06 Май 2024понеделник14:20 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Европа

ЕК оттегли директивата за майчинството

/ брой: 151

автор:Кристиела Симеонова

visibility 802

Европейската комисия стопира плановете за преразглеждане на 20-годишното право за отпуска по майчинство, след като близо седем години то беше в институционален блокаж между евродепутатите и европейските министри.
В изявление Еврокомисията заяви, че "с липсата на изгледи за напредък", законопроектът бе оттеглен заедно с още 73 други, за които не е постигнато споразумение.
Вицепрезидентът на ЕК Франс Тимерманс заплаши да изтегли предложението миналото лято, но даде на евродепутатите и министрите още 6 месеца, за да се споразумеят.
Законопроектът, подкрепен от ЕП през 2010 г., беше блокиран на равнище страни членки оттогава. Първоначално внесена от Комисията Барозу през 2008 г., преразгледаната директива се стреми да увеличи платения отпуск по майчинство от 14 до 18 седмици, като 6 от тях да бъдат напълно платени, а останалите 12 - на 85 процента. Парламентът предложи да се удължи минималното майчинство в ЕС до 20 седмици на пълна заплата - позиция, отхвърлена от редица правителства като Великобритания, Германия, Холандия, Унгария, Швеция, Малта, Латвия и Ирландия, които сформираха блокиращо малцинство.
Комисията за правата на жените подкрепи доклад на португалската евродепутатка-социалистка Едит Естрела за повишаване на минималния задължителен отпуск по майчинство на 20 седмици.
През юни 2009 г. коалиция от евродепутати десноцентристи и либерали отхвърлиха предложенията на Естрела по време на пленарен вот в Страсбург.
Парламентът също така призова за шест седмици задължителен отпуск след раждане и най-малко 2 седмици платен отпуск по бащинство. Докато редица правителства твърдят, че предложенията ще увеличат бремето за малкия бизнес, други критикуват правната база на предложението на комисията, което се ограничава до здравето на жените отколкото до социалната защита, означавайки, че отпускът по майчинство излиза извън обхвата си, нещо, което ЕП иска да се включи.
"Европейските правителства разочароваха жените и техните семейства със своя смущаващ провал в период от седем години", реагира генералният секретар на Европейската конфедерация на профсъюзите Бернадет Сегол.
Еврокомисията обеща "пътна карта" за реформи на отпуска по майчинство в своята работна програма за 2016 г., в опит "да направи ясен пробив в настоящия застой", но обявяването й не бе посрещнато с одобрение сред членовете на Европарламента. Говорител на ЕК заяви пред EurActiv, че няма точна дата за влизане в сила на оттеглянето на директивата, както и че "пътната карта" на изпълнителния орган на ЕС ще бъде публикувана този месец.
Миналия месец евродепутатите подкрепиха резолюция с голямо мнозинство, надявайки се, че ще постигне компромис с правителствата, и призовавайки ЕК да не се отказва от предложението.
"Не можем да помогнем на майките, просто изхвърляйки тази директива", заяви Мария Арена, белгийска лява евродепутатка, която води преговорите от страна на Европарламента.
"Бизнесът иска тази рамка и ще спечели, ако има равни условия във всички страни членки", заяви говорителят на групата на либералите Катрин Бийдър и добави, че "оттеглянето на директивата оставя родителите и семействата с едно остаряло законодателство".
Евродепутатката от Португалия Инес Зубер от Европейската обединена левица, докладчик в сянка на директивата, определи решението като скандално. По думите й то "е голям ритник за правата на жените и равенството между половете в Европейския съюз".
Генералният секретар на Европейското женско лоби Джоана Мейкок заяви, че това решение изпраща много лошо съобщение на жените и мъжете в Европа за това колко може да направи ЕС в подкрепа на работещите жени и техните семейства в ежедневната им битка за баланса между работата и личния живот.


Евродепутатите не са доволни от решението на ЕК

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1826

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1784

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1608

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1903

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 2077

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1696

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1745

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1975

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1737

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1921

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ