19 Май 2024неделя23:59 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ще помогнат ли американските ракетни системи HIMARS за украинския излаз на Черно море?

Катастрофален удар заплашва Украйна

/ брой: 168

автор:Дума

visibility 123

Иля Тимченко*


Западните издания се съсредоточиха основно върху успешното отблъскване на руската армия в Украйна от вратите на Киев и Харков. Но битката за Донбас не е приключила, а на хоризонта се задава още едно важно сражение - украинската администрация обяви, че ще предприеме голямо контранастъпление на юг. Падането на Мариупол и стремежът на Русия да превземе цялото украинско черноморско крайбрежие представляват огромна опасност. Русия иска да контролира не само Украйна, но и цялото Черно море.

Бреговата линия на Украйна, която се простира от така нареченото "Приднестровие" до Мариупол и Крим, е желан трофей за Русия. Без да има възможност да превземе Киев или Харков, но като установи сухопътен коридор до Крим, Русия ще се опита да нанесе най-голяма щета. А Украйна, лишена от достъпа до Черно море, ще получи катастрофален удар и ще се превърне в държава-изрезка.

Президентът Зеленски и шефът на НАТО Столтенберг демонстрират единство и солидарност. Но вече е сигурно - членството на Украйна в НАТО се замразява за неопределено време

Това става ясно от инсценираните неотдавна атаки срещу сепаратисткия район Приднестровие, поддържан от Кремъл, от интензивните обстрели на Одеса и руската блокада на украинските пристанища.

Търговия

Югът на Украйна е не само врата към нейните  икономически артерии, там са разкрити и залежи на ценни ресурси. През черноморските пристанища Украйна снабдява страните от Африка и Близкия изток с храни, а Европейския съюз - с желязо и стомана. Икономиката на Украйна зависи от износа на стоки, а той - от достъпа до Черно море.

Лишавайки Украйна от излаз на Черно море, Русия ще допре нож до една от най-уязвимите части на украинската икономика и ще вземе за заложници големи маси гладуващи по целия свят.

Енергиен саботаж   

В Южна Украйна се намира основната част от възобновяемите източници на енергия в страната: поради благоприятните климатични условия (вятър и слънце) много западни и украински компании са разположили именно там вятърни турбини и слънчеви батерии. На юг са построени и две големи атомни електростанции - Южноукраинската и Запорожката. 

Руски газопровод пресича Южна Украйна над Николаев и Одеса, допира се до Молдова и влиза в Румъния през Орловка. Ако Русия погълне и този клон от газопровода, Кремъл ще отбележи още една стратегическа победа.

Редки земни метали

По оценки на украински изследователи в източната част на страната има до 500 000 тона залежи от литиев окис. Ако това бъде доказано, Украйна ще се превърне в един от световните лидери по запаси от литий, като най-високите концентрации се намират близо до Мариупол. По мнението на бившия директор на отдела за околна среда и природни ресурси на Националния съвет на САЩ по разузнаване, редкоземните метали са безусловно важен фактор в стратегическата военна операция на Кремъл.

Контрол над Черно море 

Русия счита Черно море за "руско езеро" и исторически се е стремила да вземе тези води под свой контрол. Днес руският Черноморски флот блокира украинските пристанища, препятства световното корабоплаване и обстрелва украинските градове с крилати ракети. В близкото минало Русия проведе в черноморския регион антидемократичен експеримент: анексира Крим, нахлу в Грузия, блокира Керченския пролив и провери реакциите на НАТО.

Украинското крайбрежие е жизнено важно за контрола над Черно море. Киев и неговите партньори не трябва да допускат съгласие за прекратяване на огъня, ако това ще позволи на Русия да укрепи връзките между завзетите територии, да установи марионетни администрации и да отреже Украйна от морето.

Трансатлантическата общност много години игнорираше всички предупреждения относно Москва. Но сега трябва да се отнесе сериозно към руските стремежи, да отблъсне настъплението на юг, да възстанови корабоплаването в Черно море и да не позволи на Русия да завладее нови земи.   

Това може да се постигне чрез ускорени доставки на тежко въоръжение за Украйна  - в това число ракети с дълъг обхват, високо мобилни артилерийски ракетни системи (HIMARS) или техни аналози, изтребители и бомбардировачи, а така също и системи за ПВО.

НАТО трябва да усили своето присъствие в Черно море в Румъния и България и да укрепи сигурността на Молдова срещу руска инвазия. Освен това САЩ и техните партньори трябва да усилят санкциите против Русия, така че тя да няма възможност да развива флота си. Накрая, трябва да се оказва натиск върху държави като Индия, които търгуват със страна-агресор, заобикаляйки санкциите.


*Иля Тимченко е научен сътрудник в разузнавателния проект на центъра Belfer и кандидат за степента магистър по държавна политика в Харвардската школа "Кенеди" 

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

   

 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1435

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1386

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1408

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1530

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1454

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1549

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1352

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1665

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1640

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1551

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ