18 Май 2024събота17:53 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Дебне ни нова опасност

Птичият грип след само още три мутации тръгва по хората

/ брой: 144

автор:Дума

visibility 96

Съществуващите в природата щамове на птичия грип H5N1 вече са извършили две от петте ключови мутации, необходими вирусът да се научи да се предава от човек на човек по въздушно-капков път. Това доказва възможността за появата на такива разновидности на H5N1 в организма на бозайници или хора. Това твърдят учени от Кеймбридж, които излязоха със статия в списание "Сайънс".
Избухването на епидемиите на птичия (H5N1) и свинския (H3N2) грип предизвикаха сериозни страхове сред вирусолозите и медиците, които се опасяваха от заплахата за пандемия на грипа, сходна по мащаби с пандемията на "Испанския грип" от 1981 г., отнел живота на милиони хора. Докато тези вируси не се "научат" да се разпространяват по традиционния за грипа въздушно-капков път и да се предават от човек на човек, опасност от пандемия няма. С тези видове грип могат да се заразят само хора, имали тесни контакти с птици или прасета.
По-рано две групи биолози - под ръководството на Йошихиро Каваока от Университета в Уисконсин - Медисън и Рон Фуше от Ротердам по време на експеримент са успели да модифицират вируса на птичия грип така, че той е започнал да се предава сред прасетата. Ако вирусът може да се предава между бозайници, то това прави заплахата от глобална пандемия сред хората напълно реална.
В резултат властите в САЩ, опасявайки се от заплаха за биотероризъм, препоръчаха на тези групи да се въздържат от публикуването на статиите си по въпроса, вече предадени на списанията "Сайънс" и "Нейчър". Статията на групата на Каваоки бе публикувана в "Нейчър" в края на май, а материалът на групата на Фуше - в сегашния брой на "Сайънс".
Групата на Каваоки е изяснила, че за да придобие способността да се предава по въздух, на H5N1 са му необходими само четири мутации, както и замяна на един участък от неговото ДНК, в ключови точки на генома.
Група биолози под ръководството на Дерек Смит от университета в Кеймбридж провери дали съществуват подобни мутации в природните щамове на вируса на грипа и се опитаха да оценят доколко бързо H5N1 може да ги направи. Смит и колегите му са анализирали геномите на всички щамове на вируса H5N1, открити в кръвта на болните хора и птици през последните 15 г. и са проверили наличието на мутации в ключови точки на техните ДНК. Оказвало се, че две от четирите необходими мутации вече са налице в няколко щама на вируса, открити в 28 страни по света, включително в Европа, Африка, Азия и Близкия изток.
Учените отбелязват, че тези мутации засега не са се укрепили в генома на вируса. Това се дължи на малката значимост на промените за развитието на вируса в организма на неговите основни носители - домашните и дивите птици. Тези мутации няма да подобрят способността на H5N1 да заразява птици, но няма и да я влошат, защото промените не се запазват като полезни и не изчезват под въздействието на естествения подбор.
Двете други мутации и една замяна на част от ДНК засега не са срещани сред "дивите" вируси на грипа. Смит и колегите ми са направили опит да оценят дали вирусите на грипа ще могат да придобият тези мутации самостоятелно и са разработили компютърен модел, имитиращ размножаването на вирусите в живите клетки. За източници на промените в модела са послужили грешки, които понякога възникват при работата на частта на полимеразата, събираща ДНК на вируса в заразената клетка.
Моделирането е показало, че появата на вируси с четирите ключови мутации е напълно възможна в дивата природа. За пет дни на инфекция във виртуалната клетка са се появили няколко хиляди вирусни частици, съдържащи в себе си три или четири от петте мутации.
От друга страна, засега остава неясно колко време ще е необходимо вирусът да направи всичките необходими промени и успешно да зарази достатъчно количество организми за възникването на епидемия.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1085

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1025

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1151

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1191

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1032

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1246

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1183

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1028

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ