18 Май 2024събота00:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Харчим най-малко пари в ЕС

/ брой: 280

автор:Дума

visibility 901

Българите продължават да бъдат гражданите с най-ниска покупателна способност в ЕС и остават на едно от последните места в класацията на Стария континент. Това показват данните от последното изследване на най-големия германски институт за пазарни анализи GfK. Пред нас са държави като Черна гора и Сърбия, които още не са членки на ЕС. Показателят, който отчита нетни доходи, очаквания за БВП, инфлация, цени на стоки и услуги и други, за България пада спрямо 2009 г., докато средният за Европа и ЕС се увеличава. Това означава, че стандартът на живот в страната се отдалечава още повече от средноевропейския.
В България за тази и следващата година покупателната способност е 2618 евро на човек, докато за ЕС и 43 държави в Европа е съответно 14 202 и 11 945 евро. Общото средно повишение е с 2%, докато у нас има спад от 8%. Страната с най-големи възможности е Лихтенщайн - там на човек се падат 50 хил. евро на година.
Намаляващата покупателна способност на хората у нас е поредният знак, че възстановяването на вътрешното потребление най-вероятно ще се забави. Такава е нагласата и на повечето икономисти и представители на бизнеса през последните месеци, още повече че цените на много от стоките от първа необходимост (храните) и услугите растат при свити доходи. Имаме най-малкия БВП на човек от населението. Българската икономика е най-бедна, генерираме най-малко продукти, оттам и най-ниски доходи, както и възможност за харчене, казва пред сайта "Всеки ден" анализаторът от "Индъстри Уоч" Лъчезар Богданов.
България е и сред малкото страни в Европейския съюз, в които продажбите на дребно още се намират под нивата си отпреди една година, като единствено Малта ни изпреварва по спад през октомври. Това показват данни на Евростат за търговията на дребно в ЕС и еврозоната през октомври. В България индексът на продажбите на дребно намалява с 4,8% на годишна база при среден ръст от 1,8 на сто за страните от ЕС като цяло.
В сравнение със септември продажбите на търговците на дребно у нас намаляват с 0,6%, спрямо 0,4% среден ръст в ЕС и 0,5% в еврозоната. Само Малта отчита по-силен спад на търговията на дребно от 6,7% на годишна база, а след нас е Словакия с годишен спад от 3,7 на сто. Полша, Белгия и Латвия са страните от ЕС с най-голям скок на продажбите на дребно за последните 12 месеца от съответно 12,8%, 9,4% и 4,9%. Данните на Евростат показват още, че продажбите на дребно в България намаляват през последните три месеца, а спадът на годишна база варира между 4% и 5% от юли насам.
Оборотът от продажбите на дребно в ЕС достига най-високите си нива за последните две години, което се дължи главно на повишеното търсене на хранителни стоки. С наближаването на празничния сезон в края на годината потребителските разходи в ЕС вероятно ще се увеличат допълнително, но високата безработица от близо 10% и несигурността по отношение на държавните мерки за строги икономии са най-големите пречки за нарастване на потреблението в Европа.

 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 603

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 573

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 659

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 583

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ