19 Май 2024неделя03:10 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

BREXIT

ЕС е желанието на политиците, не на хората

Ако Великобритания напусне Евросъюза, и други ще я последват, заяви пред ДУМА Пол Нутъл - дясната ръка на Найджъл Фарадж

/ брой: 146

автор:Кристиела Симеонова

visibility 1161

Фокусирани върху най-наболелия проблем пред Евросъюза - миграционния натиск, европейските лидери не оставиха много време на британския премиер да представи исканията на Албиона за предоговаряне на отношенията му с ЕС. Не че първите на Европа успяха да договорят някакви реални действия за бежанците - разделението между страните членки е голямо, решението на проблема - трудно. От пусто в празно - така най-точно могат да бъдат определени решенията им, в които солидарността е дума, изпразнена от съдържание. Не можем да отречем един успех - България ще получи специален статут при приемането на бежанци. Неяснотите обаче са много.
Да се върнем на Камерън. Няколко минути е получил британският министър-председател, за да представи плановете си за провеждане на референдум за членството на Великобритания в ЕС. Би Би Си коментира, че Дейвид Камерън е приел, че не може да постигне промени на договора на страната за членството й в Европейския съюз, преди да бъде проведен референдум дали страната да остане в него. Вместо това той се е обявил за "необратими" и "правно обвързващи" гаранции, че правото на ЕС ще се промени в някакъв момент в бъдещето. Евроскептиците са убедени, че са необходими съществени промени в законодателството на ЕС. Те са против по-тесния съюз, настояват за засилване на суверенитета и правомощията на националните парламенти.
Европейският съюз е мечтата на политиците, на еврократите, а не желанието на хората. Той е твърде далечен за европейските граждани, ЕС се превърна в нещо, което те никога не са искали. Това заяви за ДУМА Пол Нутъл - дясната ръка на Найджъл Фарадж. Нутъл е заместник-председател на Британската партия на независимостта (ЮКИП), евродепутат от групата на евроскептиците - Европа за свобода и демокрация, и президент на Инициатива за директна демокрация в Европа. ЮКИП отскоро е част от по-голяма политическа формация - Алианс за директна демокрация. Нутъл беше в София на партньорска среща с Българското сдружение за директна демокрация (БСДД), чиято цел е изграждането на нова визия за унищожаване на бедността в България чрез системата на базовия доход, защитена от системата на директна демокрация и от нова енергийна икономика. Заедно с него гост беше и Лор Ферари от Института за директна демокрация в Европа.
През 1975 г. британците дадоха гласа си за мястото на Великобритания в Европейската икономическа общност, дадоха гласа си за свободна търговия, а

не за диктата на Брюксел

не за един флаг и една комисия, заяви Нутъл на пресконференцията. По думите му днес нагласите във Великобритания, както и на все повече европейци, са доста по-различни. "Сега мнозинството от британците би гласувало за оставане в ЕС, защото все още не сме започнали кампанията си за референдума, която ще представи позитивната алтернатива на ЕС. Ще видите, че мненията ще се променят", убедено отговаря евродепутатът на въпрос на ДУМА какъв резултат предвижда от допитването. Макар различни проучвания да сочат, че Лондонското сити е против излизането на Великобритания от ЕС, Нутъл споделя, че представителите му са разделени. "Нека не забравяме, че това е глобален бранд, който търгува из целия свят, не само ЕС - Хонконг, Сингапур, Токио и Ню Йорк."
Европейският съюз като икономически блок умира, бъдещето на Европа е да гледа отвъд, към други световни пазари, тъй като днес делът на ЕС е само 20% от световната търговия и продължава да спада. ЕС е антидемократичен, законите се създават на тъмно от Европейската комисия, която от своя страна също бива избирана по недемократичен начин. Около тези основни недъзи на ЕС се обединиха Пол Нутъл и Лор Ферари. По думите им политиците представляват всякакви други интереси, но не и тези на хората.

ЕС е част от проблема

не е част от неговото решение, убедена е Ферари, която седем години е работила в Европарламента и е наясно как се прави политиката. В Брюксел има 30 хил. лобисти, на член на ЕП се падат по 40.
Като пример за директна демокрация, при която властта е иззета от ръцете на политиците и дадена на хората, Нутъл и Ферари дават Швейцария. Представителната демокрация се проваля, убедени са те. Ето например на изборите във Великобритания за ЮКИП гласуваха 4 млн. души, а партията получи само 1 място в парламента.
Двамата категорично се обявяват срещу Съединени европейски щати - мечтата на европейските лидери. Лор Ферари дава за пример идеята на Де Гол за съюз от свободни нации, които си сътрудничат. Нямаме нужда от ЕС за осъществяването на това сътрудничество, подчертава тя. Нутъл допълва, че ЕС не може да бъде реформиран, защото има твърде много групи, заинтересовани той да съществува такъв, какъвто е.
Двамата гости засягат и темата за Гърция и целостта на еврозоната. Мнението им е, че еврото не е създадено за икономиките, а за постигането на мечтата за Съединени европейски щати. При въпрос на Фарадж към Меркел за евентуално излизане на Гърция от еврозоната, германският канцлер отговорила: "Ако Гърция напусне, и другите ще се откажат", разказва Пол Нутъл. По думите на Лор Ферари редица Нобелови лауреати са

предричали края на еврото,

а преди десетина години професор от Ланкастър изказал мнение, че Гърция ще се нуждае от спасителна помощ, но думите му били приети с присмех. "Еврото е мечтата на политиците и банкерите, не на обикновените хора. Еврото е подходящо за Германия, Дания и страните от Бенелюкс, не е подходящо дори за Франция", подчертава Ферари.
Миграцията е истинско бедствие, убеден е Пол Нутъл. "Искаме миграционна система, базирана на равнопоставеност, независимо от цвят на кожата, от религия, от произход. Не трябва едни да бъдат ощетени за сметка на други", споделя евродепутатът. Тъй като той е човекът, който препоръча българите да спрат да сервират кафе във Великобритания, го питаме за дискриминационната кампания срещу българи и румънци през 2013 г. Въпросът с онези брошури, в които бяхме представени като напаст от гнусни насекоми, си го спестихме. "Това

не беше кампания срещу българите и румънците

Това беше кампания срещу нашето правителство и политиката му. Единствената причина, поради която говорихме за България и Румъния, беше падането на ограниченията за работа на 1 януари 2014 г.", отговаря Нутъл и подчертава разликата в минималното заплащане у нас и на Острова. Според него висококвалифицирани българи не трябва да работят в кафенетата в Лондон, а да са тук, в България, за да изграждат нейната икономика. В контраст на изказването му обаче са редица изследвания, показващи, че немалка част от младите британци предпочитат да живеят на социални помощи, вместо да работят. Как те допринасят за развитието на британската икономика, не е ясно. Нека не забравяме и, че с работата, която вършат имигрантите във Великобритания, не биха се захванали британци.
"ЮКИП е популистка партия, защото е народна. Не мисля, че популизмът има негативно значение." Така Нутъл отвръща на хората, определящи я просто като популистка партия. "Ние казваме това, което хората мислят. И го казваме на разбираем език. Нещо, което е много рядко в политиката днес", твърди евродепутатът и допълва, че желанието на хората е много по-важно от волята на политиците.
"Ако Великобритания напусне ЕС, и други ще я последват. Ако Гърция напусне еврозоната, следващите са Италия, Испания, Португалия. При това положение ще се върнем към

същността на европейския идеал -

свободна търговия между страни, поддържащи приятелски отношения и радващи се на своето многообразие, но не под диктата на Брюксел." Такова бъдеще на ЕС предвиди Нутъл пред ДУМА.
Днес единството на еврозоната е заплашено от GREXIT - излизане на Гърция от еврозоната. Евентуален BREXIT - излизане на Великобритания от ЕС, е сравнително по-далеч във времето. Само че е ясно изразен симптом, който поразява все повече в различни европейски страни. А в Европарламента вече има и нова група - Европа на нациите и свободата, в която влизат отявлени евроскептици, начело с лидерката на френския Национален фронт Марин льо Пен.

Пол Нутъл

Лор Ферари

Специален екип ще преговаря с Лондон

Европейската комисия изпрати силен политически сигнал на Лондон, назначавайки специален екип, който да се грижи за отношенията с Великобритания преди референдума за членството на страната в ЕС, съобщи EUObserver. Джонатан Фаул - един от най-висшите британски служители в ЕК, ще оглави новия екип, чиято дейност официално ще започне на 1 септември. Ролята на Фаул ще е да действа като медиатор между администрацията в Брюксел и Лондон.
 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ