04 Май 2024събота11:45 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Младежи

Идва ли "Супер АКТА"?

Регулацията и налагането на цензура в мрежата, ще ни върне към едни много тъмни години от нашето минало

/ брой: 38

visibility 27

Тодор Канев

Разгорещялата се дискусия в последните дни около спирането на торент сайтовете и преследването на потребителите в интернет повдига въпроса дали сме достатъчно добре информирани. Защо не сме осведомени какви международни договори се подписват от страната ни? Кога ще се запознаем с тях или ще разбираме за подписването им едва след тяхното ратифициране от наша страна?
Трябва да попитам защо правителството и нашите евродепутати не ни запознаха до този момент с провежданите преговори между ЕС и САЩ по отношение на предложението за споразумение за свободна търговия, наречено Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (TTIP) нали и ние сме граждани на Европа или когато става въпрос за защита на корпоративни интереси, ние не трябва да надигаме глава и да питаме.
Френската неправителствена организация " La Quadrature du Net", която за основна цел си поставя защитата на правата и свободите на гражданите в интернет, съобщава на своята страница в интернет, че подписването на споразумението между ЕС и САЩ, ще ни доведе до "Super ACTA". Според публикуван от тях документ в Уикипедия става въпрос за регулиране на интернет пространството. Три са основните насоки в тази регулация, а именно:
 - Регулация на доставчиците на интернет. В момента Европейското законодателство гарантира, че доставчиците на интернет предоставят достъп до техните сървъри, ако има прокурорска заповед. След подписването на споразумението интернет доставчиците, ще трябва да осигурят пълен достъп на полицията за извършване на проверки и за цензуриране на информацията в мрежата.
 - Електронната търговия. Личните ви данни, както и продуктите, които сте закупили, ще се събират от корпорациите с цел да се ползват и в бъдеще.
 - Киберсигурност. Под контекст, че се гарантира сигурността, ще се наблюдават прехвърляната информацията между потребителите в интернет. Тази информация на данни, ще бъде споделена между службите на ЕС и САЩ.
На интернет страницата на полската киберармия от месец май 2013 година се правят опити за организиране на протести и противопоставянето на подписването на споразумението, според тях това би довело до началото на ACTA 2.0. Дори те правят еквивалент на равенство между трансатлантическото споразумение и АСТА (TTIP = ACTA 2.0 ).
След като беше отхвърлено подписването на АСТА през миналата година, може би днес се опитва да влезе през задната врата чрез трансатлантическото споразумение.
В информационното общество онези, които контролират мрежата, ще имат и своето надмощие в областта на сигурността, енергетиката, търговията, разработването на нови технологии, медиите, както и много други сектори.
Под предлог на киберсигурност и защита на авторските права се наблюдават милиони персонални компютри. Личните данни на потребителите, които се използват при работата ни в интернет, ще се превръщат в продукт с много ценна стойност и търсенето на тази информация е от жизнена важност за корпорациите.
Някои автори твърдят, че се търси уеднаквяване на мрежовите платформи между ЕС и САЩ, като някои автори в интернет споделят, че това е една от причините за подписване на тайното споразумение.
Задаваме ли си въпроса: Защо в САЩ има киберкомандване? Означава ли това, че те имат и киберармия, която ни наблюдава и атакува нашите компютри и в момент, когато реши, че и е необходима определена информация, може да атакува всеки един компютър безпроблемно. От своя страна, Европа няма кибервойска, от което би трябвали да си зададем въпроса: Защо ни е необходимо това споразумение, което ще даде абсолютна свобода на САЩ.
След скандала с подслушването на Ангела Меркел става ясно, че дори онези, които се обявяват за съюзници, извършват незаконно подслушване с цел получаване на информация. Но след като канцлерът на Германия е застрашена от подслушване и източване на информация от нейния телефон, какво става на по-ниско ниво в мрежата. Задаваме ли си въпроса, че софтуерните продукти, на които работим, са разработени в САЩ. Търсачките и електроните пощи, които ползваме, са базирани пак там. Дори когато си обменяме информация през социалните мрежи, техните сървъри пак се намират зад океана. Дори криптираните връзки и чиповете, които са в нашите компютри и мобилни телефони, пак са разработени в Америка.
Случаят Сноудън показа каква е истинската страна на киберкомандването и ни отвори очите на всички за заплахата, която се крие в нашите домове, офиси дори и в нашия телефон. Докато всички знаем, че няма какво да се укриe в нашите компютри, какво да кажем за нашата национална сигурност и национален суверенитет. Сноудън предупреди всички хора по света, че са следени милиарди мобилни телефони и компютри, така че може би и ти си включен в този списък. Опасенията за тревога се оказват основателни и ако не се противопоставим и не потърсим алтернативен софтуер с отворен код, ще изпаднем в пълна зависимост на монополните софтуерни компании, разположени зад океана.
Не би ли трябвало и ние да надигнем глава и да кажем, че демокрацията е заплашена и регулацията и налагането на цензура в мрежата ще ни върне към едни много тъмни години от нашето минало. Когато видите  евродепутат, го питайте за трансатлантическото споразумение и искайте конкретен отговор за тяхната ангажираност за отстояване на нашия национален суверенитет.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1211

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1073

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1222

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1401

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1199

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1167

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1372

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1202

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1311

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ