01 Май 2024сряда13:30 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Илюстрация: Анатолий Станкулов

Другата вълна

/ брой: 168

автор:Деси Велева

visibility 343

След като над 1100 български училища затвориха окончателно врати през последните повече от 30 години, можем ли да кажем, че тази тенденция замира? Положителен факт ли е, че през следващата учебна година Министерството на образованието е одобрило закриването само на две школа в страната? Или просто това означава, че свършиха училищата за затваряне? Че вече няма къде да се хлопват кепенците, защото каквото можеше се закри, деца в селата не останаха, самите села позачезнаха? 

Тъжната, мъчителна картина от изоставената сграда на някога пълно училище е пред очите на хиляди местни хора всеки ден в стотици населени места. Тя е символ на разрухата, непросветеносттта, но и знак какво очаква градчето или селцето, щом в него вече няма деца.

Закритото училище съвсем не е проблем само на образователната система, то е социален проблем. От друга страна, от гледна точка на обучението, се предполага, че "бутиковите" школа с 20-30 ученици няма как да осигурят качествен образователен процес, така че закриването им може да се приеме и като плюс за бъдещето на децата. Друг е въпросът дали те ще имат възможност и желание да пътуват всеки ден до близко населено място, за да посещават друго училище. Това ги прави силно застрашени от отпадане от системата. И така пак се влиза в омагьосан кръг - нужно ли е малко училище с маломерни и слети паралелки или ефективният и качествен образователен процес е приоритет?

На фона на обраслите дворове, които от година на година скриват от погледите изоставени сгради на някогашни училища, днешните терзания за временно спрян достъп до класните стаи заради КОВИД-вълната някак изглеждат нелепи. Две-три седмици, месец или два ограничения са нищо на фона на завинаги затворения училищен портал.

Той е отнесен от друга, много по-тежка вълна. 

 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 147

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 136

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 140

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 154

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 138

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 105

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 135

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 121

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 133

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ