20 Май 2024понеделник02:54 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Форумът за климата в Глазгоу прие важни инициативи

Предстоят 10-дневни трудни преговори за механизмите по прилагане на Парижкото споразумение

/ брой: 212

автор:Дума

visibility 300

Няколко съвместни инициативи, обхващащи в отделни случаи над половината страни по света, бяха представени на приключилата във вторник двуднедневна 26-та конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата (COP26) в Глазгоу. Общо за два дни около 120 държавни и правителствени глави направиха изявления по темата за климата. 

114 държави, които представляват 85% от световните гори, приеха съвместна декларация за увеличаване на горските им площи и борба срещу обезлесяването. Това са Русия, Бразилия, Великобритания, Индонезия, Китай, САЩ, Турция, Шри Ланка, Япония, африканските държави, ЕС и Океания. 

За първи път от много години лидерите проведоха на конференцията събитие, посветено на намаляването на емисиите на метан. 105 държави се присъединиха към тази глобална инициатива на САЩ и ЕС. Те обещаха да намалят емисиите на метан с 30% до края на това десетилетие. Русия, Китай и Индия не се присъединиха към тази инициатива.   

Освен това повече от 40 държави се съгласиха да улеснят ранното разработване, мащабиране и внедряване на модерни зелени технологии. Британското правителство окачестви тези решения "Пробиви в Глазгоу", като подчертава, че лидерите не просто разтърсват въздуха с изявления за амбициозни и дългосрочни цели, както ги обвиняват климатичните активисти, а предприемат "незабавни действия". За да достигнат до повратна точка, след която зелените технологии ще бъдат по-достъпни от въглеродните алтернативи, авторите на тази инициатива възнамеряват да приемат единни стандарти и финансиране на проекти в тази област.

След двудневните политическите изявления сега вниманието се измества към залите за преговори. В следващите 10 дни страните по конвенцията отново ще се опитат да договорят правилата за прилагане на Парижкото споразумение. Именно тази точка от член 6 на споменатото споразумение за климата (въвеждането на механизми за регулиране на емисиите на парникови газове), се превърна в препъни камък на предишната Световна климатична конференция (COP25) през 2019 г. в Мадрид. Тя всъщност завърши с неуспех, тъй като участниците в нея не можаха да се споразумеят за текста на заключителното комюнике.

Освен това COP26 ще продължи да бъде витрина за компании, разработващи и внедряващи зелени технологии, и за инвеститори, внедряващи нисковъглеродно икономическо развитие.

На конференция Байдън обвини Русия, че тундрата ѝ гори, но руският президентски говорител Дмитрий Пусков го контрира, че горят гори в САЩ, Турция и по света и точно това са последиците от промените в климата.

 

 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1435

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1386

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1408

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1530

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1454

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1549

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1352

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1665

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1640

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1551

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ