05 Май 2024неделя08:58 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Добрата зърнена реколта оскъпи рентите

Производители се оплакват от рекет на прекупвачите

/ брой: 136

автор:Дума

visibility 165

В Добруджа и голяма част от Северна България заради студената пролет и дъждовете зърнената реколта закъсня с около 10 дни. Добивите обаче са отлични в сравнение с кризисната 2020 г. Заради сушата миналата година в житницата на страната  реколтата се срина до рекордно ниски нива - за пшеницата средният добив бе едва 180 кг на декар. Сега в Добруджа от началото на седмицата прибират средно 550-600 кг за декар пшеница, като на места добивът е над 700 кг. В Силистренско първите зажънвания показват от 650 до 850 кг от декар. В Северна и Северозападна България, където жътвата вече приключва, средният добив е 656 кг на декар. На фона на високите добиви зърнопроизводителите са недоволни от изкупните цени.

От Добруджанския съюз на зърнопроизводителите посочват, че предния месец са се сключили фючърсни сделки на доста добри нива от 400 лв. на тон. След това обаче световният пазар леко е паднал и сега те очакват изкупни цени от 350 лв. за тон (0,35 лв. за кг). Колегите им от Тракийския съюз на зърнопроизводителите се оплакват, че изкупните цени на пшеницата започват да падат. "Офертите вече са за 0,31-0,32 лв./кг, докато преди месец бяха за 0,38 лв./кг.", каза пред БНР председателят на съюза Радослав Христов.

В Северозападна България от началото на жътвата пшеницата е поевтиняла със 7-8 стотинки на килограм и в момента продажбите вървят на нива около 0,31-0,35 лв. за кг. Местните зърнопроизводители са недоволни от натиска на прекупвачите и казват, че цена под 0,31 лв. за килограм няма да може да компенсира разходите им. Тази година разходите за торове и препарати са по-големи - и заради ръста на цените, и заради необходимостта да се пръска срещу болести и вредители от самото начало на жътвената кампания. Нарасналите разходи са и причина производителите да са предпазливи за нивата на рентите. Заради унищожената реколта в Добруджа миналата година рентите паднаха до 35 лв. на декар. В най-добрия случай стопаните получиха по 50 лв. на декар.

"Благодарим на всички собственици на земя, които проявиха изключително разбиране към земеделците след критичните добиви през 2020 г. За тази година би трябвало рентите да са между 60-80 лв. на декар", заяви Радостина Жекова, председател на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите. За сравнение предни години в Добруджа рентите за собствениците на голяма част от нивите стигаха до 100 лв. на декар. "Очакваните високи добиви неминуемо ще се отразят и на рентите, но не бива да се пренебрегват и допълнителните разходи на всеки земеделец", коментира Киро Киров, управител на земеделско дружество в Добричко. Той посочва, че цената на основните торове е скочила със 100-150% за последната година. Няколко са обясненията за този ръст - скок на цените на международните пазари, по-скъпи енергийни суровини и по-скъпи въглеродни емисии за заводите-производители.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1427

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1394

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1255

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1448

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1668

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1391

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1375

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1604

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1403

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1538

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ