07 Май 2024вторник02:17 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Испанската мечта умря

Кризата остави на улицата хиляди чужденци, избрали да живеят в Испания

/ брой: 249

автор:Дума

visibility 42

DW

Над 360 хиляди чужденци са напуснали Испания от началото на 2012-та. "И в родината си можем да живеем зле", казват те. Кризата остави без работа хиляди българи, румънци и латиноамериканци, избрали да живеят в Испания.
"Нашата испанска мечта умря. В тази страна вече не можем да намерим работа", споделя 28-годишната Нели Самуеса. Тя е прекарала почти половината си живот в Испания, но междувременно е решила да се върне в родния си Еквадор. Съпругът й Хосе работил дълго време в строителния бранш, но подобно на хиляди други чужденци изгубил работата си покрай кризата. Три години търсил нова, но напразно. Нели също е без работа - от месеци. "Дори и домашни помощници вече не търсят, връщам се обратно", казва тя.

Плащат им, за да си идат

Според последните данни на испанската статистическа служба през първите девет месеца на 2012-та от страната са си тръгнали 365 хиляди чужденци. С влошаването на ситуацията на трудовия пазар от началото на 2011-та общо почти един милион души са потърсили спасение в чужбина. Испанците сред тях са само една девета. Останалите са чужденци, които или са дошли твърде късно в Испания и са преживели съвсем малко от икономическия бум, или пък са го пропуснали напълно.
Еквадорците се прибират най-масово - за последните три години 19 000 от тях са напуснали Испания, взимайки т. нар. "премии за завръщане", въведени от испанското правителство преди няколко години. 400 евро за самолетен билет и 50 евро за храна - толкова е стандартната премия за чужденците, решили да се върнат в родината си. А гастарбайтерите, плащали социални осигуровки, би трябвало да получават още повече - по 1400 евро на човек. Би трябвало, но в момента просто няма откъде. Общинските каси на Испания са празни.
От министерството на труда обаче уверяват, че съвсем скоро ще бъдат отпуснати нови средства по програмата за завръщане. На фона на драматичното развитие на испанския трудов пазар явно страната иска да се отърве от колкото може повече безработни.

Испания се смалява

Същевременно Мадрид засилва и натиска над нелегалната имиграция. След няколко мащабни акции през пролетта полицията напълни бежанските лагери с незаконно пребиваващи чужденци. През лятото пък здравното министерство обяви, че нелегалните имигранти вече няма да бъдат лекувани безплатно в испанските болници.
Тоест определено може да се говори за обрат в отношението на Испания към пришълците. След като при управлението на Аснар и Сапатеро страната щедро раздаваше гражданство на чужденци от всички краища на света, днес всички се питат дали имигрантите вече не са прекалено много.
Промяната в курса на миграционната политика се отразява и в прогнозите на статистическата служба. Според нея заради изселванията в чужбина през следващите 10 години населението на Испания ще намалее поне с половин милион.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1917

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1882

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1680

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 2000

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 2186

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1763

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1826

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 2069

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1826

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 2003

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ