Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" има патронен празник и цялата гилдия се присъединява към честването на най-голямото светилище на българската книжнина.

Празник на Ловеч. Местният учител по пеене Панайот Пипков е автор на мелодията на химна "Върви, народе възродени". Дълги години тук са се провеждали т.нар. Люлякови тържества през май. Това е послужило като повод от 1992 г. градската общественост на Ловеч да избере за празник на града 11 май.

Празник на Шумен. Денят на светите братя Кирил и Методий се отбелязва в Шумен за първи път през 1813 г., а 11 май е утвърден за Ден на Шумен през 2000 г. Тогава е приет химнът на града "Оттука започва България" по текст на Антонин Горчев, музика на Хачо Мисакян и в изпълнение на Асен Масларски.

1720 - ражда се барон Мюнхаузен (умира 1797 г.). Карл Фридрих Йеронимус, Фрайхер фон Мюнхаузен е легендарен разказвач на измислени истории. Името му става нарицателно и се употребява за хора, които разказват невероятни истории и небивалици. През 1785 г. е издадена книгата "Приключенията на барон Мюнхаузен".

1840 - ражда се Стефан Караджа, четнически войвода (умира 1868 г.). Рожденото му име е Стефан Тодоров Димов. Участва в Първата и Втората българска легия в Белград. Заедно с Хаджи Димитър преминава Дунава начело на чета от 129 души. Тежко е ранен в бой с поробителите. Полумъртъв е изправен пред извънреден съд и осъден на смърт чрез обесване. Умира от раните си в Русенския затвор. Погребан е от баба Тонка Обретенова.

1897 - убит е Алеко Константинов, писател и общественик (р. 1863 г.). Известен с псевдонима Щастливеца. Най-известните му произведения са сборникът от разкази "Бай Ганьо", пътеписът "До Чикаго и назад" и колоритните фейлетони "Страст", "Честита Нова година" и др. По негова инициатива на 26 и 27 август 1895 г. на Черни връх е основан Българският туристически съюз.

1940 - ражда се Иван Славков - Батето, журналист и общественик (умира 2011 г.). Деец на културата и спорта, бивш президент на БОК и член на МОК, бивш президент на БФС, една от най-колоритните личности в българското общество. Работил е като редактор във вестниците "Работническо дело" и "Труд", главен редактор на сп. "Българско фото". Има значителен принос за развитието на Българската телевизия, чийто генерален директор е 11 години. Носител на орден "Стара планина", доктор хонорис кауза на НСА.

1981 - умира Боб Марли, ямайски певец и музикант (р. 1945 г.). Най-известният изпълнител на реге, който популяризира този жанр извън Ямайка. Прави първите си стъпки в музиката в началото на 60-те години на миналия век. През 1974-а групата му добива световна популярност. Славата му се разпростира още повече, когато една от песните на Боб е изпълнена от английския китарист Ерик Клептън.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ