03 Май 2024петък06:41 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Френски учени предупредили за труса в Непал

Исторически модел прогнозирал голямо земетресение точно в района на сегашното бедствие

/ брой: 94

автор:Дума

visibility 21

Разрушителното земетресение в Непал е подготвено от предишното бедствие от 1934 г., което изравнява със земята четвърт от Катманду и убива около 17 000 души, съобщи Би Би Си. Преди това два големи труса са разтърсили страната преди 700 години. Двойният трус е резултат от ефекта на доминото, при който напрежението се предава по разлома.
Епицентърът на земетресението в събота беше в Централен Непал - между столицата Катманду и град Покхара. Опустошителният му ефект беше усетен надалече. Жертви има в Бангладеш, Индия, Тибет и под връх Еверест, където предизвика лавини. Броят на загиналите непрекъснато се увеличава, както и рискът от свлачища по склоновете, станали нестабилни след труса.
Историческия модел на земетресенията откриха миналия месец френски учени, ръководени от Лоран Болинжер. Те прогнозираха голямо земетресение точно в района на сегашното бедствие и представиха резултатите от изследването си пред непалското Геоложко дружество преди две седмици.
В джунглата на централните части на Южен Непал екипът на Болинжер прокопа канали по дългия 1000 км основен земетръсен разлом на местата, където той излиза на повърхността. Учените използваха парчета от въглища, погълнати от него, за да направят въглеродно датиране на последните му движения.
Древните текстове споменават няколко големи земетресения в района, но локализирането им на земята е много трудно, защото мусонните дъждове отмиват почвата по хълмовете, а плътната джунгла маскира пукнатините. Екипът на Болинжер успя да докаже, че този сегмент от разлома не се е движил дълго време и не е отговорен за големите земетресения от 1505 г. и 1833 г., като за последен път е бил активен вероятно през 1344 г.
При предишното си изследване екипът работи върху съседен сегмент от разлома, който е източно от Катманду, и установява, че там е имало големи земетресения през 1255 г. и през 1934 г.
Когато Болинжер и колегите му установяват този исторически модел, те се притесняват много. "Можехме да видим, че и Катманду, и Покхара са застрашени от земетресение по основния разлом, каквото е имало за последен път през 1344 г. между двата града", обясни Пол Тапоние от екипа.
Когато има силно земетресение, често движението предава напрежението по разлома. Това изглежда се е случило през 1255 г. След 89 години, през 1344 г., натрупаното напрежение в съседния западен сегмент се е освободило. Сега историята се повтаря, като разломът от 1934 г. прехвърли напрежението на запад и 81 години по-късно то се освободи.
Най-обезпокоително е, че според екипа може да има още земетресения. "По-ранните изчисления показват, че земетресението с магнитуд 7,8 от събота вероятно не е било достатъчно силно, за да пробие напълно до повърхността, затова вероятно има още натрупано напрежение и вероятно може да се очаква друго силно земетресение на запад и изток от сегашното през следващите десетилетия", твърди Болинжер.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ