05 Май 2024неделя09:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Г-20 с 800 мерки за световен просперитет

Плановете за стимулиране на икономическия ръст ще помогнат за откриването на допълнителни милиони работни места и тласък на световния БВП с „повече от 2%" от очакваните нива през следващите 5 години

/ брой: 266

автор:Дума

visibility 53

Лидерите на Г-20 огласиха в края на срещата си  в Бризбейн, Австралия, детайлите на амбициозен план за икономически растеж чрез инвестиции в инфраструктурата и либерализация на търговията, съобщиха световните информационни агенции. Особено важно място е отделено на бавния икономически растеж и начините за засилването му чрез 4-годишен план - борба с безработицата, глада, бедността, неравенството и подкрепянето стабилността на банковата система. В разпространеното комюнике се казва още, че трябва да се намали съществуващата пропаст в броя на работещите мъже и жени с 25% до 2025 година чрез включването на около 100 млн. жени. Така ще се намалят чувствително безработицата, неравенството, бедността. Важно е също така да се редуцира и младежката безработица, пише в комюникето, която е недопустимо висока. За тази цел ще се инвестира в образованието. От социалните министри, подкрепящи инициативата, ще се изискат данни през 2015 година за нивата на безработицата. Приоритет е и борбата с корупцията и данъчните измами. Отчитат се постижения като сътрудничеството между държавите в тези области, тенденцията да се премахват "сигурни убежища" за важни длъжностни лица, възможността да се конфискуват съмнителни доходи, както и се обещава подкрепа на развиващите се държави. В комюникето също се отбелязва инициатива за увеличаване на световния БВП с 2 трилиона долара, което ще доведе до ръст от около 2,1% в сравнение с очакваните нива през 2018 година. В края на срещата австралийският премиер Тони Абът заяви, че страните ще се съблюдават за прилагането на поетите ангажименти за стимулиране на икономическия ръст. По думите на Абът съгласувани са повече от 800 мерки за стимулиране на глобалната икономика. Припомняме, че още в началото на срещата  на Г-20 премиерът на Австралия обеща световните лидери да подемат инициатива за допринасяне с допълнителни 2 трилиона долара към световния брутен вътрешен продукт (БВП),  за по-свободна търговия и повече инвестиции за инфраструктура. Кратка справка показва, че страните от Г-20 представляват 85% от световната икономика, а тази година световният БВП е около 77 трилиона долара.
Лидерите също се съгласиха да бъде създаден Глобален инфраструктурен център, който да предоставя ресурси с цел прилагане на проектите на Г-20 в инфраструктурната област. Той ще помогне за практически резултати при съвместна работа между правителствата и частния сектор, банките, международните организации и други.
В заключителния документ от срещата на върха на Г-20 бе отделено голямо внимание на проблема с климатичните промени.
Участието на Русия в лицето на президента Владимир Путин премина под знака на остра реакция и критики към Москва за сегашната ситуация в Украйна. По отношение на санкциите той каза, че има общо разбиране в групата на Г-20, че наложените от Запада санкции срещу Русия заради Украйна вредят на всички. Иначе Путин определи срещата на Г-20 като "съдържателна и с благожелателна атмосфера", но не е много доволен от проведените двустранни срещи с европейските лидери, подчертавайки, че Русия няма вина за случващото се в Украйна. "Обсъдихме санкциите на двустранни срещи, говорихме много за украинския проблем. Санкциите вредят на всички, има общо разбиране на тази теза, подчерта руският президент.
По отношение на драстичното падане на цените на петрола той посочи като основни фактори три причини: увеличеното производство, сегашната ситуация на пазарите и курсът на долара. Според него падането на енергийните цени е причинено от намаленото търсене и валутни фактори.
Иначе Путин определи срещата на Г-20 като "съдържателна и благожелателна атмосфера".

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1427

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1394

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1255

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1448

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1668

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1391

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1375

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1604

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1403

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1538

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ