02 Май 2024четвъртък11:33 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Фактор за добро качество на живот

Австрия е една от най-развитите в социално отношение страни в света

/ брой: 152

visibility 1590

Маргарита Самсарова, специално за ДУМА от Виена

Създаването на социалната система в Австрия датира от началото на миналия век, като за неин архитект е смятан социалдемократът Фердинанд Хануш. В качеството си на държавен секретар по социалната дейност в правителството след обявяването на Първата австрийска република през 1918 година за две години той създава най-значимия пакет от социални мерки в историята на Австрия, а изработената от него първа програма за социално осигуряване служи за пример на останалите държави.
Неговите реформи могат да бъдат разделени на три етапа. Първият етап включва приемането на следните закони: създаването на фонд за безработни, определянето на почивни дни - неделя и празниците, 8-часов работен ден, разширяването на помощите за безработни и за служителите, отмяната на трудовите книжки, които до този момент са поставяли работниците в голяма зависимост от предприемачите.
Вторият етап обхваща закона за социализация, обезщетяването на инвалиди, забраната на нощни смени на жени и деца, закона за работническите съвети и закона за отпуските.
А третият етап включва закона за колективните договори, създаването на работнически камари и закона за осигуряване на безработни.
Благодарение на усилията на Хануш Австрия става една от най-напредничавите в социално отношение страни. Тя е първата държава в света, която въвежда отпускането на помощи за безработни и правото на отпуска. За кратък срок Фердинанд Хануш успява да положи основите на модерната социална държава Австрия.
През 1919 година друг негов съпартиец, лекарят Юлиус Тандлер, дава своя ценен принос за превръщането на австрийската социална система в пример за света. В качеството си на съветник в община Виена той създава програма за лечение на децата и подпомагане на семействата им. Тандлер организира мрежа от детски градини и медицински служби към училищата - институции, които в този си вид и в тази гъстота не съществуват никъде другаде. Възниква "Виенската система" на социалната дейност, която се доразвива през следващите десетилетия до наши дни. Институциите, създадени тогава, и днес са едни от основните стълбове на грижата за подрастващите. Прословута е фразата на Тандлер: "Този, който строи дворци за деца, руши стените на затворите!" По негово време социалната помощ се превръща в право за всички, които се нуждаят от нея.
Днес Австрия благодарение на дейността на личности като Фердинанд Хануш и Юлиус Тандлер е една от най-развитите в социално отношение страни в света.
Социалната й политика е изградена на основата на многообразна и координирана мрежа от социални услуги. Тя играе значителна роля в борбата с бедността и нейното предотвратяване, осигурява предпоставки за социално обединение и допринася за овладяването на негативни промени в социалната, демографската и икономическата сфера. В периода 1995-2013 г. между 28,2 и 30,7 процента от брутния вътрешен продукт на страната са били изразходвани за социална защита на населението, като най-висок е този дял през кризисната 2009 година - 30,7 процента. През 2009-а австрийската държава е предоставила 84 милиарда 535 милиона евро за социални услуги, което е почти една трета от нейния брутен вътрешен продукт. В сравнение с други европейски държави именно тези добре развити социални услуги за подпомагане на семейството, в сферата на здравеопазването и на пенсионното дело допринасят значително за намаляване на бедността и опасността от социално изолиране, както и за преодоляване на неблагоприятните въздействия при икономическа и финансова криза. В рамките на Европейския съюз без социалните помощи рискът от бедност в Австрия, който е под средното ниво в европейски мащаб, би бил три пъти по-висок, твърдят експерти.
Освен социалните услуги, допълнителен стълб на австрийската социална държава са редица правни норми за защита на работещите, за съчетаване на професионалния със семейния живот, както и за недопускане на прояви на дискриминация в която и да било сфера. 
Социалното осигуряване, което е съществен елемент на социалната политика, има задължителен характер в Австрия. Със своите три клона - здравно и пенсионно осигуряване и осигуряване при злополука - то предлага комплексна защита. Така почти цялото население на страната е включено в поне един от клоновете.
Социалното осигуряване не прави разлика нито при процентната ставка на осигурителната вноска, нито при услугите, а също така дали лицата, които имат право да получават социални услуги, имат високи или ниски доходи, дали са млади или стари, мъже или жени, хронично болни или напълно здрави.
Важно място в социалната политика на австрийската държава заема подпомагането на семейството. Живеещите постоянно или временно в Австрия получават за децата си семейна добавка, чийто размер зависи от възрастта на детето. Парични добавки се плащат на лица, които нямат навършени 18 години, и на пълнолетни, ненавършили 26 години, осъществяващи професионалната си подготовка, а също и на инвалиди. В държавните училища не се плащат такси, а транспортът от и до училището е безплатен. 
В сравнение с редица други държави в Европейския съюз австрийските пенсионери са финансово осигурени и добре здравно обгрижвани. В Австрия съществува традиционната разпределителна система на държавно пенсионно осигуряване. За пенсионните вноски и пенсиите отговаря централната пенсионноосигурителна каса. Запазена е практиката средствата да се изплащат общо по 14 пъти в рамките на една календарна година. Законово установената възраст за пенсиониране е 65 години при мъжете и 60 години при жените. Във връзка с увеличаването на броя на пенсионерите, както и на продължителността на живота и ограничеността на бюджетните средства, през ноември 1997 година правителството и парламентът на Австрия приемат редица решения в рамките на пенсионна реформа, влязла в сила 2000-2003 година. Сега на дневен ред отново е обсъждането на нови решения в тази област с цел съответното приспособяване към променената структура на населението.


В основата на австрийското социално осигуряване лежи солидарността. По отношение на вноските се постига изравняване между хората с високи доходи и тези с ниски доходи. По отношение на получаваните услуги съществува изравняване между лицата, нуждаещи се от социална защита, и онези, които нямат много нужда от такава. Благодарение на социалното изравняване много от членовете на семействата попадат безплатно под закрилата на социалното осигуряване.


Австрия заема едно от челните места в света по отношение на качеството на живот и организацията на здравната система


Фердинанд Хануш, aрхитектът на австрийската социална система


От 2009 г. в Австрия общинските детски градини са безплатни, а местата в детските заведения са напълно достатъчни


Община Виена разполага с многобройни качествени мобилни, амбулаторни, полустационарни и стационарни учреждения в областта на грижите и обслужването

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 574

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 567

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 530

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 566

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 701

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 613

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 546

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 682

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 633

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ