17 Май 2024петък11:33 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата

/ брой: 118

автор:Дума

visibility 629

927 - умира Симеон I, цар на българите (р. 864-865 г.). 34-годишното му управление е връх в ранносредновековната ни история. Успешните войни на Симеон Велики довеждат до най-голямото териториално разширение на България, превръщайки я в най-силната държава в Източна Европа. Управлението му е и период на културен разцвет, наречен Златен век на българската култура. По времето на Симеон България се простира на територия от Бяло и Адриатическо море до Черно море. Съвременниците на българския цар сравняват столицата ни Преслав с Константинопол.

1332 - ражда се Ибн Халдун, арабски учен и философ (умира 1406 г.). Смятан за основоположник на демографията, културната история, историографията, философията на историята и социологията. Определят го като един от пионерите на съвременната икономическа наука, въпреки че първите текстове в тази област принадлежат на живелия хилядолетие и половина по-рано индиец Чанакя. Ибн Халдун работи още в областта на астрономията, историята, теологията, правото, математиката.

1703 - основан е Санкт Петербург. Създаденият от цар Петър Велики град е столица на Руската империя в продължение на повече от два века. През 1917 г. е център на Октомврийската революция, след което Москва става столица. По време на Втората световна война градът е обсаден и бомбардиран, като дава над 1 млн. жертви. Между 1914 и 1924 г. носи името Петроград, от 1924 до 1991 г. - Ленинград, а разговорно е наричан също Питер и Петербург. Днес в града на Нева живет близо 4,6 млн. души.

1840 - умира Николо Паганини, италиански композитор (р. 1782 г.). Смятан за първия виртуозен цигулар, притежава отлична интонация и прилага новаторски техники. Автор на сонати, капрези, шест концерта за цигулка, струнни квартети, акорди и др. Има легенда, че на един от концертите му се късат повечето от струните, но той бил толкова умел, че завършил концерта само на една струна. От 1954 г. в Генуа се провежда Международен конкурс за цигулари, който носи неговото име.

1850 - избухва Видинското въстание. Населението в Белоградчишко се вдига на бунт, прераснал в най-голямото въстание в Северозападна България от първата половина на ХIХ в. Назовава се обикновено Видинско въстание, но обхватът му е много по-голям. Предизвиква широк международен отзвук и принуждава Високата порта да предприеме конкретни действия за прилагане на аграрната реформа в този регион.

1870 - Васил Левски започва подготовката за революция. На 27 и 28 май Апостола преминава от Румъния в България, като целта му е да изгради мрежа от комитети. За около година и половина успява да създаде комитети в почти всички по-големи селища, поставяйки основите на Вътрешната революционна организация (ВРО). Начело на ВРО Левски поставя Ловешкия централен комитет, известен още под името Привременно правителство в България.

1964 - умира Джавахарлал Неру, индийски революционер и държавник (р. 1889 г.). Водач на социалистическата фракция на Индийския национален конгрес (ИНК) по време и след индийската борба за независимост от Британската империя. Става първият министър-председател на независима Индия на 15 август 1947-а, оставайки на поста до смъртта си. Горещ поддръжник на социалистическия модел на обществото. Дъщеря му - Индира Ганди, го наследява на лидерската позиция в партията ИНК и на премиерския пост.
 

По-високи пенсии и вдовишки надбавки

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 91

Кой плаща билбордовете на Григорова и Манолова?

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 91

Държава се управлява с мисъл за хората

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 91

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 2

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ