20 Април 2024събота00:52 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Къде зимуват раците

Да си спомним за тези интересни обитатели на реките и езерата и за някои забрани за... тяхното ловуване

/ брой: 59

автор:Милчо Андреев

visibility 5700

Едни от най-интересните обитатели на водоемите у нас са правите раци, които са разпространени повсеместно в потоци и реки както в равнините, така и в планините.
Населяват също езера, блата и язовири, където има достатъчно укрития - дънери, коренища, подмоли, камъни. Някои видове правят дупки в глинените и земни брегове. Не се срещат единствено в басейни с тинесто дъно.
Чувствителни са към температурния режим на водата, но съществуват успешно в диапазона от максимални летни температури 15 до 28-30 градуса за някои езерни видове. При необходимост могат да мигрират по суша на близки разстояния.
Храненето им включва всякакви растителни или животински останки, но ловуват също така дребни риби и безгръбначни.
Езерният рак достига на дължина 15-20 см. Цветът на тялото варира в зависимост от средата - от зелен до сив, от тъмнокафяв до почти черен, дори син. Бронята му е зърнеста или с малки шипове. Обитава езера, реки и потоци, като е намиран и на 100 м дълбочина. Изключителните му деликатесни качества са причина да бъде изкуствено развъждан.
Речният, наричан още благороден рак, е малко по-дребен, на дължина достига 15-18 см. Цветът му е червенокафяв, но може да е черен или син, червен или розов. Бронята му е зърнеста. При благоприятни условия живее повече от 20 години.
Обитава предимно реки и потоци, но се среща и в езера и блата с множество укрития. Също се развъжда по изкуствен начин.
Каменният или поточен рак достига до 12 см, но обикновено е по-малко от 10 см. Цветът му е кафяв до маслиненозелен. Бронята е гладка. Обитава потоци, ручеи и горните течения на реките в планинските райони. У нас е намиран до 1700 м надморска височина. Повечето му популации са малки и изолирани, като е доказано, че дори групи от под 10 индивида могат да съществуват години наред. Той обаче няма стопанско значение поради малките си размери.
Нека припомним, че срокът на забраната за улов на езерен рак е от 15 октомври до 15 май, а минималният му размер е 8 см.
 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ