03 Май 2024петък10:43 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Величка Кръстева, активист на БСП:

ГЕРБ не работи за развитието на кариерата на младите

Бройката на вузовете в България е голяма и трябва да се редуцира, смята младата социалистка

/ брой: 168

автор:Георги Аргиров

visibility 2182

Величка Кръстева Великова е на 23 години и е едно от най-новите попълнения на младежките структури на БСП в Благоевград. Докато нейните връстници си мислят как и с кой да отидат на море и много-много не се вълнуват от проблемите на страната, младата жена вече е успяла да завърши специалност "География" в Югозападния университет в Благоевград. Предстои й и дипломиране като магистър и специалист по регионално развитие от благоевградския вуз. До такава степен е усвоила два езика - английски и френски в СОУИЧЕ "Св. Климент Охридски", че вече сътрудничи на френско онлайн списание, което се издава от българка, която от години живее в Париж. Родената в село Катунци, община Сандански, дамата живее на семейни начала с приятеля си и има детенце на 3 годинки. Преди месец тя бе на посещение в Брюксел на конференция, организирана от ПЕС и от Групата на социалистите и демократите в ЕП, посветена на младите - техните проблеми и възходи.


- Вили, как се запали по идеите на БСП?
- Братовчед ми Стоян Великов от години е активист на БСП. Заедно с него съм посетила не една и две сбирки на БСП и така лека-полека се запалих по идеите на социалистите и съвсем естествено станах член на партията. А и съм голям противник на ГЕРБ.
- Така ли, защо?
- Да вземем например работата с младите от страна на управляващите. ГЕРБ имат възможност като управляваща партия да работят добре с младите и те наистина го правят, но по мое мнение младежите на ГЕРБ не са достатъчно добре подготвени да се занимават с това, с което се занимават. Например с изготвянето на европроекти. Идеите на колегите от ГЕРБ не са добре структурирани и обосновани и поради тази причина не се приемат добре в Брюксел. Дори смея да твърдя, че на повечето им предложения не гледат с необходимата сериозност, да не използвам друг израз.
- Ти си едва на 23 години, тепърва навлизаш в живота и ще градиш професионална кариера. Как твоите връстници могат да се развият като професионалисти в България?

Величка на конференция, посветена на младите, организирана от ПЕС и от Групата на социалистите и демократите в ЕП в Брюксел


- Мнозина от тях гледат да станат членове на ГЕРБ с надеждата, че така могат да си намерят работа. Но едва ли ще успеят, защото ГЕРБ не работи за това младите да могат да се развиват в кариерата. Ще ви дам един пример със стажовете, които се организират по програмата "Старт в кариерата": дадена фирма взима студент на стаж, който мисля, че е 6 месеца, държавата финансира, но след края на този срок стажантът не остава там на работа. Така за 12 месеца работодателят взима двама стажанти, за които държавата плаща обучението им, и накрая не взима никого на работа, а чака следващия стажант. Това е един кръговрат, от който няма излизане. Има и друго, по времето на този стаж вместо да ни обучават, повечето работодатели ни използват като хора за всичко - да им правим кафе или да им платим битовите сметки. Т.е. използват ни за всичко друго, но не и за това, за което сме отишли - да се учим на занаят.
- Как виждаш изход от тази ситуация?
- Като се увеличат месеците за стаж на 9 или 12. Така вместо да взима по няколко стажанти, за една календарна година ще се използва един. Може и да се помисли и за ограничение на фирмите по отношение на кандидатстването за стажантски програми. Така няма постоянно да взимат стажанти, които след това отново ще са безработни, а ще си харесат някой млад специалист и ще инвестират в неговото професионално развитие.
- Това ли е най-честият проблем, с който се сблъскват младите хора?
- Не само. Много малка е и стартовата заплата на младите специалисти в общинския и държавния сектор. Тя е 350 лв., а колегата му с по-голям стаж, но със същото или по-малко образование за същата позиция взима по-голяма заплата. Не оспорвам по-големия опит на хората, но тази стартова заплата за младите кадри е малка. Наскоро бях в Брюксел с мои връстници, там бе организирана конференция по темата за младежката безработица и начините й за преодоляването й. Направи се предложение парите, които не са усвоени по различни европроекти, да не се връщат в ЕС, а да се използват за по-големи заплати за младите специалисти или за младежки програми.
- Какъв друг проблем има според теб при българските младежи и как предлагаш той да се отстрани?
- Eдва ли аз съм тази, която ще реши проблемите на младите, но трябва да се взимат под внимание и нашите предложения. Друг основен проблем според мен и мои колеги е недобрата комуникация между университетите и българския бизнес. Българските висши учебни заведения бълват всяка година специалисти, които не са адекватни на интересите и нуждите на пазара на труда - и в частния, и в държавния сектор. Да не говорим, че бройката на вузовете в България е голяма и трябва да се редуцира. Може и да се помисли за стажове, организирани от един или друг университет, а заплащането им да става от бизнеса. Така вузът и бизнесът сами могат да изберат още от студентската скамейка студента, който би могъл да им върши работа и да инвестират в неговото образование. А той след това да работи за тези, които са го обучили или платили образованието му.
- Как виждаш ти признаването на български дипломи в чужбина и легализирането на чуждестранни дипломи в България?
- И тук нещата не са еднозначни. Липсва добра реклама на България в чужбина. Това е основният проблем, за да не се приемат дипломите ни зад граница, макар вече като членове на ЕС този въпрос би следвало да се уреди. Но това не е само проблем на България. В Брюксел се запознах с едно момиче горе-долу на моята възраст. Тя е медицинска сестра по образование и тъй като не е могла да си намери работа в Испания, е потърсила в Белгия. Местните власти не са и признали дипломата, затова я карат да изкара някаква преквалификация. А това е доста скъпо. Така че не само българите имат проблем с непризнаването на дипломи зад граница. Държа да отбележа, че процедурата по легализиране на чужди дипломи в България е доста тромава, може да се помисли за някакво облекчаване. Така може да се облекчи връщането на много млади хора, които са учили в чужбина, но са решили да работят в България.
- Вили, ти в момента си дипломиран географ, имаш и педагогическа квалификация. Не искам да те питам за последните нововъведения в учебниците по история, но какво е твоето мнение за новите учебници и тяхното съдържание?
- Аз изкарах стажа си като учителка по география на ученици от 4-ти клас. По мое скромно мнение материалът, който се преподава на учениците от 4-ти клас по география, е много натоварващ. Отделно от това в училището и университета се набляга повече на теорията, отколкото на практиката.
- Какъв е твоят коментар за отминалия конгрес на БСП?
- Конгресът вече е минало, Станишев е избран за лидер на БСП. Всички трябва да обединим усилията си върху предстоящите парламентарни избори.
- Как виждаш Станишев като лидер на ПЕС?
- Отскоро съм член на БСП и нямам поглед върху работата на г-н Станишев като лидер на ПЕС. На конференцията, за която споменах, Сергей Станишев заяви, че ПЕС ще работи върху това младите хора да имат по-добра професионална реализация. Младите трябва да останат в България, те са бъдещето на страната.
- Какво смяташ за подписката за референдум за АЕЦ "Белене"?
- АЕЦ "Белене" е важна за бъдещето на България. Радвам се, че си сътрудничим с ВМРО и съм убедена, че ще съберем необходимите подписи за свикване на референдум.
- Ти си майка.
- Да. Тук искам да споделя един тревожен факт, чувала съм, че много фирми карат жените да подписват договори, в които има клаузи, че няма да забременяват, докато са на работа в тази фирма. Ако тази клауза не се спази, тези жени биват уволнявани. И на мен са ми предлагали подобен договор, но отказах.


 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ