07 Май 2024вторник01:24 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Дорково засиява в багри, звънти от песни и игри

Петнайсетият международен фестивал за автентичен фолклор ще събере от днес до 4 август в красивото родопско село 85 български, 5 чуждестранни ансамбъла и гости от цялата страна

/ брой: 177

visibility 177

85 български ансамбъла от всички краища на България пристигат днес, на 3 и 4 август в красивото родопско село Дорково. Събира ги Петнайсетият международен фестивал за автентичен фолклор. По традиция идват и участници от чужбина - сега от Испания, Израел, Украйна, Русия и Румъния. Това разказа за ДУМА кметът на село Дорково Николай Ковачев, който е главният и неуморен двигател на тази пъстра и задушевна наслада за окото, слуха и душата. Тази година организаторите са били принудени да ограничат броя на българските ансамбли - желаещите да участват са толкова много, че времето не стига. Програмите на двата фестивални дни, въпреки изискването за не повече от 15-минутно представяне на всяка група, понякога надхвърлят определеното време и изявите продължават до късно през нощта. Приоритет при подбора е даден на онези, които най-добре са се представили на фестивала с автентични обичаи и танци, защото това е и основната идея на проявата. За първи път тази година се опитваме да получат оценка колективите, които взимат участие - след като се представят 8-10 ансамбъла, журито ще се произнесе докъде са стигнали в своето развитие и как са се представили, разказва Николай Ковачев. Ансамбъл "Овчарска песен" - гордостта на с. Дорково, ще участва с нова програма. От миналата година има младо попълнение в състава, 37-38 танцьори, певци, музиканти ще покажат най-стойностното от фолклора и традициите на своя край.


С дефиле на чуждестранните групи на площада в центъра на селото днес от 20 ч. ще бъде официалното откриване, което ще завърши с ефектна тържествена заря. Фестивалната програма ще се изпълнява, както обикновено, на сцената пред читалище "Св. св. Кирил и Методий 1919", съорганизатор на събитието заедно с кметство Дорково, община Ракитово и ЦИОФФ - България, със спонсорството на Министерството на културата. Членове на авторитетното жури, което ще оценява изпълненията, са Иван Тодоров, Агрипина Войнова, Веселка Николова и Борис Вълков. След края на фестивалните вечери веселието продължава със специална програма на площада, където обикновено гостуват известни изпълнители. Най-вълнуващото за всички присъстващи е огромното хоро, на което се хващат и участници, и гости - няколко хиляди души. Тази година се предвижда с концерт на площада да гостува обичаната народна певица Росица Пейчева.
По време на фестивала ще се състои преглед на ЦИОФФ и ще се прецени кои колективи са представителни.
Телевизия "Родина", която е медиен партньор на фестивала, прави цялостен запис на програмата и през годината излъчва материали от нея.
Дорково има около 2700 жители, но и всички хора, свързани с него, се завръщат за фестивала. И тогава в селото се събират 12-15 хиляди души. Имаме опит в посрещането на гости, отговаря на въпроса ми кметът Николай Ковачев. Една част ще бъде настанена в къщи от селото, друга - в близки населени места, във Велинград, Цигов чарк и т.н.
Подготовката за голямото събитие е в ход от месеци. Цялото кметство, служителите, учителите взимат участие с доброволен труд. Жителите на Дорково също се ангажират в предварителната организация и провеждането на фестивала, без тях не би било възможно той да се осъществи, признава кметът. В читалището е експонирана сбирка с всички материали - призове, плакати, диплянки, от участия на групите през годините. За да могат гостите да проследят развитието на фестивала, който се различава от други подобни събития и по това, че организаторите не изискват такси за участие, а също приемат изхранването на групите. Така кметството полага усилия да се даде възможност на хората да се изявят спокойно и да се получи един естествен празник.
Много съм благодарен на Веселка Илиева, преподавателка в художествено училище, и Винсент Аджуст от Малта, и тяхната фирма "БулгаМалт", които много помагат с рекламните материали, тя прави дизайна на плакатите и дипломите, разказва г-н Ковачев. Всички участници ще получат дипломи и приз на фестивала. Ще има и три големи награди - за най-добра постановка, най-интересен обичай, най-автентична песен. Допълнително ще бъдат обявени българските състави, които са се представили най-добре. Статуетката на фестивала е изработена от дърво, неин автор е Румен Хаджиев. Предвижда се в бъдеще да бъде изпълнявана от дърво и кована мед.
Наред с вълнуващите събития от фестивалната програма, гостите има още много какво да видят в и около село Дорково. Черквата "Свети пророк Илия", която представлява умален модел на храм-паметник "Св. Александър Невски", ще бъде отворена за посещение. Както вече е известно, община Ракитово спечели финансиране с проект за туристически атракции, за което ДУМА писа. Близката хижа "Цепина" е туристически информационен център с музейна сбирка и зала за прожекции, на палеонтологичното находище се строи интересна сграда, в която ще бъдат представени находките, както и макет на голям мастодонт. В музейната сбирка е предвиден специален раздел за фолклорния фестивал като стойностно, привлекателно и познавателно събитие и за туристите. Средновековната крепост "Цепина" е много интересна за любителите на историята и старините.


НАЧАЛОТО
Мирослав Александров


И аз не зная по кои пътища вятърът ме отнесе в Дорково. Привечер се запътихме с бай Ангел към светналата селската механа. На откирто, около масите, десетина мъжаги пиеха и пееха любими родопски песни. Казаха ми, че това са юнаците от ансамбъл "Овчарска песен". Присламчихме се към пеещите и поръчахме чаши ракия. Песните се редяха една след друга. Оказа се, че това е естествената редовна репетиция на групата. Изпълнителите бяха и слушатели. Те са артистите, те са и зрителите. Минувачи спираха, слушаха, поемаха си въздух и тръгваха по набелязания път.
Мегдани, улици, механи и къщи - това са откритите сцени на народните творци от Дорково. Читалищната сграда е тясна за полета на песните и хората.
За първи път в главата ми хлъцна разбирането за автентичен фолклор.
И неслучайно, в Дорково ежегодно се организира престижен международен фестивал за автентичен фолклор.
И неслучайно, по установена традиция, байрякът на фестивалното хоро се води от кмета.
И тук хората се чудят как да вържат двата края, но... дорковчани не желаят помощ - те търсят подкрепа!                                                                       
Невъзможно е да се закрие откритата народна сцена в Дорковската планина!


Елате, погледайте, почувствайте, насладете се!
Борис Вълков,
хореограф


Какво богатство, какво разнообразие! Индивидуални изпълнители - певци, инструменталисти, танцьори, разказвачи; музикални състави - мъжки и женски певчески групи, хорове; танцови колективи - камерни, еднородни, смесени; ритуали, народни обичаи.
Какъв пъстър букет от разноцветни цветя и багри, излъчващи мириса и духа на нашия народ.
Това е съдържанието на утвърдения, традиционен Дорковски международен фестивал за изворен фолклор.
В продължение на три дни, от сутрин до вечер, стотици деца, младежи, възрастни хора от различните региони на нашата страна с изявите си демонстрират своята радост, емоция, забавление, настроение - заразявайки хилядите посетители и гости на фестивала.
Елате, погледайте, послушайте, станете съпричастни с нашите и чуждите фолклорни образци, чието послание е: Да пазим традициите, за да живеем по-добре в бъдеще!

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1917

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1882

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1680

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 2000

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 2186

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1763

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1826

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 2069

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1826

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 2003

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ