19 Септември 2024четвъртък06:26 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На фокус

Хвърчи, хвърчи... самолетче!

САЩ се държат с българския политически елит като с роби, коментира проф. Румен Гечев офертата за нови осем Ф-16

/ брой: 73

автор:Юлия Кулинска

visibility 882

Юлия КУЛИНСКА


Помним играта от детството "Хвърчи, хвърчи - самолетче, от вятъра отнесено хвърчи..." Темата се оказа актуална през последните години и със закупуването на американските изтребители Ф-16. Или по-точно казано - със заявеното намерение те да летят в българското небе. И само времето ще покаже дали "вятърът на промяната" ще им даде тяга това да се случи или ще ги приземи безславно, преди да са хвръкнали...
Преди дни Държавният департамент изпрати към Конгреса на САЩ проекторешение, с което да се даде зелена светлина за потенциална сделка с България за придобиване на още осем нови изтребителя Ф-16 Block 70. Противно на очакванията в политическите среди, американската оферта за аналогичен брой бойни самолети е по-висока в сравнение с първия контракт от 2019 г. Ориентировъчната цена на новите изтребители е 1,673 млрд. долара или около 3 млрд. лв.
Преди три години България плати 1,256 млрд. долара или около 2,2 млрд. лв. за същия брой самолети. Цялата сума бе авансово преведена, като бойните машини щяха да бъдат оборудвани с много скромно въоръжение, за да не набъбне сметката още. Тогава управляващите от ГЕРБ прекратиха тръжната процедура, одобрила като най-изгодни изтребителите "Грипен" на шведската отбранителна корпорация Saab. Тя бе предложила 10 самолета, които щяха да струват 1,8 млрд. лв. Кабинетът "Борисов 3" премина към междудържавно договаряне със САЩ с аргумента, че се търси "стратегическо сътрудничество". След което бившите управляващи започнаха да се кълнат, че втората партида американски изтребители ще бъде по-евтина и на "политическа цена", като този път ще може да се плащат разсрочено. Предстои да се види дали поне последното ще се окаже вярно.
На пръв поглед поскъпналата американска оферта за новите изтребители изглежда закономерна, защото в отбранителните сделки има заложени между 3 и 5% годишно оскъпяване заради инфлацията, вдигането на цените на суровините и на компонентите. А заради пандемията цените допълнително се изстреляха нагоре.
При внимателно оглеждане на офертата за новите 8 самолета, експертите коментират, че и този път оръжейният пакет остава скромен. Той включва 19 далекобойни ракети "въздух-въздух", 20 за близък бой, 28 "умни" и 24 свободно падащи бомби, както и 24 ъпгрейда за преработката им в интелигентни. При това оборудване остава да виси въпросът дали изтребителите си заслужават цената.

Румъния купува 32 изтребителя за 40% от стойността на нашите

Ако се направи сравнение с подобна сделка, макар и за самолети "втора ръка", която сключи Румъния, нещата не изглеждат никак в наша полза. Букурещ официално одобри покупката на 32 употребявани изтребителя Ф-16, които в момента са на въоръжение в Норвегия и ще кацнат в северната ни съседка на цена от 513 млн. долара или около 454 млн. евро. Така Румъния получава четири пъти повече вече произведени бойни самолети за около 40% от сумата, която нашата страна плати за първите 8 нови. Те ще пристигнат, евентуално, чак през 2025 г. заради производствените забавяния в новопостроената фабрика в Грийнвил, Южна Каролина.
Сравнението е още по-неизгодно, когато говорим за настоящата американска оферта. Норвежките Ф-16 наистина са с близо 40 години зад гърба си, но за сметка на това са налични, добре поддържани са и спокойно могат да осигурят още поне 10 години бойна служба, докато българските ВВС успеят да извършат времевия преход от съветско към натовско въоръжение. Бахрейн пък е закупил 16 такива самолета за 1,2 млрд. долара, а Словакия - 14 изтребителя за 1,8 млрд. долара


Премиерът Кирил Петков:
Новата процедура ще е по-добра от предишната

Каквото и да прави българското правителство, ще направи много по-добра процедура за покупка на самолети Ф-16 от тази на кабинета на Бойко Борисов, заяви премиерът Кирил Петков. Той посочи, че преди сделката да бъде финализирана, трябва да се видят и преценят всички възможности, ползи и допълнителни ефекти. Последния път българското правителство е взело решението на крак, което не е правилният начин, посочи Петков. Той уточни, че до момента конкретна оферта не е получена, а каква сума е готова да плати страната тепърва ще се обсъжда.



Военният министър Драгомир Заков:
Да купуваме бойна техника заедно със съюзници

Да се даде възможност на Министерството на отбраната да се включва в поръчките за бойна техника на съюзнически на България страни, настоява военният министър Драгомир Заков. Той обясни, че ще се търси вариант за лизингови Ф-16 втора ръка или други изтребители, които България да купи извън вече поръчаните. Причината е, че в момента България разполага само със съветските МиГ-29 за охрана на небето си. Те обаче имат нужда от поддръжка и ремонт, а двете страни, които могат да ги извършат, са Русия и Украйна. Но те са във война. Така единственият вариант, който остава, е Полша, но България все още няма отговор дали поляците ще помогнат за МиГ-овете ни, поясни Заков.



Проф. Румен Гечев:
Екстрите са за САЩ, за нас - минусите

Българската армия трябва да се модернизира. Армиите навсякъде са скъпи и модернизацията е свързана с харчове, твърди проф. Румен Гечев. САЩ се държат с българския политически елит като с роби. Като празна кратуна, която подритват господарите в НАТО. Всички екстри и плюсове са за американското правителство и Пентагона, а всички минуси - за България, подчерта той. Според проф. Гечев самолетите Ф-16 в тази сделка са най-скъпи, сравнено с всички останали, които са предмет на договори с други страни. Според него плащането в аванс на 100% за чертежи, за самолет, който още не е произведен, е пълен абсурд. Договорът е унизителен, тъй като там гаранцията на самолетите е само 6 месеца, обясни той. Една кафеварка да си купите в България, гаранцията по БДС е 2 години. Самолет за 200 млн. долара с гаранция 6 месеца! Докато дойде от САЩ, докато тук го оборудват, гаранцията му ще е изтекла. Освен това ремонтите ще струват стотици милиони, категоричен е проф. Гечев.


Борислав Гуцанов:
Служебният кабинет на Стефан Янев пусна писмото


Абсурд е, че служебният кабинет на Румен Радев, с министър-председател Стефан Янев, през август 2021 г. пусна писмо да се разгледа възможността за закупуване на вторите 8 самолета Ф-16, след като Народното събрание е органът, който трябва да взима подобни решения, коментира председателят на парламентарната Комисия по транспорта и съобщенията Борислав Гуцанов. Той изрази недоумение, че вместо да се пита защо се забавя доставката на първите 8 изтребителя, започва да се говори за доставката на вторите 8 самолета. Не е нормално да говорим за нови изтребители, когато не е изяснено защо се забавиха с 2 години първите, кога те ще дойдат и наистина ли 2030 г. ще можем сами да пазим нашето пространство. Или до 2025 г.? Защото 5 години са изключително дълъг период от време. Това наистина излиза извън рамките на нормалността, подчерта Гуцанов.

Токът в Южна Европа - до пет пъти по-скъп

автор:Дума

visibility 618

/ брой: 178

Фон дер Лайен ни даде постен и скромен ресор

автор:Дума

visibility 655

/ брой: 178

Единайсет жени в новата Еврокомисия

автор:Дума

visibility 656

/ брой: 178

Атина иска европейско решение за мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 178

Накратко

автор:Дума

visibility 725

/ брой: 178

Ще се примири ли ЕП?

автор:Кристиан Вигенин

visibility 707

/ брой: 178

Светът по ръба на глобална и ядрена война

автор:Юри Михалков

visibility 675

/ брой: 178

Такса смет или национална криза с боклука?

автор:Барбара Пейчинова

visibility 614

/ брой: 178

Неуредици

автор:Барбара Пейчинова

visibility 827

/ брой: 178

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ