19 Май 2024неделя07:55 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ЕK пак настоява:

Изборът на членове на ВСС да е пряк

Въпреки категоричната позиция на комисията ГЕРБ отлага по "технически причини"

/ брой: 101

автор:Дума

visibility 36

Прекият избор на членовете на Висшия съдебен съвет от съдийската квота е най-добрият вариант, който не само ще подпомогне за връщането на доверието към съвета от страна на обществото и магистратурата, но и ще бъде важна начална точка за провеждането на по-сериозна реформа в съдебната власт. Това се посочва в официално писмо на главния секретар на Европейската комисия Катрин Дей до правосъдния министър Диана Ковачева, съобщи Медиапул. Категоричната си позиция ЕК декларира за втори път в рамките на последния месец във връзка с подготвяните от правителството промени на Закона за съдебната власт.
"Трябва да е ясно: нашите анализи показват, че е осъществимо и желателно директният избор да бъде въведен навреме за сформирането на новия Висш съдебен съвет през есента тази година", пише Катрин Дей до Ковачева, уточнявайки, че подобна промяна при избора на състава на ВСС значително би подобрила изпълнението на конституционните му функции.
Въпреки настойчивото желание на ЕК идеята, предложена от Съюза на съдиите в България още преди месеци, да залегне в проекта за нов ЗСВ, това не се нрави на управляващите. От МП смятат, че трудно би се намерило място, където да се съберат всички съдии на общо събрание. Вариантът за електронно гласуване също им се вижда нереалистичен за осъществяване до есента.
Въпреки категоричното настояване от ЕК магистратската общност и подкрепата на целия неправителствен сектор, специализиран в тази област, правителството на ГЕРБ няма никакви намерения дори да сложи началото на реална съдебна реформа. Освен това с решението си да отложи по едва ли не технически причини въвеждането на прекия избор на членове на ВСС с 5 години правителството си гарантира критична оценка в предстоящия доклад на ЕК по механизма за сътрудничество и проверка. Това личи и от последния междинен доклад през февруари, чиито оценки очаквано бяха неглижирани от управляващите с позицията, че не са негативни, а обективни.
В представените от правосъдното ведомство в началото на април готови текстове за нов съдебен закон прекият избор на членове на ВСС бе възприет само като "евентуално възможен", при това - едва при по-следващия избор на състава на съвета. За сформирането на следващия ВСС, който предстои да назначи нови главен прокурор, председател на Върховния касационен съд и директор на Националната следствена служба, остава в сила непрекият избор на кадровици в магистратурата, излъчвани от съдийската квота. Така отново делегатски, а не общи събрания ще дадат вота си за членове в съвета.
Единствената засега промяна предвижда всеки делегат да представлява петима, а не десетима магистрати. Сред основните мотиви за въвеждането на пряк избор на членовете на ВСС от съдийската квота бе стремежът да се засили ангажираността на гилдията към този процес, тъй като това значително би намалило възможностите за манипулиране на вота от различни задкулисни лобита. В подкрепа на този си аргумент от съдийския съюз неведнъж са припомняли думите на бившия председател на Върховния административен съд и настоящ национален омбудсман Константин Пенчев, че в съдебната власт от години кадрува "кръг на белите покривки".
 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ