19 Май 2024неделя03:30 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Китайският път - изход за България

/ брой: 114

visibility 47

Димитър МИЛАДИНОВ


Акад. Никола Попов на обществени начала оглавява Славянското дружество в София. С възрожденски идеализъм разширява хоризонта на просветителската му дейност. Всяка седмица в салона се изнасят интересни беседи на актуални теми, редовно се организират опознавателни екскурзии в съседните балкански държави. Акад. Попов е творец и учен, който никога не се е блазнил от ръководни длъжности, пари и кариера. Собственоръчно, с молив в ръка, написва над 50 оригинални книги на актуални теми за националното ни стопанство. Не може да се пропусне многотомното издание "Икономиката на България от праисторическо време до около 70-тe години на ХХ век". В редакционния съвет влизат академици, професори, доценти, преподаватели, а акад. Попов е отговорен редактор. Посвещава три тома на темата "Капиталът срещу капитализма".
В последните десетилетия вниманието на акад. Никола Попов е насочено към икономическото развитие на Китай. Той на няколко пъти посещава страната с изследователска цел. Силно го интригува необичайно високият ръст на БВП на страната, наредила се за относително кратко време на второ място в света по икономическа мощ. В книгата си "Китайската икономика в прелома на ХХІ век" акад. Попов аргументирано и убедително обяснява методите, формите и структурите на управление на страната.
Китай притежава всичко необходимо за велика държава - необятен пазар, суровини, ресурси, милиардно население. Но въпреки това беше изостанала и бедна страна, нужни бяха промени, отбелязва акад. Попов. Изненадващо за мнозина, държавното ръководство даде "зелена улица" на външната търговия, на "отварянето към света", както обичат да казват китайците. Началото е поставено със създаването на свободни икономически зони. Основни партньори са САЩ, Япония и ЕС, а транснационалните корпорации с охота приемат улесненията, които им се предоставят. Така за 15-20 години тихоокеанското крайбрежие и някои централни райони на Китай обновяват своя облик. Жизненият стандарт на стотици милиони се повишава бързо, констатира акад. Попов.
Китай е преобладаващо земеделска страна, но земята никога не е принадлежала на тези, които са я населявали и обработвали. Арендаторите получават по законодателен път големи правомощия не само да произвеждат, но и да преработват и да продават продукцията си. За кратко време възникват милиони дребни и средни предприятия. Годишният икономически прираст на страната стига 9-12%. Китайските стоки завладяват света и достигат до най-отдалечените кътчета на планетата. "В условията на световната икономическа криза, когато потреблението в ЕС и САЩ се увеличава с 1% - пише Попов - производството в Китай се увеличава с 5-6%." Вносът на Америка от Китай достига над 250 млрд. щ.д. годишно, а плановите показатели предвиждат около 2020 г. четирикратно увеличение на БВП.
Основната цел на китайското ръководство е народът да живее в условията на средната класа. По китайските стандарти това означава: собствен дом, каране на кола, ходене на почивка и среден годишен доход от 10 до 60 хил. щ.д. През 2011 г. около 350 млн. са живеели при тези условия, а според прогнозите към 2025 г. към този стандарт на живот ще се числят 925 млн. души.
Китай е най-големият кредитор на САЩ, а Федералният резерв бълва милиарди долари без реално покритие. Същевременно 1/5 от населението на земята живее с 1,25 щ.д. на ден. Заплашителният вой на Обама към Русия и Путин ускори и заздрави руско-китайското сътрудничество и партньорство. Владимир Путин и Си Цзинпин подписаха най-мащабната икономическа спогодба за 400 млрд. щ.д. Започна строежът на газопровода "Силата на Сибир", който ще доставя суровина до руския Далечен изток и Китай. Дължината му ще е близо 4000 км и по него за Китай ще се доставят 38 млрд. куб.м газ годишно. Стокообменът между Москва и Пекин за 2015 г. се очаква да бъде не по-малко от 100 млрд. щ.д.
Бурното икономическо развитие на Китай, предизвикало основателното внимание на акад. Никола Попов, привлече интереса на целия свят. Пет велики сили - Бразилия, Русия, Индия, Китай и Република Южна Африка, учредиха БРИКС. Това са само малка част от фактите, които ученият акад. Никола Попов използва в подкрепа на обстойния анализ на икономическите и социалните процеси през последните десетилетия. За него единственият изход за България е пътят на Китай.
 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ