19 Май 2024неделя16:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Акценти

Доц. Наталия Киселова: Прокуратурата пресоли манджата с БСП

Най-късно до Ивановден могат да се проточат консултациите за нов кабинет, заяви пред БСТВ преподавателят по конституционно право в СУ "Св. Климент Охридски"

/ брой: 199

автор:Дума

visibility 261

- Г-жо Киселова, доколко прокуратурата има право да се меси във вътрешнопартийни проблеми?

- Има голям спор в правото докъде се простират правомощията на прокуратурата да търси и възстанови законността. По отношение на гражданското право, в случая с БСП, ролята на прокуратурата в Закона за политическите партии е сведена до две дейности. Едната е при учредяването на партията дали са спазени законите, дали не са засегнати общественият интерес и конституционно установеният ред. Другият случай е при закриване на дадена партия. Извън тези два случая прокуратурата не може да търси нещо различно. И тъй като наказателната отговорност е лична, трябва да се види в детайли дали е допустимо прокуратурата да се меси. Струва ми се, че в казуса с БСП прокуратурата пресоли манджата. Струва ми се прекомерно разбирането, че отвъд наказателното право прокуратурата има толкова широки правомощия.

- Главният прокурор напоследък си позволява да прави политически изказвания, дори да сочи политиците за виновни. Не сме наблюдавали подобни случаи.

- Ако се върнете назад във времето, ще видите, че има и други, като Иван Татарчев, например, който правеше политически изявления. Но г-н Гешев говори така, сякаш той не е част от системата на държавните органи, а той е връх в една от подсистемите на съдебната власт. Все едно прокуратурата не е част от държавата. Изказвания, че политиците не са направили необходимото, ми се струва прекомерно. Търсенето на отговорност, когато някой е извършил престъпление, трябва да бъде навременно, а не да търсим най-тежкото наказание. Не може за всяко престъпление да се лежи в затвора. В законите са предвидени по-леки наказания, които ще бъдат по-ефективни, ако се налагат навреме: глоби, санкции, поправителен труд. Така че да се използва нещастието, в случая със смъртта на таксиметровия шофьор, за политически изказвания е доста смело и безотговорно. Може би г-н Гешев търси нещо повече от това да го дават по телевизията. 

- Какво, например?

- Вариантите са няколко. Може да се стреми към политическа кариера и това да е опит да види дали това е възможно. А другата вероятност е при смяна на политическата конюнктура, неговите поддръжници се връщат на власт. Или пък в това безвремие да използва случая да напомни за себе си. 

- А синхронизирано ли е действието на главния прокурор срещу БСП с атаките на вътрешната опозиция и служебното правителство срещу партията?

- Синхронизирано действие между г-н Гешев и служебното правителство на президента Радев е сложна комбинация. По-скоро прокуратурата иска да е самостоятелен играч. Всичко е политика. И тъй като в съдебната власт предстоят много важни кадрови промени - избор на нов състав на ВСС, например, вероятно за това г-н Гешев напомня за себе си. Предстои избор и на главен инспектор, а е важно кои са новите кадровици и кои ще контролират съдебната власт, така че е по-скоро това: желание да напомниш за себе си и да притискаш онези, които са на различно мнение от твоето.

- Новият парламентарен сезон започва на 19 октомври, какво следва?

- Срокът за свикването на НС е спазен, той е едномесечен. Парламентът ще бъде открит от най-възрастния народен представител и всички ще положат клетва. Не сме в извънредна епидемиологична обстановка, така че няма да е допустимо дистанционно полагане на клетва.

Важно е да бъде избран председател на парламента, а всяка от седемте парламентарно представени сили да излъчи по един зам.-председател. Вероятно ще създадат комисия, която да промени действащия Правилник на НС, ако това е необходимо. Ще бъдат регистрирани парламентарните групи с техните ръководства, за да се направят и постоянните комисии. Едва когато се регистрират групите, президентът Радев ще може да ги покани на консултации за сформиране на правителство. 

- Ако не се сформира кабинет, може ли парламентът да продължи работа?

- Докато текат консултациите, ще действа служебният кабинет. Трябва да кажем, че неговата работа ще подлежи на парламентарен контрол и още в петък другата седмица можем да очакваме първите питания към премиера и министрите. 

Колко време ще продължат консултациите е въпрос на президента. Поради фрагментирания парламент и факта, че няма ясно откроено мнозинство, според мен президентът Радев ще постави два въпроса. Първият е дали дадена парламентарна сила иска да се отиде на нови избори или е готова да положи усилия за съставяне на кабинет. Въпрос на преценка е дали ще направи един или няколко кръга от такива консултации. След това ще станем свидетели на връчването на първия мандат. Първата политическа сила е ГЕРБ и те ще имат 7 дни да съставят кабинет. 

Във времето назад има случаи до два месеца да действа служебното правителство, докато се водят консултации. Това положение може да се проточи най-много до Ивановден. Няма пречка в този период парламентът да приеме важни закони и мерки за страната.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1352

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1295

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1324

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1443

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1359

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1287

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1559

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1538

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1479

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ