16 Май 2024четвъртък22:58 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Неправителствени организации:

Децата от домовете ги използват за усвояване на европари

Подрастващите се извеждат от едни институции и се вкарват в други

/ брой: 128

автор:Аида Ованес

visibility 943

На децата се гледа като на възможност да бъдат усвоени големи суми, каза Мария Маркова, която е бивш психолог в Центъра за настаняване от семеен тип (ЦСНТ) във Велинград. По време на нарочна пресконференция представители на неправителствени организации съобщиха констатациите си, че проектни интереси, осигуряване на заетост, строителни интереси отдавна са изместили грижата за детето в процеса на деинституционализация. В ЦНСТ са настанявани деца с различни диагнози без оглед на тяхната съвместимост - 100% неподвижни деца са заедно с хора с параноидна шизофрения, съобщи Маркова. "Тези деца не се нуждаят от скъпи мебели, а от инвалидни колички и декубитални дюшеци, които не са осигурени, поне в центъра във Велинград", коментира психоложката. За да се спазят сроковете и да не се изгубят субсидиите, се разпорежда довеждането на деца на стотици километри от дома им, вместо да бъдат подкрепени семействата да не изоставят децата си. По същата причина в къщичките биват премествани деца от домовете за лишени от родителска грижа. Маркова разказа, че храната се приготвя и доставя от кетърингова фирма, децата се хранят на барове на столове тип "Щъркел". Няма 24-часова медицинска грижа за децата, нито се провежда рехабилитация, категорична е Маркова. Междувременно стана ясно, че са дадени близо 10 хил. лв. за реклама и популяризация на европроекта за дома. Преди да заработи центърът, персоналът е бил специално обучен, но когато вече дошли децата, 95% от работещите са напуснали. Заради голямото текучество в центъра са назначавани хора със средно образование, които нямат умения и опит за работа с такива деца. Единствената разлика между социалните домове и ЦНСТ е в обзавеждането. Миналата зима в ЦНСТ във Велинград нямало отопление.
НПО-тата алармираха и за натиск върху съвестни служители от системата. Контролът от страна на АСП и ДАЗД е несериозен и неефективен, категорични са от неправителствените организации.
От "Национална мрежа за децата" призоваха министърът на труда и социалната политика Ивайло Калфин да сформира междуведомствен кризисен щаб. От организацията са убедени, че трябва да се разработи спешен план за децентрализация на системата и да се дадат права на общините персоналите на тези заведения да бъдат обучавани със средства от оперативната програма "Развитие на човешките ресурси", да бъдат разработени конкретни критерии за качеството на работа и качеството на грижата за децата в тези заведения. Предлага се да бъде преразгледана натовареността на социалните работници, тъй като в момента един социален работник трябва в кратки срокове да работи по 80 до 120 случая.

Близо 1/3 от приемните семейства не биха се грижили за дете с увреждания
 

Главните причини, поради които приемните родители не са се грижили за дете с увреждания до момента, са опасенията им, че няма да се справят (30%) и липсата на необходимите компетенции (около 20%). Това показват данните от анализ на нагласите на приемните родители за осигуряване на грижа на деца с увреждания, извършен по поръчка на Държавната агенция за закрила на детето в рамките на проект "Детство за всички".  Основните причини за отказ от предоставяне на приемна грижа за деца с увреждания в бъдеще са по-скоро емоционални - приемните родители се опасяват, че няма да могат да издържат психически на натоварването. За 12,5% от тях причина за отказ е наличието на собствени деца, липсата на време и знания.
Половината от приемните родители в България са с положителна нагласа към това да полагат приемна грижа за деца с увреждания, 28% от тях са приемали дете с увреждане.

Еврокомисията ни отписа за еврото догодина

автор:Дума

visibility 680

/ брой: 90

Прогнозират добър летен сезон, откриват го в петък

автор:Дума

visibility 683

/ брой: 90

Лозарският сектор е в трудна ситуация

автор:Дума

visibility 667

/ брой: 90

Рекордните 6,73 млрд. лв. осчетоводени неправилно

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 90

Атентат срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 727

/ брой: 90

ЕС одобри пакта за миграцията

автор:Дума

visibility 714

/ брой: 90

Гърция забрани телефоните в час

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 90

Накратко

автор:Дума

visibility 650

/ брой: 90

С теб сме, Роберт!

автор:Дума

visibility 690

/ брой: 90

Сами сме срещу мобилните оператори

visibility 729

/ брой: 90

Имитация на нормално

visibility 653

/ брой: 90

БСП срещу статуквото и в защита на националните интереси

автор:Дума

visibility 744

/ брой: 90

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ