17 Май 2024петък10:26 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ЕБВР повиши прогнозата си за българската икономика

/ брой: 124

автор:Дума

visibility 780

Според лятната прогноза на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) икономиката на България ще нарасне с 4,5% през 2021 г. Това е ревизия нагоре спрямо есенно-зимния доклад, в който беше записан по-скромен ръст от 3% - един от най-слабите в региона на Централна и Източна Европа. Така с новата си прогноза ЕБВР вече очаква страната да е сред по-бързо възстановяващите се държави в региона. С по-висок темп се очаква да се разширят тази година икономиките на Румъния - 6%, Хърватия - 6%, Сърбия - 6%, Унгария - 5,5%, Полша - 5%, и Словения - 5%. За 2022 г. ЕБВР очаква 4% реален ръст на брутния вътрешен продукт (БВП).

Основните рискове пред перспективите за силното възстановяване са бавното разпространение на ваксинацията, което може да навреди на туристическия сезон това лято, и възможните затруднения пред формирането на следващо правителство. Всичко това може да отложи публични инвестиции и усвояването на средствата от Плана за възстановяване и устойчивост на Европейския съюз.

Като цяло икономиката на региона от Югоизточна Европа, който включва България, Гърция и Румъния, се очаква да нарасне с 5,2% през 2021 г. и 5% през 2022 г. Фискалната подкрепа и перспективите за огромното финансиране от ЕС за възстановяване през следващите години засилват доверието на инвеститорите и потребителите. Новата прогноза за регионалната икономика също е сериозна ревизия нагоре, като през септември очакванията на ЕБВР бяха за 3,3% ръст за тази година.

Миналия месец Европейската комисия също повиши сочакванията си за икономиката на България през 2021 г. Малко след това ревизия нагоре направи и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.

Еврокомисията ни отписа за еврото догодина

автор:Дума

visibility 984

/ брой: 90

Прогнозират добър летен сезон, откриват го в петък

автор:Дума

visibility 943

/ брой: 90

Лозарският сектор е в трудна ситуация

автор:Дума

visibility 920

/ брой: 90

Рекордните 6,73 млрд. лв. осчетоводени неправилно

автор:Дума

visibility 834

/ брой: 90

Атентат срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 1007

/ брой: 90

ЕС одобри пакта за миграцията

автор:Дума

visibility 999

/ брой: 90

Гърция забрани телефоните в час

автор:Дума

visibility 957

/ брой: 90

Накратко

автор:Дума

visibility 898

/ брой: 90

С теб сме, Роберт!

автор:Дума

visibility 990

/ брой: 90

Сами сме срещу мобилните оператори

visibility 1059

/ брой: 90

Имитация на нормално

visibility 937

/ брой: 90

БСП срещу статуквото и в защита на националните интереси

автор:Дума

visibility 998

/ брой: 90

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ