22 Ноември 2025събота07:47 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Извънредно положение в словашки болници

Хиляди лекари подават оставки заради ниско заплащане

/ брой: 274

автор:Дума

visibility 595

Словакия обяви извънредно положение в 15 болници, за да гарантира, че работата на здравните заведения няма да пострада. Това се случи, след като близо две хиляди доктори подадоха оставка заради ниските си заплати, предаде Асошиейтед прес. Оставките ще влязат в сила от 1 декември, ако не бъдат изпълнени исканията на медиците за по-високо заплащане. В словашките държавни болници работят повече от 7000 лекари.
След извънредно заседание на правителството, свикано заради критичната ситуация, премиерът Ивета Радичова съобщи, че мерките важат за 15 болници, включително две клиники в столицата Братислава. Извънредното положение означава, че лекарите са длъжни да останат на работните си места. В противен случай рискуват глоби и дори лишаване от свобода. Словашкото правителство предложи увеличаване на заплащането с 300 евро на месец, но лекарите настояват за 700 евро.
Министърът на здравеопазването Иван Ухлярик подчерта, че още не е ясно колко лекари ще променят решението си и ще приемат предложенията на правителството. Той поиска от съседни страни за пратят лекари, за да помогнат на Словакия в трудната ситуация.
Във вторник бе насрочена лекарска стачка и в град Банска Бистрица. Премиерът Радичова заяви, че положението е много сериозно. Тя се съгласи, че лекарските заплати са ниски, но обясни, че правителството не може да си позволи големи увеличения поради дълговата криза в Европа. Словакия е една от 17-те страни от еврозоната.
Сътресения в здравния сектор в Словакия имаше още от началото на годината. От 1 януари 2011 г. в Германия и Австрия отпаднаха ограниченията за пазара на труда и се очакваше масово изтичане на специалисти заради чувствителните разлики в заплащането. През май словашките медици излязоха на протест и заплашиха с оставки по примера на чешките си колеги, които предприеха тази тактика по-рано през годината. Зад протестната инициатива застана Асоциацията на медицинските синдикати (LOZ), в която членуват над 2000 от 18-те хиляди практикуващи в Словакия лекари.
Все повече лекари и медицински сестри от Източна Европа заминават на Запад за по-високи заплати и по-добри условия на работа и това преселение става все по-масово в страните сериозно засегнати от кризата. В Унгария например през 2010 г. 1111 лекари са поискали сертификат от местните власти, за да заминат на работа в чужбина, което е скок от 25% в сравнение с 2009 г. Тези данни не са толкова тревожни при положение, че в страната има 30 000 лекари, но будят тревога, като се има предвид, че всяка година се дипломират 800 медици. Полша обаче успя да намали бягството на своите медици от 2005 г. насам, като увеличи заплатите и инвестициите за обучението на кадри. Но причината за преселението на лекарите не са само заплатите, а порочното функциониране на здравните системи, отбелязват експерти.  

Държавата си търси пълните такси за летище София

автор:Дума

visibility 1118

/ брой: 219

Предлагат нови правила при продажба и регистрация на кола

автор:Дума

visibility 1088

/ брой: 219

Отлагат с 6 месеца по-високите такси на БАБХ

автор:Дума

visibility 1117

/ брой: 219

Европа прие на нож плана за Украйна

автор:Дума

visibility 1092

/ брой: 219

Румъния е удвоила вноса от Русия

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

България вече страда от климатичните промени

автор:Дума

visibility 988

/ брой: 219

Откриха Паметник на Васил Левски в Италия

автор:Дума

visibility 1125

/ брой: 219

Великият

автор:Александър Симов

visibility 1037

/ брой: 219

Квалификациите за Мондиал 2026

автор:Дума

visibility 1091

/ брой: 219

Молекулна политика

автор:Юри Михалков

visibility 1064

/ брой: 219

Капитулация за Киев и безпрецедентен контрол за Русия

автор:Дума

visibility 1146

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ