18 Май 2024събота19:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Блумбърг":

Германската машина показва признаци на изхабяване

Без реформи, в рамките на пет години Германия отново ще бъде определяна" като болния човек на Европа "

/ брой: 6

visibility 527

Икономическата машина на германския канцлер Ангела Меркел започва да показва признаци на изхабяване, пише "Блумбърг", цитирана от Дарик финанс. При това за лидера на най-голямата икономика в еврозоната предстои изпитание – общи избори през септември или октомври.

Междувременно последната прогноза на Bundesbank сочи, че германският брутен вътрешен продукт ще нарасне с до 0.4% през тази година. И докато двигателят на европейския растеж нарежда на останалите страни да налагат строги бюджетни икономии, инвеститори, икономисти и политици започват да се опасяват, че Германия затваря очи за собствените си слабости. 

Йорг Асмусен, член на управителния съвет на Европейската централна банка, номиниран от Меркел, стигна дотам, че да прогнозира връщане на Германия към статута на "болния човек на Европа". Без Меркел и германските данъкоплатци, които са готови да подкрепят с над 300 млрд. евро помощи и гаранции единния пазар,кризата в Европа вече можеше да е довела до края на еврото.

В същото време усилията за спасяване на Европа отвличат вниманието от проблемите в най-голямата икономика в еврозоната – разходите за труд нарастват с най-бързия си темп от десетилетие насам, изтривайки постепенно предимството в конкурентоспособността, постигнато от предишния канцлер Герхард Шрьодер.

На пръв поглед нещата изглеждат добре. Нивото на безработицата остава ниско, след като големите експортни компании като Bayerische Motoren Werke AG (BMW) и Siemens AG (SIE) помогнаха на страната да остане вторият по големина износител в света след Китай. Основният индекс на фондовата борса във Франкфурт, DAX нарасна с 29% през 2012 г, като това е най-голямото му повишение от 9 години насам.

Този бум се дължи частично на така наречения "Дневен ред 2010" на Шрьодер, който включваше намаление на данъците, обезщетенията за безработица и цените на здравните услуги. Недоволството от въпросните реформи доведе до избирането на Меркел, но пакетът от мерки продължи да бъде прилаган.

Данните на Евростат обаче показват, че цената на работната сила в Германия върви в посока нагоре, докато в Испания и повечето други страни от еврозоната се понижава. Разходите за труд на единица продукция са се увеличили с повече от 3% от 2009 г. насам, в сравнение с почти 7% спад в Испания през същия период. Цената за наемане на германските работници се е увеличила с около 8.3% откакто Меркел дойде на власт.

Германия вече е преминавала през подобна ситуация и то не толкова отдавна. Само че предният път обект на спасяване бяха източните провинции, а сега са останалите европейски страни. По това време, Хелмут Кол, канцлер от 1982 г. до1998 г. и наставник на Меркел, остави германската икономика в застой. Безработицата набъбна до 11.1% в обединената държава през 1998 г.

Сега задаващите се трудности за Германия са до голяма степен демографски. Въпреки че в момента има четирима души в трудоспособна възраст за всеки пенсионер, в рамките на 20 години те ще станат двама, според Евростат. В резултат икономическият растеж ще се забави и в дългосрочен план вероятно ще бъде най-ниският в ОИСР. Германската икономика ще расте дори по-бавно от тази на Япония.

Проблемът с намаляването на работната сила може да бъде решен чрез увеличаване на гъвкавостта на регулациите на пазара на труда. По този показател Германия се на мира на незавидното 112 място в света, по данни на Световния икономически форум.
Асмусен обаче вижда и други проблеми. Нито един от германските университети не присъства сред водещите 50 висши учебни заведения в света. Германия сериозно изостава в областта на науката и обучението по математика. Това е проблем за страна, която се гордее с производството на висококачествени продукти.

Без реформи, "в рамките на пет години Германия отново ще бъде определяна" като болния човек на Европа ", счита Асмусен. Въпреки ниската безработица и растящите заплати политическото бъдеще не Меркел е несигурно. През миналата година заплатите в странната нараснаха средно с 2.6%. А профсъюзите настояваха за повишение с 6.5%.

В същото време производителността на труда по оценка на Евростата е намаляла с 0.2%, и вероятно ще се повиши с едва 0.5% през 2013 г.

Това е влошаване на конкурентната позиция на Германия. След 2010 г. страната загуби своето място в топ пет на индекса за конкурентоспособност на Световния икономически форум.

 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1118

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1059

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1102

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1191

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1120

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1228

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1065

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1284

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1225

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1165

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ