19 Май 2024неделя05:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Памет

Думите на откровението за една "суха" материя

Отбелязахме 140 години от рождението на учредителя на Съюза на научните работници в България проф. Георги Павлов

/ брой: 132

автор:Дума

visibility 213

Д-р Мирослав ЛАЗАРОВ,
Съюз на учените в България

Тази година се навършиха 140 години от рождението на Георги Павлов Хадживичев. Той е родом от Котел, учи в Педагогическото училище в Казанлък. През 1905 г. заминава за Италия, където следва ветеринарна медицина в Торино. Там получава настоятелна покана за асистентско място, но предпочита да се завърне в България. Георги Павлов е назначен за околийски ветеринарен лекар в Ески Джумая, днешно Търговище. Участва в Първата световна война като запасен санитарен поручик. По-късно е районен ветеринарен инспектор в Айтос, а от 1923 до 1935 г. е началник на ветеринарното отделение към Министерството на земеделието. По негова инициатива е приет Закон за санитарно-ветеринарната служба в България от 1924 г. и превръщането на ветеринарната в обществена медицина. Осем години Павлов е постоянен делегат в Международното бюро на епизоотиите в Париж.
Научната кариера на д-р Павлов започва от 1925 г., когато става доцент в Катедрата по ветеринарна полиция и администрация и съдебна ветеринарна медицина с подвижна клиника. Той е извънреден професор от 1928 г. и редовен професор и титуляр на същата катедра през 1931 г. От 1925 до 1945 г. чете лекции по ветеринарна профилактика, съдебна ветеринарна медицина, ветеринарна полиция и ветеринарна администрация, история на ветеринарната медицина. От 1937 до 1942 г. е декан на Ветеринарномедицинския факултет и член на Академическия съвет на Софийския университет.
Известни са 13 научни труда на проф. Павлов, между които "Предпазни мерки против причинените от филтруем вирус епизоотии", "Международният елемент в борбата против епизоотиите", "Постиженията в обществената ветеринарна медицина", "Нашата търговия с животни и животински продукти и ветеринарните конвенции", "Страници от ветеринарната служба в България до Съединението", "Граничен трафик и гранична зоопрофилактика", "Застраховка на домашните животни" и др.
Проф. Павлов е автор и на следните учебници, монографии и ръководства: "Ветеринарната служба у нас и нейната сегашна организация", "Сапът в България", "Лекции по съдебна ветеринарна медицина", както и на многобройни проблемни и научно-популярни статии в специализирани списания. За лекциите на проф. Павлов е оставил спомени д-р Ячо Кабаивански, който пише: "...тук, в аудиторията, са събрани 40 здрави момци, студенти, хора излезли от народа, и слушат унесени думите на професора... Никой от тях не смее да мръдне, не смее да диша дори, за да чуе по-добре, за да разбере по-добре думите на откровението... Така сухата материя на зоопрофилактиката или съдебната медицина оживяваше и се превръщаше в най-интересната и най-лесно усвоима материя във Ветеринарномедицинския факултет при Софийския университет".
Висока оценка за делото на проф. д-р Георги Павлов се дава в Съветската ветеринарна енциклопедия, 1974, т. 4. Там той е посочен като "теоретик и организатор на обществената ветеринарна медицина", основоположник на зоопрофилактиката като наука, създател на ветеринарна служба, "прогресивното значение на която се отбелязва от ветеринарната общественост не само в България, но и извън нейните предели".
Проф. Павлов е предлаган и за ректор на Софийския университет. Учредител е и един от първите председатели на Съюза на научните работници в България.
Видният учен умира на 31 юли 1945 г., погребан е в парка на Висшия ветеринарномедицински институт в София и е патрон на института.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ