06 Май 2024понеделник08:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

И на Марс е имало кислород

Условията за живот на Червената планета са се появили 1,5 млрд. години по-рано, отколкото на Земята

/ брой: 141

автор:Дума

visibility 21

Учени прибавиха нови доказателства, че на Марс са съществували условия за живот. Скалите и метеоритите, изследвани от марсохода на НАСА "Спирит", показват, че на Марс е имало кислород преди 4 млрд. години, докато в атмосферата на Земята той се е появил преди 2,5 млрд. години. Новото проучване на учени от Оксфордския университет, публикувано в сп. "Нейчър", стига до заключението, че е твърде вероятно на Марс да е съществувал живот.
Именно оксидирането прави Марс "червена планета". Тя е била влажна, топла и с червеникав цвят милиарди години преди атмосферата на Земята да стане богата на кислород, вярват учените.
Учените от НАСА сравнили марсианските метеорити, които са се разбили в Земята, и данните от скалите, изследвани от кораба "Спирит". Разликите в техния състав най-добре може да бъдат обяснени с изобилието на кислород в ранните етапи от историята на Червената планета. "Спирит" е изследвал част от скала на Марс на повече от 3,7 млрд. години.
Скалите показват ранното съществуване на кислород, преди той да бъде притеглен в плитчините на вътрешността на планетата и после изхвърлян при вулканични изригвания. От друга страна, марсианските вулканични метеорити произхождат от дълбочините на планетата, където са били подложени на по-малко влияние на окисляване.
В ранните етапи от развитието на Земята атмосферата постепенно се е снабдявала с кислород от фотосинтезата на микробите в процес, наречен Голямото оксидиране (GOE).
Връзката между кислорода и живота на Марс обаче е малко несигурна. Кислородът може да е бил произвеждан или биологично, или при химическа реакция в атмосферата. Според водещия учен на изследването проф. Бернард Ууд, цитиран от "Дейли мейл", изводът е, че атмосферата на Марс е била богата на кислород още пред 4 млрд. години, или 1,5 млрд. години преди атмосферата на Земята.
През май учени съобщиха, че са открили морски камъчета на Марс, че на планетата е текла река. Облите камъчета са открити от екипа на мисията на "Кюриосити" и публикувани в сп. "Наука". Тъй като камъчетата се формират само след дългото носене по вода, доказателствата за воден поток на Марс са неоспорими.
Откриването на камъчетата дойде точно преди появата на солидни доказателства, че годна за пиене вода е открита от "Опортюнити" - един от старите марсоходи на НАСА. Откритието повиши вероятността един от най-жизненоважните елементи някога да е съществувал на планетата, а може и все още да съществува. Според предишните предположения на Марс е имало само сярна киселина.
Марсоходът "Кюриосити" представи за първи път видеокадри от Червената планета. Учените от НАСА създадоха цяла галерия от снимки на вкаменелости от марсохода, които публикуваха на сайта си. Те предоставят възможността за детайлно изучаване на планетата. При приближено разглеждане на снимките могат да бъдат забелязави "блестящи обекти", както и "марсианска птица в полет", колкото и странно да звучи.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1744

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1711

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1540

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1837

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1999

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1641

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1673

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1909

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1681

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1835

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ