18 Май 2024събота15:26 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата

/ брой: 12

автор:Дума

visibility 89

ПРАЗНИК НА РАБОТЕЩИТЕ В ОБЛАСТТА НА РАСТИТЕЛНАТА ЗАЩИТА. Обявен е с решение на МС от 28 септември 2005 г. На 16 януари 1896 г. е издаден указ на княз Фердинанд I, с който се утвърждава Законът за мерките против филоксерната зараза (чума по лозята) и за възобновяването на опустошените от нея лозя. С него се поставя началото на растителната защита като част от селскостопанската наука. За първи път празникът се чества тържествено на 16 януари 2006 г. в аулата на Аграрния университет-Пловдив по повод 110-годишнината от издаването на първия нормативен акт на България в областта на растителната защита.

1878 - ПЛОВДИВ Е ОСВОБОДЕН ОТ ТУРСКО РОБСТВО. Начело на руските части е ескадронът на капитан Бураго. Същия ден генерал Йосиф Владимирович Гурко влиза тържествено в Пловдив. Преди да достигне до града, той преминава през Хаинбоазкия проход, смятан от турците за непроходим. На 16 януари 1878 г. са освободени градовете Сливен и Харманли.

1909 - ОФИЦИАЛНО Е УСТАНОВЕНО МЕСТОНАХОЖДЕНИЕТО НА МАГНИТНИЯ ЮЖЕН ПОЛЮС. Това прави експедицията на британския пътешественик Ърнест Шакълтън. Въпреки премеждията и болестите всички от експедицията се завръщат в Нова Зеландия. Шакълтън е посрещнат в Англия като национален герой и неговата популярност може да се сравни само със славата на знаменития норвежки полярен изследовател Фритьоф Нансен. Издадената от Шакълтън книга "В сърцето на Антарктика", преведена на много езици, както и лекциите му затъмняват другите антарктически експедиции, извършили немалка дейност за опознаването и изследването на ледения континент.

1915 - ОТКРИТА Е БЪЛГАРСКА ЛЕГАЦИЯ ВЪВ ВАШИНГТОН. Стефан Панаретов е първият ни пълномощен министър в Новия свят. Той е действителен член на БАН. Участник в българската делегация на Парижката мирна конференция, по време на която се подготвя Ньойският мирен договор (1919). През 1921 г. е български делегат в Обществото на народите. Умира на 19 октомври 1931 г.

1969 - ЧЕШКИЯТ СТУДЕНТ ЯН ПАЛАХ СЕ САМОЗАПАЛВА КАТО ПРОТЕСТ СРЕЩУ СМАЗВАНЕТО НА ПРАЖКАТА ПРОЛЕТ. На двайсетата годишнина от смъртта на Палах възникват протести привидно в негова памет, но замислени като критика към режима, които ескалират в т.нар. седмица на Палах. Тя се смята за един от катализаторите на проявите, предшествали началото на демократичните промени в тогавашна Чехословакия.

1992 - УМИРА ДИМИТЪР КАЗАКОВ-НЕРОН, ХУДОЖНИК (Р. 1933 Г.). Завършва Художествената академия в София. Има десетки изложби в най-престижните галерии в Ню Йорк, Париж, Мадрид, Виена, Токио, Торонто, Атина, Базел, Люксембург. Творби на Нерон са притежание на националния фонд за съвременно изкуство в Лувъра (Париж), на музея "А.С. Пушкин" (Москва), на Императорската колекция в Токио.

2006 - УМИРА ГЕОРГИ КОРДОВ, ЕСТРАДЕН ПЕВЕЦ И КОМПОЗИТОР (Р. 1934 Г.). Диригент и музикален педагог. Певец в Ансамбъла за песни при Българското радио (1958-1963). Солист на естрадата при Българската народна армия (1963-1975). Преподавател в естрадния отдел на Националната музикална академия "Панчо Владигеров" (1974-1995). Става известен с хитовете "Приказка", "Искам да те помня все така". Популярни са песните му "Вечерна песен", "Свири, хармонико", "Брезите и момичето" и др.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1055

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 998

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1045

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1040

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1152

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1001

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1213

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1148

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 990

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ